Kotalík se po návratu z farmy blýskl gólem a asistencí

Hokejový útočník Aleš Kotalík dostal po dvou měsících strávených na farmě znovu příležitost v týmu Calgary a hned v prvním utkání pomohl gólem a asistencí ke čtvrteční výhře Flames nad Coloradem 5:2.

Útočník Calgary Aleš Kotalík (vlevo) překonává gólmana Colorada Petera Budaje.

Calgary v minulých měsících několikrát umístilo Kotalíka na listinu volných hráčů, nikdo si ho však nevybral, a tak český hráč působil od 21. ledna v AHL. Do NHL se teď vrátil díky zraněním Brendana Morrisona a Davida Mosse a dokonce hned dostal šanci i v přesilových hrách. Flames v nich v úvodu zápasu vstřelili během 24 sekund dva góly a vedení už do konce utkání nepustili.

Kotalík si připsal asistenci u druhé branky, ve 45. minutě pak sám zvýšil na 4:1. "Jsem šťastný, že jsem zpátky," prohlásil útočník, který v týmu AHL Abbotsford Heat zaznamenal v 18 zápasech 19 bodů za čtyři góly a 15 asistencí. "Ale nebyla to jen moje zásluha, dobře hrál celý tým. Snažil jsem se to přenést i sem a jsem rád, že jsem přispěl k výhře," dodal dvaatřicetiletý bronzový medailista z olympiády v Turíně.

I podle zámořských médií a spoluhráčů přinesl Kotalík do mužstva oživení. "Všichni ho zase rádi vidíme v týmu. Sehrál výborný zápas, mohl dát víc než jeden gól. Jednou trefil břevno a měl několik dalších šancí," uvedl lídr Calgary Jarome Iginla, který vstřelil dvě branky.

Flames přerušili sérii tří porážek a vrátili se v Západní konferenci do elitní osmičky. Colorado si připsalo dvacátou prohru z posledních jednadvaceti zápasů a zřejmě už se nemůže dočkat, až skončí sezona.

Calgary má stále jen jednobodový náskok před devátým Nashvillem, který vydřel v prodloužení výhru 4:3 nad Bostonem a navíc má dva zápasy k dobru. Jednu asistenci si připsal Martin Erat, který se v 51. minutě podílel na vyrovnávací brance na 3:3, druhý gól Bruins vstřelil David Krejčí.

Nashville zaznamenal vůbec první výhru v prodloužení v letošní sezóně. Postaral se o to gólem ve čtvrté minutě nastavení v přesilové hře Shea Weber. Z předchozích šestnácti zápasů, které skončily po 60 minutách nerozhodně, vyhráli Predators jen šest v penaltovém rozstřelu. Zbylých deset duelů prohráli, z toho šestkrát v prodloužení.

"Štěstí v prodloužení k nám nebylo dosud nakloněno. Je skvělé, že jsme to prokletí konečně zlomili. Získali jsme dva důležité body," radoval se trenér Barry Trotz. "Tohle jsme přesně potřebovali. V takhle vyrovnané tabulce je důležitý každý bod, takže jsme za tenhle bodík navíc opravdu rádi," doplnil útočník Colin Wilson.

Vrbata vstřelil pojistku

Čtvrté místo v tabulce Západní konference a pětibodový náskok před devátým Nashvillem potvrdil Phoenix, který zvítězil 3:1 v Edmontonu. Gólem a asistencí se na úspěchu podílel Radim Vrbata, jenž v polovině zápasu přihrál na druhý gól a v 52. minutě vstřelil pojistku na 3:1.

Hlavní hvězdou večera byl ale brankář Ilja Bryzgalov. Edmonton, nejhorší tým celé NHL, měl totiž po většinu zápasu překvapivě navrch a jen díky ruskému gólmanovi dovedli hosté zápas do vítězného konce.

Hlavní hvězdou večera byl brankář Ilja Bryzgalovfoto: ČTK/AP/Ross D. Franklin

Bryzgalov zneškodnil 35 z 36 střel a na začátku třetí třetiny za stavu 2:0 zlikvidoval i trestné střílení. O necelé tři minuty později přece jen inkasoval, bylo to však poprvé a naposledy. "Nebudeme si lhát do kapsy a říkat, že jsme podali dobrý výkon. Výhru nám vychytal Bryzgalov. Ale tohle je příběh, který trvá už měsíc," řekl Ray Whitney, jenž si připsal druhý vítězný gól.

