Obránce Kindl svým prvním gólem v NHL přispěl k výhře Detroitu

Český hokejový obránce Jakub Kindl pomohl svým premiérovým gólem v NHL k vítězství Detroitu na ledě St. Louis 4:3 v prodloužení. Kindl v polovině zápasu zvýšil už na 3:0, domácí sice dokázali tříbrankové manko smazat, o výhře Red Wings ale rozhodl v druhé minutě nastavení Darren Helm.

Radost hokejistů Detroitu

Obrovský podíl na vítězství Detroitu měl také útočník Jiří Hudler, který zaznamenal tři asistence. Hudler přihrál i na vítězný gól, když v druhé minutě prodloužení při akci dva na jednoho předložil puk Helmovi, jenž ranou bez přípravy překonal brankáře Jaroslava Haláka.

Kindl měl při své první trefě v NHL velkou porci štěstí. Při rychlém protiútoku totiž jeho střelu srazil do vlastní branky český zadák v dresu Blues Roman Polák. "Byla to trochu klika. Ale nebudu lhát, mám z toho gólu ohromnou radost," řekl po utkání třiadvacetiletý rodák ze Šumperka, který v zámořské lize odehrál teprve 22 utkání.

Domácí hokejisté byli navzdory porážce spokojeni. "Pokaždé jdete do utkání s tím, že chcete vyhrát a získat dva body. Ale vzhledem k průběhu zápasu je pro nás cenný i ten jeden. Dokázali jsme se obdivuhodně vrátit do zápasu a ukázali jsme, že se nikdy nevzdáváme," uvedl útočník St. Louis T. J. Oshie, který v 32. minutě snížil na 1:3.

Hanzal pomohl k výhře Phoenixu

Svůj desátý gól v sezoně vstřelil ve čtvrtek útočník Martin Hanzal a Phoenix díky němu vyhrál v Los Angeles 2:0. Hanzal, jenž byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, si připsal vítěznou trefu, když v 29. minutě využil přesilovou hru a dostal svůj tým do vedení 1:0.

Domácí se zlobili, že český centr vstřelil branku vysokou holí, což podle agentury AP ukázaly i opakované záběry. Přesto sudí Justin St. Pierre, stojící za brankou, rozhodl, že trefa byla regulérní a potvrdil to i videorozhodčí podle záznamů z centra v Toronta. "Byl jsem překvapený, že uznali gól. Myslel jsem, že to bude vysoká hůl, ale je to tak, jak rozhodli. Podobná věc se mi stala před Vánoci v Coloradu a gól neplatil," komentoval svou spornou branku Hanzal.

Druhý gól přidal za dalších 57 sekund Lee Stempniak. Hostům stačilo na vítězství pouhých 15 střel na branku. Domácí hráči jich vyslali více než dvojnásobek, ani jeden z 36 pokusů však neskončil za zády Ilji Bryzgalova, který vychytal své třetí čisté konto v sezoně.

Brodeur vychytal 114. čisté konto

Čtvrté vítězství z posledních pěti zápasů vybojovalo New Jersey, které porazilo Pittsburgh 2:0. Poprvé po 437 zápasech chyběla v sestavě Penguins obě útočná esa Sidney Crosby s Jevgenijem Malkinem a na výkonu mužstva to bylo výrazně znát. Brankář New Jersey Martin Brodeur čelil jen 23 střelám a rozšířil svůj rekordní počet čistých kont v NHL na 114.

Devils vstřelili obě branky už v úvodní desetiminutovce. Skóre zápasu otevřel 82 sekund po úvodním vhazování Brian Rolston, jemuž do palebné pozice sklepl kotouč Patrik Eliáš a Rolston ranou od modré čáry prostřelil gólmana Brenta Johnsona. Na 2:0 zvýšil v desáté minutě Nick Palmieri.

Crosby, jenž se vyrovnává s následky otřesu mozku, vynechal už sedmý zápas v řadě. Malkin nenastoupil kvůli zranění kolena a ještě před utkáním v New Jersey odletěl zpátky do Pittsburghu. Kouč Dan Bylsma nedokázal odhadnout, kdy se jeden nebo druhý hráč vrátí do sestavy.

"Ale nemůžeme se na jejich absenci vymlouvat," prohlásil útočník Pittsburghu Pascal Dupuis. "To je NHL, zranění jsou součástí hry. Myslím, že máme natolik dobrý tým, že bychom se s tím měli vypořádat. Určitě máme na to podávat lepší výkony, než jaký jsme předvedli dnes," dodal Dupuis.

Pavelce dvakrát překonal Stamkos

Na deset zápasů prodloužili svou vítěznou sérii ve vzájemných zápasech s Atlantou hokejisté Tampy Bay, kteří vyhráli na ledě Thrashers 3:2 po samostatných nájezdech. Ondřej Pavelec v brance domácích dělal, co mohl, zneškodnil 29 střel, dvakrát však na něj v základní hrací době vyzrál nejlepší střelec ligy Steven Stamkos. V penaltovém rozstřelu pak český gólman pustil dva ze čtyř nájezdů, rozhodující proměnil ve čtvrté sérii Dominic Moore.

