Hudler se gólem a dvěma přihrávkami podílel na kanonádě Detroitu

BOSTON

Český hokejový útočník Jiří Hudler zazářil v pátečním utkání NHL, když se gólem a dvěma asistencemi podílel na kanonádě Detroitu, který rozstřílel Boston na jeho ledě 6:1. Jediný gól Bruins vstřelil další český útočník David Krejčí.

Útočník Detroitu Jiří Hudler (vpravo).

Red Wings skórovali z prvních dvou střel na branku Tuukka Raska a během úvodních tří minut a deseti sekund se dostali do vedení 2:0. V závěru první třetiny sice Krejčí v přesilovce snížil, už po 69 sekundách druhé části hry ale Hudler svou šestou trefou v sezoně zvýšil na 3:1. V 37. minutě pak Zetterberg a Bertuzzi v rozmezí 24 sekund přidali další dva góly a bylo rozhodnuto.

Detroit tak přerušil sérii tří porážek, během níž vstřelil jen čtyři góly a dvanáctkrát inkasoval. "Hráli jsme dnes s mnohem větším odhodláním. Od prvního vhazování na nás bylo vidět, jak moc chceme dát gól," prohlásil kapitán Niklas Lidström.

Pavelec vychtal vítězství

Skvělý zápas odchytal brankář Ondřej Pavelec z Atlanty. V souboji s New Yorkem Rangers zlikvidoval 27 střel, včetně trestného střílení a výrazně pomohl k vítězství 3:2.

Thrashers, kteří vyhráli jen dva z předchozích třinácti zápasů, vedli od 12. minuty 1:0. V úvodu druhé třetiny však vyrovnal v přesilovce Marc Staal a na začátku třetí části dostal Rangers do vedení Brandon Dubinsky.

Klíčový okamžik utkání přišel ve 48. minutě. Obránce Atlanty Brent Sopel při přesilovce ztratil puk ve středním pásmu a unikajícího Mariána Gáboríka zastavil až faulem. Slovenský útočník mohl z trestného střílení přidat třetí gól, k radosti 15 tisíc fanoušků v hale však na Pavelce forhendovou kličkou nevyzrál. Závěr zápasu pak patřil devatenáctiletému Evanderu Kaneovi, který v 55. minutě vyrovnal na 2:2 a dvě minuty před koncem vstřelil v přesilovce vítězný třetí gól.

"Gáborík je skvělý střelec. Nepřemýšlel jsem nad tím, co udělá. Prostě jsem se ten nájezd pokusil zlikvidovat. Za stavu 1:3 už by to pro nás bylo velice složité, takže jsem moc neuvažoval nad tím, kdo proti mně jede, ale soustředil jsem se jen na to, abych to chytil," uvedl Pavelec.

"Byl to zlomový moment zápasu. Hráči na střídačce Pavelcovi věřili a když penaltu chytil, všechny to ohromně nakoplo. Je úžasné, jak takovéhle věci dokážou změnit celý zápas," řekl kouč Atlanty Craig Ramsay.

Forsbergovi se návrat nevydařil

Bláznivý zápas sehráli New York Islanders s Pittsburghem. Domácí porazili oslabené Tučňáky 9:3, kromě dvanácti gólů však rozhodčí museli uvést do zápisu o utkání také 346 trestných minut! Na ledě se totiž odehrálo hned čtrnáct pěstních potyček a 10 hráčů bylo vyloučeno do konce zápasu.

Nevydařený návrat do NHL prožil Peter Forsberg, jehož Colorado prohrálo v Columbusu 1:3. Sedmatřicetiletý Švéd, který oblékl dres Avalanche znovu po třech letech, nastoupil v útoku po boku Milana Hejduka, strávil na ledě 17 minut a 38 sekund a byl u dvou inkasovaných gólů.

Colorado přitom začalo slibně a od 16. minuty vedlo 1:0. V druhé třetině však soupeř dvěma brankami skóre otočil a čtyři sekundy před koncem přidal pojistku do prázdné branky při power play Derek MacKenzie.

