Eliáš přispěl gólem k čtvrté výhře New Jersey v řadě

Český hokejový útočník Patrik Eliáš přispěl v nedělním utkání NHL jedním gólem k vítězství New Jersey nad Floridou 5:2. Eliáš bodoval ve čtvrtém zápase za sebou a Devils si připsali čtvrtou výhru v řadě.

Patrik Eliáš (26) z New Jersey se raduje z branky.

První hvězdou zápasu byl vyhlášen ruský útočník Ilja Kovalčuk, který vstřelil gól a na další dva přihrál. Eliáš, který v sobotním duelu sestřelil dvěma góly Letce z Philadelphie, se prosadil v 38. minutě, když v dvojnásobné přesilové hře zvyšoval vedení Ďáblů na 4:1.

O čtyři z pěti inkasovaných gólů se v brance Panterů rovným dílem podělili Scott Clemmensen a dvacetiletý Jacob Markström, jehož klub povolal z farmy v Rochesteru kvůli absenci Tomáše Vokouna. Ten si podle zámořským médií na pátečním tréninku zřejmě poranil ruku.

Clemmensen odchytal jen úvodních dvacet minut a z osmi střel inkasoval dva góly. Po přestávce už dostal příležitost Markström, který tak prožil svůj debut v NHL. Švédský mladíček zneškodnil dvanáct ze čtrnácti střel, v předposlední minutě jej pak kouč Peter Deboer povolal na střídačku a New Jersey přidali při power-play pátý gól do prázdné branky.

Navzdory vítězné sérii Devils zůstávají nejhorším týmem celé NHL, na Edmonton, který prohrál 2:3 po samostatných nájezdech s Nashvillem, už ale ztrácejí jediný bod. Od poslední postupové příčky do play off je však dělí plných dvacet bodů. "Je to vina každého z nás. Ale ještě zbývá spousta zápasů a nikdy nevíte, co se může stát. Nám nezbývá, než poctivě makat a doufat, že se soupeřům přestane dařit," prohlásil Kovalčuk.

Kubina si připsal dva body

Na jedenáct zápasů prodloužili vítěznou šňůru hokejisté Tampy Bay ve vzájemných zápasech s Atlantou. Zatímco osm z předchozích deseti klání vyhráli o jediný gól, tentokrát uštědřili svému rivalovi debakl 7:1. Gólem a asistencí se na triumfu Blesků podílel český obránce Pavel Kubina.

Ondřej Pavelec uhájil v brance Thrashers v první třetině čisté konto, v druhém dějství však během necelých šesti minut třikrát kapituloval a poroučel se předčasně na střídačku. Tampa vyhrála prostřední dějství 5:0, povedenou dvacetiminutovku odstartoval gólem ve vlastním oslabení po čtrnácti sekundách hry Nate Thompson. Jednou se trefil také nejlepší střelec NHL Steven Stamkos, který si připsal 38. gól a zároveň se s 67 body posunul do čela kanadského bodování, kde má o bod víc než zraněný kapitán Pittsburghu Sidney Crosby.

Odveta za porážku v loňském finále Stanleyova poháru se povedla hokejistům Philadelphie, kteří zvítězili na ledě Chicaga 4:1. Dvěma góly k tomu přispěl Jeff Carter, asistenci u všech čtyř branek zaznamenal Claude Giroux.

"Měli jsme dnes o motivaci postaráno," přiznal Carter. "Před zápasem jsem si nemuseli nic říkat. Věděli jsme, co je dnes ve hře. Je skvělé, že se nám tady povedlo zvítězit," dodal.

New Jersey - Florida 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Branky: 20. a 59. Arnott, 5. Kovalčuk, 33. Rolston, 38. Eliáš - 28. Matthias, 46. Reasoner (Dvořák). Střely na branku: 23:26. Diváci: 15.109.
NY Islanders - Buffalo 3:5 (0:1, 2:1, 1:3)
Branky: 22. a 34. Moulson, 57. Hillen - 1. Gaustad, 25. Ennis, 42. Gerbe, 44. Myers, 60. Pominville. Střely na branku: 34:23. Diváci: 10.120.
Tampa Bay - Atlanta 7:1 (0:0, 5:0, 2:1)
Branky: 38. a 51. Gagné, 21. Thompson, 22. Tyrell (Kubina), 26. Stamkos, 31. St. Louis, 46. Kubina - 56. Peverley. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 26 minut, z 19 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 84,2 procenta. Střely na branku: 39:22. Diváci: 13.916.
Chicago - Philadelphia 1:4 (0:0, 0:1, 1:3)
Branky: 47. Marián Hossa z trest. střílení - 21. a 46. Carter, 43. Žerděv, 60. Hartnell. Střely na branku: 31:34. Diváci: 21.660.
Edmonton - Nashville 2:3 po sam. n. (0:1, 0:0, 2:1 - 0:0)
Branky: 43. Cogliano, 57. Hall - 12. Sulzer, 55. Ward, rozh. nájezd Franson. Střely na branku: 24:28. Diváci: 16.839.