Atlanta stále živí naději

Své naděje na účast ve vyřazovacích bojích stále živí hokejisté Atlanty, kteří i díky 21 zákrokům Ondřeje Pavelce porazili nejlepší tým Východní konference Philadelphii 4:3 po samostatných nájezdech. Thrashers si tak připsali čtvrtou výhru z posledních šesti zápasů a ztrácejí čtyři body na osmé Buffalo.

Atlanta sahala po vítězství už v základní hrací době, v níž třikrát o gól vedla, Flyers však dokázali pokaždé vyrovnat. Naposledy minutu a půl před koncem třetí třetiny, což Pavelec těžko nesl a praštil svou lahví s pitím o led. "Byl jsem hrozně naštvaný, že vyrovnali. Hráli jsme dobrý zápas, celé mužstvo tvrdě dřelo. Myslím, že jsme byli o něco lepší, takže mě to prostě vytočilo," přiznal Pavelec.

V penaltovém rozstřelu si ale frustraci vynahradil. Thrashers vyhráli 2:0, když český gólman zneškodnil pokusy Mika Richardse i Daniele Briera, naopak na druhé straně uspěli Rob Schremp a Blake Wheeler.

Oba hráči ještě před měsícem v Atlantě nehráli, možná i proto Thrashers prohráli sedm z předchozích deseti penaltových rozstřelů. "Když člověk nemá jisté místo v týmu a promění takhle důležitý nájezd, může mu to samozřejmě hodně pomoct," uvedl Schremp. "Může se stát, že tenhle získaný bod navíc nás nakonec posune do play off."

Kouč Craig Ramsay mohl brát výhru jako dárek ke čtvrtečním 60. narozeninám. "Získali jsme důležité dva body, ale abych pravdu řekl, tabulka je tak vyrovnaná, že ani přesně nevím, kde se nacházíme. Chceme prostě vyhrát každý zápas a uvidíme, jak to dopadne," uvedl Ramsay.

Dva body naopak ztratilo New Jersey, které sice při své stíhací jízdě vyhrálo 23 z 29 zápasů, ale už podruhé během devíti dnů podlehlo nejhoršímu týmu Východní konference Ottawě, tentokrát 1:3. Devils tak stále ztrácejí na osmé Buffalo šest bodů.

Atlanta - Philadelphia 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 7. Stapleton, 25. Little, 38. Antropov, rozh. nájezd Schremp - 35. a 59. Briere, 10. Giroux. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 24 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Střely na branku: 25:24. Diváci: 16.502.
Columbus - Detroit 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)
Branky: 1. Miller, 12. Filppula. Střely na branku: 37:27. Diváci: 14.444.
Montreal - Tampa Bay 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 26. A. Kosticyn, 44. Gionta, rozh. nájezd Cammalleri - 21. Purcell, 50. Gagné. Střely na branku: 29:37. Diváci: 21.273.
Ottawa - New Jersey 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
Branky: 41. a 60. Neil, 20. Shannon - 46. Rolston (Eliáš). Střely na branku: 25:34. Diváci: 17.758.
Florida - Toronto 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)
Branky: 21. Samsonov, 26. Weiss (Řepík), 32. Santorelli, 57. Ellerby. Střely na branku: 26:24. Diváci: 16.970.
San Jose - Minnesota 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Branky: 12. Mayers, 32. Couture, 46. Marleau - 15. Madden, 34. Brodziak (Havlát). Střely na branku: 50:30. Diváci: 17.562.
Dallas - Chicago 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Branky: 18. Ott, 22. Benn, 24. Morrow, 43. Jason Williams, 52. Segal (Vincour). Střely na branku: 27:23. Diváci: 14.830.
Calgary - Colorado 5:2 (3:1, 0:0, 2:1)
Branky: 4. a 47. Iginla, 5. Giordano (Kotalík), 20. Bourque, 45. Kotalík - 8. Olver, 60. McLeod. Střely na branku: 28:29. Diváci: 19.289.
Edmonton - Phoenix 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Branky: 47. Pääjärvi - 20. Stempniak, 32. Whitney (Vrbata), 52. Vrbata. Střely na branku: 36:17. Diváci: 16.839.
Los Angeles - St. Louis 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Branky: 17. a 40. D'Agostini (na první R. Polák), 46. Pietrangelo, 53. Oshie. Střely na branku: 17:39. Diváci: 18.118.
Nashville - Boston 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 8. S. Kosticyn, 31. Wilson, 51. Legwand (Erat), 64. Weber - 2. Seguin (T. Kaberle), 34. Krejčí, 42. Bergeron. Střely na branku: 31:38. Diváci: 16.839.