Vokoun vychytal výhru Floridy, Pavelec kvůli zranění střídal

ATLANTA

Brankář Tomáš Vokoun vychytal v pátečním utkání NHL výhru Floridy na ledě Atlanty 2:1 po samostatných nájezdech. Český gólman zastavil v základní hrací době a v prodloužení dohromady 45 střel, v penaltovém rozstřelu pak zneškodnil pět ze šesti nájezdů.

Brankář Floridy Tomáš Vokoun zasahuje.

Jeho český protějšek Ondřej Pavelec odchytal pouze první třetinu, v níž pustil jedinou ze sedmi střel. Kvůli blíže nespecifikovanému zranění jej o přestávce nahradil Chris Mason, jenž ve zbytku zápasu už neinkasoval. Teprve v nájezdech ho překonali dva střelci Panthers, o jejichž vítězství rozhodl gólem v šesté sérii Steve Bernier.

Vedle Pavelce zápas nedohrál ani útočník Floridy Rostislav Olesz. Hned při svém prvním střídání si po střetu s Markem Stuartem poranil koleno, na které při odchodu z ledu nemohl ani trochu došlápnout. "Vypadalo to špatně," naznačil trenér Floridy Peter DeBoer, z jehož sestavy kvůli zranění vypadl během utkání ještě další útočník Chris Higgins.

"Poslední dobou to není jednoduché," prohlásil po zápase Tomáš Vokoun. Kromě zranění se totiž nad hráči Floridy vznáší hrozba výměny, která ve čtvrtek potkala veterána Coryho Stillmana. Střelec vítězného gólu Bernier byl zase v pátek umístěn na listinu volných hráčů.

"Je složité vypořádat se s tím, co se teď v týmu děje. Hráči jsou trejdováni, když se podíváte na sestavu, ani nevím, kolik kluků je z farmy. Jsou to těžké časy. Ale člověku nezbývá, než na to při nástupu na led zapomenout a snažit se podat co nejlepší výkon. I když to není taková zábava," přiznal Vokoun, jehož tým vyhrál teprve podruhé z posledních šesti zápasů. "Ale šance na play off pořád žije. Je to však stále těžší. Dnes nám zase přibyli další dva zranění..."

Neuvirth šestkrát inkasoval

Hodně nepovedený večer prožil další český gólman Michal Neuvirth, jehož Washington podlehl New Yorku Rangers 0:6. Neuvirth odchytal celý zápas a připsal si 22 zákroků. Jednou ho překonal i Václav Prospal, který si ještě připsal asistenci.

Capitals sehráli první domácí zápas po dvou týdnech strávených na cestách, jenže totálně propadli. Hlavní hvězdou zápasu byl Erik Christensen, který vstřelil dva góly a na další dva přihrál. Brankář Henrik Lundqvist pochytal všech 35 střel a připsal si už osmé čisté konto v letošní sezóně, což je nejvíc ze všech brankářů v NHL.

"Tohle je neakceptovatelné a zdrcující. Máme nejlepší fanoušky na světě a hrajeme takhle. To si oni nezaslouží," prohlásil po zápase kouč Capitals Bruce Boudreau, jehož svěřenci vstřelili v posledních třech domácích utkáních jediný gól. "V týmu je řada individualit, které ale nedokážou podat pět nebo deset dobrých výkonů za sebou. Sehrají tři dobré zápasy a pak jsou v útlumu. Potřebovali bychom větší vyrovnanost výkonů," dodal Boudreau.

Obránce Polák si připsal gól a asistenci

Gól a přihrávku zaznamenal v pátek také obránce Roman Polák a pomohl St. Louis k výhře 5:0 v Edmontonu. Hlavním strůjcem vítězství Blues byl útočník Chris Stewart, který dal dva góly a po nedávné výměně z Colorada má na svém kontě už šest branek v pěti zápasech.

Žádný hráč v historii klubu neměl lepší začátek. I věhlasný Brett Hull dal v pěti zápasech "jen" pět gólů. "Kdykoliv je člověk srovnáván s takovým hráčem, jako byl Brett Hull, znamená to velkou poctu. Pro hokej a tenhle klub udělal ohromný kus práce," konstatoval Stewart.

Své první čisté konto v NHL vychytal v brance St. Louis Ben Bishop. Potřeboval k němu 39 úspěšných zákroků a po právu byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. "Ale víc než na vychytanou nulu jsem myslel na vítězství. To je v této fázi sezony nejdůležitější," uvedl Bishop, jehož tým ve vyrovnané tabulce Západní konference ztrácí pět bodů na osmé místo zaručující účast v play-off.

Columbus na dostřel play-off

Jen dva body pod hranicí postupu zůstávají hokejisté Columbusu, kteří v důležitém zápase porazili Phoenix 5:3. Kojoti sice i díky gólu Radima Vrbaty vedli po osmi minutách 2:0, domácí však ještě do první přestávky také zásluhou Jakuba Voráčka vyrovnali.

Za nerozhodného stavu 2:2 si pak vzal hlavní slovo Matt Calvert, který v druhé třetině dvěma góly zvrátil vedení na stranu Blue Jackets, na začátku třetí třetiny pak přidal pátý gól a dovršil hattrick. Hosté už následně stihli jenom snížit.

Calvert nastoupil teprve ke svému 20. zápasu v NHL a předtím nikdy nedal v jednom utkání více než jeden gól. "Byl to neuvěřitelný pocit. Jel jsem k naší střídačce, všichni mi gratulovali, na led padaly desítky čepic. Trvalo to tak dlouho, že jsem nevěděl, co mám dělat. Byly to úžasné okamžiky, které si budu pamatovat do konce života," prohlásil Calvert.

Vítězná série Devils po osmi zápasech skončila

Po osmi zápasech skončila vítězná série New Jersey, které podlehlo 1:2 na ledě Tampy Bay. Ďáblové, kteří se po katastrofálním vstupu do sezóny snaží o historický comeback, tak znovu v tabulce Východní konference ztrácejí 11 bodů na osmou Carolinu, která porazila 4:1 Pittsburgh.

Washington - NY Rangers 0:6 (0:2, 0:2, 0:2)
Branky: 15. a 25. Christensen (na druhou Prospal), 6. Eminger, 38. Stepan, 47. Prospal, 60. Boyle. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 28 střel inkasoval 6 gólů a úspěšnost zásahů měl 78,6 procenta. Střely na branku: 35:28. Diváci: 18.398.
Carolina - Pittsburgh 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Branky: 2. Harrison, 17. Corvo, 31. E. Cole, 55. J. Jokinen - 36. Dupuis (Z. Michálek). Střely na branku: 21:34. Diváci: 18.719.
Columbus - Phoenix 5:3 (2:2, 2:0, 1:1)
Branky: 23., 29. a 44. Calvert (na třetí Hejda), 15. Umberger, 19. Voráček - 2. Schlemko, 8. Vrbata, 59. Korpikoski. Střely na branku: 34:28. Diváci. 16.771.
Buffalo - Ottawa 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky: 7. Grier, 30. McCormick, 48. Hecht, 60. Vanek - 35. Spezza (M. Michálek), 59. M. Michálek. Střely na branku: 39:31. Diváci: 18.690.
Anaheim - Minnesota 2:3 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 30. Ryan, 59. Beauchemin - 16. Madden, 56. Stoner, 65. Bouchard. Střely na branku: 48:31. Diváci. 13.617.
Tampa Bay - New Jersey 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky: 23. St. Louis, 24. Gagné - 49. Fayne. Střely na branku: 30:20. Diváci: 19.563.
Calgary - San Jose 3:4 po sam. n. (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 19. Babčuk, 35. Moss, 38. Hagman - 58. a rozh. nájezd Clowe, 4. Setoguchi, 30. Wellwood. Střely na branku: 24:33. Diváci: 19.289.
Edmonton - St. Louis 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)
Branky: 3. a 25. Stewart (na první R. Polák), 18. Berglund, 56. R. Polák, 58. D'Agostini. Střely na branku: 39:22. Diváci: 16.839.
Atlanta - Florida 1:2 po sam. n. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 38. Wheeler - 8. Reasoner (Dvořák), rozh. nájezd Bernier. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 20 minut, ze 7 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 85,7 - Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, ze 46 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 97,8 procenta. Střely na branku: 46:32. Diváci: 14.046.