"Prohra mě hrozně mrzí. Chtěl jsem týmu pomoct. Ale hrál jsem první zápas po 11 měsících a bylo to těžké. Měli jsme několik dobrých šancí, ale myslím, že jsem mohl podat lepší výkon," řekl Forsberg, jenž minulé dvě sezony působil v mateřském MoDo. Kouč Joe Sacco však modlu fanoušků Avalanche podržel. "Víte co? Hrál lépe, než jsem čekal. Byl to dnes náš nejlepší hráč na ledě," prohlásil Sacco.

Havlát pomohl Minnesotě k cenné výhře

Cenné vítězství vybojovali hokejisté Minnesoty. Na ledě St. Louis čtyřikrát prohrávali o gól, pokaždé však dokázali vyrovnat a nakonec se radovali z výhry 5:4 po samostatných nájezdech.

Klíčovou roli sehrál také český útočník Martin Havlát, jenž 58 sekund před koncem základní hrací doby vyrovnal na 4:4. V dlouhém penaltovém rozstřelu sice neuspěl, v deváté sérii však vstřelil vítězný gól John Madden, zatímco Vladimír Sobotka na druhé straně neuspěl.

Skvělý obrat předvedli hokejisté Dallasu. S Chicagem prohrávali ještě v 36. minutě 0:3, v závěru druhé třetiny však dvěma góly snížili, hned v první minutě třetí třetiny vyrovnal Brendan Morrow a v rozstřelu pak domácí proměnili všechny tři nájezdy a radovali se z výhry 4:3.

Hodně skleslý byl po zápase především brankář Chicaga Marty Turco, jenž v Dallasu strávil předchozích devět sezón a dlouho se zdálo, že proti bývalým spoluhráčům vychytá čisté konto. Nakonec byl ale smutným hrdinou. "Teď, bezprostředně po utkání, je těžké takovou porážku strávit. Vést tři nula a nezískat dva body, to je velké zklamání," konstatoval Turco.

Boston - Detroit 1:6 (1:2, 0:3, 0:1)
Branky: 18. Krejčí - 2. a 37. Bertuzzi, 4. Cleary (Hudler), 22. Hudler, 37. Zetterberg, 54. Holmström (Hudler). Střely na branku: 26:34. Diváci: 17.565.
New Jersey - San Jose 2:1 (0:0, 0:0, 2:1)
Branky: 50. Rolston (Eliáš), 57. Kovalčuk - 47. Marleau. Střely na branku: 23:32. Diváci: 17.102.
NY Islanders - Pittsburgh 9:3 (4:0, 4:2, 1:1)
Branky: 20. a 58. Grabner (na první Martínek), 34. a 38. Moulson, 9. Hamonic, 13. Joensuu, 18. Parenteau, 24. Tavares, 24. Haley - 27. Letang, 30. J. Staal, 48. Kennedy. Střely na branku: 36:38. Diváci: 12.888.
Calgary - Anaheim 4:5 v prodl. (0:1, 2:2, 2:1 - 0:1)
Branky: 24. Bourque, 24. O. Jokinen, 46. Iginla, 49. Glencross - 14. a 28. S. Koivu, 31. McMillan, 58. Selänne, 65. Fowler. Střely na branku: 25:30. Diváci: 19.289.
Atlanta - NY Rangers 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)
Branky: 55. a 58. E. Kane, 12. Stewart - 21. M. Staal (Prospal), 42. Dubinsky. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 29 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,1 procenta. Střely na branku: 35:29. Diváci: 15.093.
St. Louis - Minnesota 4:5 po sam. nájezdech (2:1, 0:1, 2:2 - 0:0)
Branky: 41. a 47. Backes, 2. Berglund, 16. McDonald (R. Polák) - 22. a 41. Clutterbuck (na první Havlát), 3. Brunette, 60. Havlát, rozh. nájezd Madden. Střely na branku: 35:27. Diváci: 19.150.
Dallas - Chicago 4:3 po sam. nájezdech (0:3, 2:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 40. a rozh. nájezd B. Richards, 36. Robidas, 41. Morrow - 4. P. Kane, 5. Seabrook, 13. Sharp. Střely na branku: 35:26. Diváci: 17.569.
Columbus - Colorado 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky: 28. Nash (Voráček), 35. Brassard, 60. MacKenzie - 16. Dupuis. Střely na branku: 32:32. Diváci: 16.408.