Stamkos jenom potvrdil, že se mu proti Atlantě neobyčejně daří. V sedmnácti duelech proti tomuto soupeři nastřílel dohromady 15 branek. "Nevím, čím to je. Hokejoví bohové jsou mi prostě nějak nakloněni," krčil rameny Stamkos. Kouč Guy Boucher však tuší, proč Stamkos vládne s bilancí 37 gólů kanonýrům NHL. "Nebojí se natlačit před branku a bojovat tam o odražené kotouče. Má na ně prostě čich," uvedl Boucher.

Skvělou aktuální formu potvrdili hokejisté Nashvillu, kteří i díky jedné asistence Martina Erata zvítězili v Coloradu 5:1 a připsali si devátou výhru z posledních jedenácti zápasů.

V sestavě Avalanche chyběl český útočník Tomáš Fleischmann, jenž si před utkáním stěžoval na špatné dýchání. Lékařské testy odhalily plicní embolii a Fleischmann, který po přestupu z Washingtonu patřil k oporám Avalanche, bude muset vynechat zbytek letošní sezony. Trenér Joe Sacco však odmítl, že by zpráva o vážné nemoci jeho tým poznamenali. "Hráči jsou profesionálové. Samozřejmě je velice nepříjemné slyšet takové zprávy o vašem spoluhráči, ale musíme se s tím vyrovnat. Určitě to nemůže být omluva pro nás dnešní výkon," uvedl Sacco.

"Dostali jsme, co jsme si zasloužili," prohlásil Milan Hejduk. "Předvedli jsme otřesný výkon a musíme dnešní zápas rychle hodit za hlavu."

Z drtivé porážky 0:7 na ledě New Yorku Rangers se obdivuhodně rychle vzpamatovali hokejisté Toronta. Čtyřiadvacet hodin po debaklu dokázali Maple Leafs porazit před vlastními fanoušky Anaheim 5:2.

Boston - Buffalo 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Branky: 12. Seidenberg, 25. Campbell - 22. McCormick, 31. Gerbe, 46. Vanek, 57. Pominville. Střely na branku: 40:33. Diváci: 17.565.
Toronto - Anaheim 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Branky: 46. a 52. Grabovskij, 12. MacArthur, 34. Gunnarsson, 37. Bozak - 8. Sexton, 26. McMillan. Střely na branku: 37:28. Diváci: 19.399.
New Jersey - Pittsburgh 2:0 (2:0, 0:0, 0:0)
Branky: 2. Rolston (Eliáš), 10. Palmieri. Střely na branku: 20:23. Diváci: 14.890.
NY Islanders - Washington 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 26. Grabner - 4. Chimera, 24. Bäckström. Střely na branku: 25:24. Diváci: 9.119.
Philadelphia - Ottawa 6:2 (2:0, 1:2, 3:0)
Branky: 5. a 37. M. Richards, 3. Briere, 48. Hartnell, 52. Van Riemsdyk, 53. Meszároš - 38. M. Michálek, 40. Foligno. Střely na branku: 23:27. Diváci: 19.721.
Atlanta - Tampa Bay 2:3 po sam. náj. (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 6. Bergfors, 35. Stewart - 18. a 41. Stamkos (na druhou Kubina), rozh. nájezd Moore. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 31 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,5 procenta. Střely na branku: 29:31. Diváci: 12.314.
St. Louis - Detroit 3:4 v prodl. (0:1, 1:2, 2:0 - 0:1)
Branky: 32. Oshie (R. Polák), 47. Berglund (Sobotka), 55. Backes - 13. Eaves, 28. Bertuzzi (Hudler), 30. Kindl (Hudler), 62. Helm (Hudler). Střely na branku: 29:29. Diváci: 19.150.
Colorado - Nashville 1:5 (0:2, 0:0, 1:3)
Branky: 57. Duchene - 4. S. Kosticyn (Erat), 17. Franson, 43. Halischuk, 45. Legwand, 50. Wilson. Střely na branku: 33:28. Diváci: 12.638.
Edmonton - Dallas 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
Branky: 13. Jones, 39. Petry (Šmíd) - 12. Benn, 27. Ribeiro, 33. Neal, 60. Burish. Střely na branku: 32:24. Diváci: 16.839.
Carolina - NY Rangers 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Branky: 6. Larose, 15. J. Jokinen, 26. Sutter, 56. Skinner - 52. Prust. Střely na branku: 39:40. Diváci: 15.861.
Los Angeles - Phoenix 0:2 (0:0, 0:2, 0:0)
Branky: 29. Hanzal, 30. Stempniak. Střely na branku: 36:15. Diváci: 18.118.
Vancouver - San Jose 1:2 po sam. náj. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 12. H. Sedin - 34. Couture, rozh. nájezd Pavelski. Střely na branku: 37:45. Diváci: 18.860.