První Haškova nula po návratu do NHL

Český hokejový brankář Dominik Hašek zneškodnil v pátečním utkání NHL všechny střely Dallasu a pomohl Detroitu k vítězství 4:0. Hašek úspěšně kryl 22 střel a vychytal 62. nulu v kariéře. Red Wings vyhráli na domácím ledě už popatnácté za sebou a Hašek si připsal první čisté konto od svého návratu do zámořské soutěže.

Domácí kapitán Steve Yzerman opět ukázal, kvůli čemu jej fanoušci tak obdivují. V důležitém zápase se silným soupeřem dokázal kanadský hokejista vstřelit dvě branky. Po promarněné minulé sezoně se Yzerman vrátil v plné formě. Osmatřicetiletý centr odehrál v loňském ročníku NHL kvůli zranění jen 16 utkání, v nichž dvakrát skóroval. Letos si v sedmi zápasech připsal již čtyři branky.

O výsledku rozhodla druhá třetina. Nejdříve skóroval obránce Jason Wooley a za necelé dvě minuty kapitán Yzerman. "První třetina byla dobrá, vypadali jsme celkem svěže. Druhá část se nám nepovedla. Dvakrát jsme rychle inkasovali a už jsme se vezli," posteskl si kouč Stars Dave Tippett. V sestavě domácích chyběl útočník Jiří Hudler, který víkend stráví na farmě v Grand Rapids. Odehraje tam tři zápasy a v pondělí se vrátí do Detroitu.

Dvě přihrávky Eliáše

Naopak Pittsburgh dává šanci mladým hráčům rovnou v prvním mužstvu. Osmnáctiletý Marc Andre Fleury se dokonce propracoval na pozici brankářské jedničky týmu. Proti New Jersey se rozchytal k parádnímu výkonu, ale prohře 1:2 nezabránil. 'Ďáblové' prověřili mladého Kanaďana celkem 34 střelami, z toho v úvodních dvou třetinách na něj mířilo šestadvacet pokusů.

"Fleury je dobrý gólman. Je mladý a určitě bude v budoucnu hvězdou," uznal kouč New Jersey Pat Burns, jehož svěřenec Patrik Eliáš si připsal dvě asistence. Jediný puk za záda Martina Brodeura dostal Martin Straka. "Dostal jsem krásnou nahrávku od Mika Eastwooda a poslal jsem to na bránu," popsal Straka svůj letošní druhý gól.

Debakl Anaheimu s Buffalem

Pittsburgh však není jediným týmem, kterému se gólově nedaří. Anaheim se po dvou výhrách za sebou pomalu zvedal, ale domácí porážka 2:5 s Buffalem jej opět poslala na zem. Na vítězství Mighty Ducks nestačilo vedení 2:1, když druhou branku vstřelil po nahrávce Václava Prospala Petr Sýkora.

Sabres totiž v třetí třetině v rozmezí 13 minut čtyřikrát skórovali a utkání otočili. Po výhře nad Los Angeles tak Buffalo během dvou dnů dalo lekci druhému kalifornskému týmu. Šestizápasový výlet po západním pobřeží, při kterém 'Šavle' nasbíraly šest bodů, zakončí Buffalo v neděli v Coloradu.

Turek znovu nechytal

Minnesotě se na začátku nové sezony příliš nedařilo. Pět utkání za sebou nevyhrála, až na Floridě konečně dovedla zápas k úspěšnému konci. Jeden z nejčastěji střílejících týmů NHL vyhrál 4:3. V dresu poražených Panterů si jednu asistenci připsal český obránce Pavel Trnka.

Roman Turek z Calgary se v utkání proti svému někdejšímu klubu kvůli zranění kolena neukázal. Proti St. Louis nastoupil jiný bývalý brankář Blues, ale ani Jamie McLennan porážce 1:2 nezabránil. Na první branku hostujícího Douga Weighta nahrál při přesilové hře Petr Čajánek.

Calgary - St. Louis 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Branky: 13. Lombardi - 3. Weight (Čajánek), 41. Heerema. Zásahy brankářů:  McLennan 19/17 - Osgood 26/25
Pittsburgh - New Jersey 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Branky: 40. Straka - 15. Rafalski (Eliáš), 53. Gionta (Eliáš). Zásahy brankářů: Fleury 34/32 - Brodeur 18/17
Florida - Minnesota 3:4 (1:0, 1:3, 1:1)
Branky: 9. Novoselcev, 22. Jokinen (Trnka), 59. Hordichuk - 25. Park, 29. Laaksonen, 33. Daigle, 53. Walz. Zásahy brankářů: Luongo 40/36 - Roloson 33/30
Detroit - Dallas 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Branky: 25. a 49. Yzerman, 24. Wooley, 58. Draper. Zásahy brankářů: Hašek 22/22 - Turco 23/19
Anaheim - Buffalo 2:5 (0:1, 2:0, 0:4)
Branky: 23. Lupul, 36. Sýkora (Prospal) - 4. a 49. Pyatt, 44. Kalinin, 53. Mair, 57. Dumont. Zásahy brankářů: Giguere 37/32 - Biron 36/34
4. Edmonton7300420:226
5. Minnesota8210518:235
Pacifická divize:
1. Dallas8400418:188
2. Los Angeles740031:178
3. Phoenix6300315:176
4. Anaheim8201512:225
5. San Jose7120411:194
Pozn.: Údaje v jednotlivých sloupcích označují počet odehraných zápasů, výher, nerozhodných zápasů, proher v prodloužení (tým získává jeden bod), porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů.