Eliáš pokořil Pavelce a přispěl k výhře New Jersey

Hokejový útočník Patrik Eliáš v úterním utkání NHL jednou překonal Ondřeje Pavelce v brance Atlanty a přispěl k výhře New Jersey 4:2. Devils si připsali 23. výhru z posledních 28 zápasů a poskočili na 10. místo v tabulce Východní konference. Na osmé Buffalo, které podlehlo 0:1 Carolině, ztrácejí šest bodů.

Útočník hokejistů New Jersey Patrik Eliáš

Thrashers, na které se New Jersey bodově dotáhlo, přitom díky dvěma gólům v rozmezí 65 sekund získali v první třetině vedení 2:0. Minutu před koncem úvodní části však snížil Travis Zajac a v 26. minutě vyrovnal Eliáš. Vítězný gól pak vstřelil ve 45. minutě švédský nováček Jacob Josefson a skóre uzavřel při power play do prázdné branky Ilja Kovalčuk.

Předčasná radost Atlanty

Chvíli před čtvrtým gólem Devils se hráči Atlanty už už radovali z vyrovnání, když Evander Kane tečoval do branky střelu Tobiase Enströma. Hlavní rozhodčí však okamžitě rozpažil kvůli tomu, že Kane hrál vysokou holí. Za pravdu mu dal i videozáznam.

"To rozhodnutí bylo ohromně skličující," konstatoval trenér Atlanty Craig Ramsay. "Rozhodčí to viděl. Bylo jasné, že šlo o vysokou hůl. Nikdo proti tomu nemůže protestovat," podotkl jeho protějšek Jacques Lemaire. "Já se tedy soustředil na puk, takže nevím, jak vysoko ta hokejka byla. Ale samozřejmě nás ten verdikt rozhodčích potěšil," uvedl brankář Martin Brodeur, který si připsal 18 zákroků a vychytal patnácté vítězství z posledních sedmnácti zápasů, do nichž nastoupil.

O důležité výhře Caroliny 1:0 v Buffalu rozhodl gólem v poslední minutě první třetiny Brandon Sutter, přestože Sabres v úvodní dvacetiminutovce přestříleli hosty v poměru 22:13. Brankář Hurricanes Cam Ward však všechny střely zneškodnil, nakonec si připsal 40 zákroků a vychytal třetí čisté konto v sezóně.

"Všichni jsme dnes cítili, že v naší brance stojí nejlepší brankář na světě," prohlásil trenér Caroliny Paul Maurice, jehož tým se na deváté příčce přiblížil osmému Buffalu na rozdíl dvou bodů. "Věděli jsme, že musíme uspět, chceme-li pomýšlet na play off. A věci se naštěstí vyvíjely v náš prospěch," řekl střelec jediného gólu Sutter.

Floridě se šance na play off rozplývá

Šance na postup do play off se naopak pomalu definitivně rozplývá hokejistům Floridy, kteří prohráli s nejlepším týmem Východní konference Philadelphií 2:3. Panthers vedli po první třetině 2:1, v druhém dějství však dvěma góly otočil skóre Letců Jeff Carter. Floridě nebylo nic platných ani 28 zákroků Tomáše Vokouna.

Philadelphii v boji o první místo v konferenci stále dýchá na záda Washington, který vyhrál 4:2 na ledě Montrealu a připsal si deváté vítězství v řadě. Michal Neuvirth sledoval utkání opět pouze ze střídačky, dvěma góly se v dresu Capitals blýskl Marcus Johansson.

Plekanec nedohrál

Canadiens nastoupili vinou zdravotních problémů v hodně okleštěné sestavě. Zápas navíc nedohráli český útočník Tomáš Plekanec a jeho spoluhráč z formace Jeff Halpern, kteří odstoupili ze hry po druhé třetině kvůli nespecifikovanému zranění v dolní části těla.

Svou aktuální dobrou formu potvrdil útočník David Krejčí, který se gólem podílel na výhře Bostonu 3:2 po samostatných nájezdech v Columbusu. Krejčí v 33. minutě svou jedenáctou brankou v sezoně vyrovnal na 1:1 a bodoval v šestém utkání za sebou.

Hokejisté Bostonu (zleva) Mark Recchi a Patrice Bergeron gratulují Davidu Krejčímu ke vstřelení 33. gólu v sezóně. foto: Reuters/Adam Hunger

Bruins tak přerušili sérii čtyř porážek a upevnili si první místo v tabulce Severovýchodní divize. O jejich vítězství rozhodl Tyler Seguin, jediný úspěšný střelec v penaltovém rozstřelu. Hlavní hvězdou zápasu byl ale vyhlášen brankář Tuukka Rask, který zneškodnil 34 střel a všechny tři nájezdy. "Byl to jeden z jeho nejlepších výkonů v sezoně," pochválil finského gólmana trenér Claude Julien.

Phoenix s Rozsívalem zvládl důležitou bitvu

Důležitou bitvu o postup do play off zvládli hokejisté Phoenixu, kteří vyhráli 4:3 na ledě Calgary. Vítězný gól si připsal český obránce Michal Rozsíval, který ve 43. minutě zvýšil už na 4:1. Rozsíval se trefil pouhých 19 sekund poté, co jeho parťák Keith Yandle vstřelil třetí gól Phoenixu. Domácí pak sice stihli snížit na rozdíl jediné branky, vyrovnat se jim už ale nepodařilo.

Phoenix přerušil sérii tří porážek, která přišla po osmi výhrách v řadě, a ve vyrovnané tabulce Západní konferenci postoupil na páté místo. Osmému Calgary odskočil na rozdíl čtyř bodů, od devátého Nashvillu, který podlehl 2:4 Los Angeles, dělí Coyotes už pět bodů. Predators však mají jeden zápas k dobru.

"Je skvělé hrát tyhle zápasy o všechno. Dokážeme ze sebe vydat maximum," prohlásil útočník Phoenixu Vernon Fiddler, který přihrál na dva góly. "Nacházíme se v klíčovém období sezóny. Každá ztráta bodu vás může v tabulce posunout níž, takže si nemůžete dovolit přijít o tříbrankové vedení. Naštěstí jsme to nepřipustili," dodal Fiddler.

Michálek potvrdil formu

Svou střeleckou formu potvrdil obránce Zbyněk Michálek, který třetí trefou během posledních čtyř zápasů přispěl k výhře Pittsburghu nad Ottawou 5:1.

Buffalo - Carolina 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka: 20. Sutter. Střely na branku: 40:33. Diváci: 18.690.
New Jersey - Atlanta 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)
Branky: 19. Zajac, 26. Eliáš, 45. Josefson, 60. Kovalčuk - 16. Stapleton, 17. Thorburn (Dvořák). Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 59 minut, z 23 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 87 procent. Střely na branku: 24:20. Diváci: 16.188.
NY Rangers - NY Islanders 6:3 (2:0, 3:2, 1:1)
Branky: 36. a 53. Gáborík, 4. Prust, 15. Christensen, 32. Callahan, 40. McCabe (Prospal) - 22. Moulson, 24. Parenteau, 56. Tavares. Střely na branku: 47:28. Diváci: 18.200.
Columbus - Boston 2:3 po sam. n. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 20. Clitsome (Voráček), 53. Upshall - 33. Krejčí, 55. Peverley, rozh. nájezd Seguin. Střely na branku: 36:29. Diváci: 12.282.
Calgary - Phoenix 3:4 (1:1, 0:1, 2:2)
Branky: 19. O. Jokinen, 44. Bäcklund, 50. Tanguay - 9. Stempniak, 27. Belanger, 42. Yandle (Vrbata), 43. Rozsíval. Střely na branku: 27:25. Diváci: 19.289.
Ottawa - Pittsburgh 1:5 (0:1, 1:3, 0:1)
Branky: 23. Shannon - 10. Kennedy, 22. J. Staal, 24. Lovejoy, 28. Cooke, 49. Z. Michálek. Střely na branku: 22:41. Diváci: 19.249.
Florida - Philadelphia 2:3 (2:1, 0:2, 0:0)
Branky: 8. Weiss, 19. Kulikov - 25. a 36. Carter, 5. Hartnell. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 59 minut, z 31 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 90,3 procenta. Střely na branku: 22:31. Diváci: 17.377.
Nashville - Los Angeles 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)
Branky: 18. Blum, 53. Dumont - 12. Kopitar, 23. Martinez, 33. Simmonds, 59. Brown. Střely na branku: 32:18. Diváci: 15.761.
Dallas - San Jose 3:6 (0:0, 2:2, 1:4)
Branky: 24. Ribeiro, 26. Petersen, 49. Benn - 27. a 59. J. Thornton, 33. a 60. Heatley, 42. Clowe, 44. Mitchell. Střely na branku: 37:39. Diváci: 16.724.
Montreal - Washington 2:4 (1:2, 1:0, 0:2)
Branky: 2. Moen, 24. A. Kosticyn - 2. a 47. Johansson, 14. Laich, 57. Knuble. Střely na branku: 26:41. Diváci: 21.273.