Hejda pomohl Columbusu k výhře, Pavelec se před Haškem nevytáhnul

NEW YORK

Obránce Jan Hejda byl v bohatém sobotním programu NHL jediným skórujícím českým hokejistou. Dvaatřicetiletý zadák se prosadil střelou z pravého kruhu a svým pátým gólem v sezoně se podílel na vítězství Columbusu 5:4 v prodloužení na ledě Minnesoty. Zápas rozhodl v čase 64:26 útočník Antoine Vermette, ale hrdinou utkání byl kapitán hostů Rick Nash, který vstřelil dva góly a na další dva přihrál.

Jan Hejda z Columbusu.

Blue Jackets v předchozích deseti utkáních dali jen 22 branek, což ve výsledkové podobě znamenalo devět proher. Střelecky se probudili v Minnesotě na přelomu druhé a třetí části, kdy v rozmezí 40. až 54. minuty otočili průběžný stav z 1:2 na 4:2. Třetí gól týmu vstřelil Hejda, jehož ránu propustil brankář Niklas Bäckström mezi betony. Nadějný stav hosté sice neudrželi, ale v prodloužení jim k vítězné trefě pomohla hrubá chyba Bretta Burnse, který po vyhraném vhazování ztratil před vlastním brankářem puk a Vermette střelou z mezikruží nabídkou nepohrdl.

Český brankář Ondřej Pavelec se nevytáhl před zraky Dominika Haška. Šestačtyřicetiletý gólman odcestoval do zámoří, aby se zúčastnil dovednostní akce pro mladé hokejisty, na které nechyběly ani děti z jeho charitativní nadace Hašek´s Heroes. Bývalý gólman Buffala vhodil úvodní buly zápasu, v němž Sabres přehráli doma Atlantu jednoznačně 8:2. Pavelec střídal po první třetině, když inkasoval tři branky z 11 střel.

Thrashers následně po přestávce snížili na 2:3, ale poté už stříleli góly pouze domácí hokejisté. Sabres překonali Pavelcova náhradníka Chrise Masona ještě pětkrát a osm vstřelených gólů bylo jejich letošním nejlepším počinem v ofenzivě.

Kaberle se poprvé představil v Torontu jako soupeř

Obránce Tomáš Kaberle se představil poprvé v Torontu jako soupeř. Třiatřicetiletý český hokejista, který v dresu Maple Leafs odehrál 878 zápasů, byl 18. února vyměněn do Bostonu a přiznal, že měl z návratu smíšené pocity.

Během první třetiny se promítal i jeho medailonek vybraných akcí a od domácích příznivců si jako projev poděkování vysloužil potlesk vestoje. "Bylo to od nich hezké. Během dvanácti let mě vždy podporovali. Mám na Toronto spoustu vzpomínek," uvedl Kaberle.

Jinak ale na sobotní zápas bude asi chtít rychle zapomenout. Kaberle odehrál dvacet minut a do statistik si připsal jednu střelu a jeden záporný bod za pobyt na ledě při inkasované brance. Boston prohrál 2:5.

"Nikdy bych si nemyslel, že to bude tak těžké. Nejen na ledě, zápas sledovala i spousta mých kamarádů a hlavou se mi honilo hodně myšlenek. Jsem rád, že už to mám za sebou," dodal Kaberle.

Toronto si vítězstvím udrželo teoretickou šanci na postup do play off, v němž hrálo naposledy v roce 2004. Na osmé Buffalo stále ztrácí čtyři body, navíc však má odehráno o dva zápasy více.

Útočník San Jose Joe Pavelski si na premiérový hattrick v NHL musí ještě počkat. Původně byl ve statistikách uveden jako střelec tří branek, ale po zápase mu byla jedna trefa odebrána a přidána spoluhráči Patricku Marleauovi. Přesto byl Pavelski i tak s dvěma góly a jednou asistencí hlavním strůjcem výhry San Jose 5:3 nad St. Louis a v posledních čtyřech zápasech rozšířil své konto o 14 kanadských bodů.

"Body přibývají, protože celá formace hrajeme dobře a vytváříme si spoustu šancí," komentoval zvýšenou produktivitu Pavelski. U jednoho gólu Sharks byl nechtěně i obránce St. Louis Roman Polák, od jehož brusle se puk odrazil za záda Tye Conklina.

Minnesota - Columbus 4:5 v prodl. (1:1, 1:1, 2:2 - 0:1)
Branky: 11. Staubitz, 27. Clutterback, 55. Miettinen, 58. Bouchard - 10. a 54. Nash, 40. Russell, 45. Hejda, 65. Vermette. Střely na branku: 36:33. Diváci: 18.305.
Buffalo - Atlanta 8:2 (3:1, 2:1, 3:0)
Branky: 16. a 57. Niedermayer, 1. Pominville, 12. Mancari, 32. Gerbe, 34. Ennis, 44. Boyes, 58. Connolly - 9. Thorburn, 25. Burmistrov. Střely na branku: 28:30. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu dvacet minut, inkasoval tři góly z 11 střel a úspěšnost zásahů měl 72,73 procenta. Diváci: 18.690.
Toronto - Boston 5:2 (2:1, 3:0, 0:1)
Branky: 10. Schenn, 13. Kadri, 28. Crabb, 29. M. Brown, 38, Aulie - 12. McQuaid, 60. Paille. Střely na branku: 29:37. Diváci: 19.512.
Ottawa - Tampa Bay 3:2 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 - 1:0)
Branky: 53. Shannon, 57. Foligno, 64. Spezza - 7. Lecavalier, 28. Tyrell. Střely na branku: 34:37. Diváci: 18.813.
Florida - NY Islanders 3:4 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 1:2 - 0:0)
Branky: 32. a 38. Dadonov, 54. Weiss - 26. Grabner, 48. Parenteau, 50. Haley, rozh. nájezd Nielsen. Střely na branku: 32:21. Diváci: 16.502.
Nashville - Detroit 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 29. Geoffrion, 49. Blum, 60. Legwand - 20. Cleary. Střely na branku: 39:40. Diváci: 17.113.
Dallas - Philadelphia 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 33. Goligoski, 55. Robidas - 19. J. Carter, 22. M. Richards, rozh. nájezd Leino. Střely na branku: 30:30. Diváci: 17.652.
Edmonton - Colorado 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 34. Eberle, 57. Foster - 10. Duchene, 37. Porter, rozh. nájezd Stoa. Střely na branku: 33:27. Diváci: 16.839.
Los Angeles - Anaheim 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
Branky: 52. D. Brown - 16. McMillan, 62. Perry. Střely na branku: 32:25. Diváci: 18.118.
San Jose - St. Louis 5:3 (3:0, 2:1, 0:2)
Branky: 5., 8. a 40. Pavelski, 5. Mitchell, 33. Setoguchi - 29. Hensick, 48. Backes, 59. McDonald. Střely na branku: 34:45. Diváci: 17.562.