Eliáš přihrál na vítězný gól New Jersey, přesto klub zůstává nejhorším týmem NHL

Český hokejový útočník Patrik Eliáš přihrál v úterním utkání NHL na vítězný gól New Jersey, kteří porazili Ottawu 2:1. Devils si tak připsali čtvrté vítězství v řadě na domácím ledě a sedmé z posledních devíti utkání, přesto stále zůstávají nejhorším týmem ligy.

Patrik Eliáš (vpravo) se spoluhráči z New Jersey

Rozhodující okamžik zápasu se odehrál v 55. minutě. Eliáš v útočném pásmu přiťukl puk Dainiusi Zubrusovi, který se mu jej pokusil přihrávkou přes celé brankoviště vrátit, kotouč však škrtl o hůl obránce Ottawy Chrise Phillipse a skončil za zády bezmocného brankáře Robina Lehnera.

"Hledal jsem Patrika. Chtěl jsem mu přihrát, protože jsem viděl, že se dokázal dostat před jejich obránce," přiznal Zubrus. "Byl to šťastný odraz, ale jsem za něj rád. Když se podíváme na počet střel a šancí, myslím, že jsme si ten gól nakonec zasloužili," mínil Zubrus.

Devils přestříleli Ottawu v poměru 33:16, velkou překážkou však pro ně byl brankář Robin Lehner, který nastoupil teprve k druhému zápasu v NHL v kariéře. "Měli jsme několik opravdu dobrých šancí, ale Lehner chytal skvěle. Byli jsme z toho trochu frustrovaní, ale bojovali jsme až do konce a nakonec nám pomohla i trocha štěstí," dodal Zubrus.

Zatímco Ďáblové prožívají nejpovedenější období od začátku sezóny, Senátoři jsou na tom přesně naopak. V New Jersey si totiž připsali už třináctou prohru z posledních čtrnácti zápasů a v tabulce Východní konference jim patří třetí příčka od konce.

Plekanec pomohl otočit zápas

Tomáš Plekanec pomohl hokejistům Montrealu jednou asistencí obrátit zápas ve Washingtonu. Canadiens prohrávali na ledě Capitals po osmi minutách 0:2, v druhé třetině však dokázali manko smazat a nakonec zvítězili 3:2 po samostatných nájezdech. Hvězdou večera se stal Brian Gionta, který byl autorem obou gólů Montrealu a rozhodl i penaltový rozstřel, v němž byl jediným úspěšným střelcem.

Brian Gionta (vpravo) z Montrealu byl hvězdou večera.foto: ČTK/AP/Adrian Wyld

Washington tak prohrál poosmé v řadě zápas, v němž byl po šedesáti minutách nerozhodný stav. Čtyřikrát ztratil utkání v prodloužení, čtyřikrát v nájezdech, včetně posledních dvou.

"Nevím, čím to je. V posledních dvou případech jsme se zlepšili v prodloužení ve hře čtyři na čtyři, ale nájezdy nám pořád nejdou. Nevím, jestli je to sebevědomím, nebo jestli byl dnes brankář Montrealu Carey Price tak dobrý, ale prostě se nám teď nedaří," povzdechl si kouč Bruce Boudreau.

Vedle Eliáše a Plekance přispěli jednou asistenci k výhře svých týmů ještě další tři čeští hokejisté: Tomáš Kaberle, jehož Toronto porazilo Floridu 4:3 po nájezdech, další obránce Zbyněk Michálek, jehož Pittsburgh i bez Sidneyho Crosbyho a Jevgenije Malkina zvítězil rovněž 4:3 po nájezdech na ledě New Yorku Rangers a David Krejčí, jenž s Bostonem oslavil vítězství 3:2 v Carolině.

Pavelec neměl den

Nepovedený večer má naopak za sebou brankář Ondřej Pavelec, jehož Atlanta prohrála 1:4 s New Yorkem Islanders. Český gólman si připsal 29 zákroků a až do 26. minuty držel svůj tým ve vedení 1:0. Pak však vyrovnal svým premiérovým gólem v NHL Travis Hamonic a na konci druhé třetiny zajistili hostům rozhodující náskok dvěma góly v rozmezí 60 sekund Kyle Okposo a P. A. Parenteau. V polovině třetí třetiny uzavřel skóre znovu Okposo.

Skvělý zápas naopak odchytal brankář Niklas Bäckström, jehož Minnesota udolala Los Angeles 1:0 po samostatných nájezdech. Bäckström zlikvidoval 27 střel i všechny tři penalty, jediným úspěšným střelcem v penaltovém rozstřelu byl v třetí sérii jeho spoluhráč Pierre-Marc Bouchard.

Zázračný zásah Bäckströma

Kings ztratili zápas v samostatných nájezdech poprvé v sezóně, když předchozích pět vyhráli. Tentokrát však narazili na fantastického Bäckströma, který předvedl i jeden zázračný zákrok. V druhé sérii nájezdů si ho Jack Johnson položil na led a vystřelil do odkryté branky, když Bäckström v poslední chvíli vykopl svou pravou nohu a ostřím brusle střelu vyrazil.

"Ze střídačky to vypadalo jednoznačně: prázdná branka, gól," nechápal trenér Minnesoty Todd Richards. "Ležel jsem na ledě, tak jsem se ještě rychle pokusil něco vystrčit nahoru a šťastně mě to trefilo do brusle. Byla to klika," uznal Bäckström

Čisté konto vychytal také Dwayne Roloson a přispěl tak k výhře Tampy 4:0 nad Philadelphií. Jednou se trefil i Steven Stamkos, který 39. gólem potvrdil pozici nejlepšího střelce i nejproduktivnějšího hráče NHL.

Velkolepý obrat San Jose

Velkolepý obrat předvedli v úterý hokejisté San Jose. S Phoenixem prohrávali ještě v 39. minutě 0:3, když skóre zápasu načal v 17. minutě svým jedenáctým gólem v sezóně český útočník Radim Vrbata. Osm sekund před koncem druhé třetiny však v přesilové hře snížil Joe Pavelski a v třetím dějství Žraloci čtyřmi trefami otočili zápas na konečných 5:3.

Vítězný gól vstřelil v 54. minutě ve vlastním oslabení Patrick Marleau. Jedním z hlavních strůjců úspěchu San Jose byl také brankář Alex Stalock, jenž v polovině utkání po třetím inkasovaném gólu nahradil Anttiho Niemiho a při svém debutu v NHL ve zbytku utkání ani jednou neinkasoval.

"Chytal fantasticky," pochválil třiadvacetiletého nováčka mezi tyčemi útočník Marleau. "Pomohl nám vrátit se zpátky do zápasu. Ohromně nás podržel. Tohle vítězství je především jeho zásluha," doplnil Marleau, jehož klub před zápasem při slavnostním ceremoniálu ocenil za překonání hranice 1000. utkání v NHL z uplynulého měsíce.

Trenér Phoenixu Dave Tippett neskrýval po utkání rozčarování. "Jsem ohromně zklamaný. Udělali jsme několik osudových chyb, jimiž jsme dostali soupeře zpátky do utkání a on nás za to potrestal. Klíčové bylo především vyloučení v závěru druhé třetiny," litoval faulu Erica Belangera.

Toronto - Florida 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 8. Versteeg, 19. Kulemin, 27. Grabovskij (T. Kaberle), rozh. nájezd Armstrong - 19. Weiss, 25. Booth, 57. Stillman. Střely na branku: 25:33. Diváci: 19.018.
New Jersey - Ottawa 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky: 21. Palmieri, 55. Zubrus (Eliáš) - 26. Kovaljov. Střely na branku: 33:16. Diváci: 7.218.
NY Rangers - Pittsburgh 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 2:3, 0:0 - 0:0)
Branky: 4. Prust, 22. Anisimov, 40. Callahan - 26. a rozh. nájezd Jeffrey, 31. Rupp, 35. Kunitz (Z. Michálek). Střely na branku: 29:26. Diváci: 18.200.
Washington - Montreal 2:3 po sam. nájezdech (2:0, 0:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 3. Perreault, 8. Knuble - 29., 38. a rozh. nájezd Gionta (na druhou Plekanec). Střely na branku: 29:38. Diváci: 18.398.
Carolina - Boston 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Branky: 32. McBain, 49. Corvo - 25. Paille, 44. Horton (Krejčí), 46. Bergeron. Střely na branku: 26:33. Diváci: 18.126.
Atlanta - NY Islanders 1:4 (1:0, 0:3, 0:1)
Branky: 15. Meyer - 37. a 52. Okposo, 26. Hamonic, 38. Parenteau. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 33 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 87,9 procenta. Střely na branku: 26:33. Diváci: 11.176.
San Jose - Phoenix 5:3 (0:2, 1:1, 4:0)
Branky: 40. a 42. Pavelski, 46. Wellwood, 54. Marleau, 60. J. Thornton - 17. Vrbata, 19. Yandle, 31. Bissonnette. Střely na branku: 38:36. Diváci: 17.562.
Tampa Bay - Philadelphia 4:0 (3:0, 0:0, 1:0)
Branky: 1. a 2. Purcell, 15. Downie, 49. Stamkos. Střely na branku: 22:38. Diváci: 16.635.
Nashville - Calgary 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 8. Erat, 46. Hornqvist - 43. Stajan, 50. Sarich, rozh. nájezd Bourque. Střely na branku: 27:28. Diváci: 14.360.
Minnesota - Los Angeles 1:0 po sam. nájezdech
Rozh. nájezd Bouchard. Střely na branku: 25:27. Diváci: 17.504.
Dallas - Vancouver 1:4 (0:0, 1:3, 0:1)
Branky: 27. Eriksson - 21. Samuelsson, 24. Ehrhoff, 35. Kesler, 55. Burrows. Střely na branku: 26:26. Diváci. 12.884.
Columbus - Chicago 4:7 (1:2, 2:3, 1:2)
Branky: 4. Dorsett, 21. Brassard (Hejda), 23. Pahlsson, 54. Calvert - 10. Leddy, 18. Keith, 25. Stalberg, 33. Kane, 40. Toews, 53. Bolland, 60. Marián Hossa. Střely na branku: 33:27. Diváci: 12.568.