Vašíček hattrickem rozpoutal hurikán

NEW YORK

V pořádném víru se ocitli hokejisté San Jose, v Carolině totiž řádil český Hurikán Josef Vašíček. Urostlý forvard vsítil všechny tři branky utkání a mohl se radovat nejen z výhry Hurricanes, ale také z prvního hattricku kariéry.

Někdejší centr si letos musí zvykat na post levého křídla. Ale nijak mu to nevadí. Zatímco v minulé sezóně poznamenané zraněními získal jen dvacet bodů za deset gólů a stejný počet asistencí, v aktuálních osmi utkáních má na kontě už sedmičku bodů - čtyři góly a tři přihrávky.

"No není to úžasné," rozplýval se po utkání Vašíček nad sprchou čepic, kterou fanoušci oslavovali jeho střelecký večer. "Hokej je skvělá hra... Musím ale poděkovat spoluhráčům za to, že mi k vůbec prvnímu hattricku pomohli."

"Tlačíme na něj, věříme, že to bude jeho zlomový rok," poznamenal na adresu českého hráče kouč Paul Maurice. Vašíček si v NHL kroutí už čtvrtý služební rok. "Teď se mu daří a získává body. Je platný pro tým, ale myslím si, že může být ještě lepší," dodal trenér Caroliny.

Radost Mauriceovi jistě dělá i gólman Kevin Weekes, jenž podruhé v řadě nepustil za svá záda žádný střelecký pokus. Weekes zastavil 28 ran a zkompletoval sbírku shutoutů na patnáct. Navíc ho nikdo nepokořil již 165 minut, před dvěma dny vychytal i střelce Bostonu. Carolina těží z jeho dobré formy, z posledních šesti klání neodešla ani jednou bez bodu.

Další nuly

Nulu vychytal poprvé v sezóně, ovšem již po 65. v kariéře, Martin Brodeur, který dovedl New Jersey k výhře na ledě New York Islanders 4:0. Značně tak zkazil obránci New Yorku Romanu Hamrlíkovi jeho jubilejní 800. zápas v NHL. Hamrlík před svým newyorským angažmá působil ještě v Tampě Bay a v Edmontonu.

Další nulu úterního programu měl na svědomí brankář St.Louis Brent Johnson, který šestadvaceti zákroky utrápil hostující Nashville. Ten měl v brance Tomáše Vokouna, který pustil za svá záda jediný puk z 18 směřujících na jeho branku, což znamenalo pro brankáře nejhorší možnou prohru 0:1. Vokouna překonal v přesilovce Scott Mellanby, gól padl pouhé tři sekundy před první sirénou.

Čtvrtý úterní shut out získal bostonský Felix Potvin, který v Montrealu zlikvidoval všech 23 střel domácích Habs. Bruins zvítězili 2:0.

Näslund řádil

Ani gól a asistence Davida Výborného a přihrávka Jaroslava Špačka nestačily Columbusu na body z Vancouveru. V dresu Canucks řádil švédský kanonýr minulé sezóny Markus Näslund, který zaznamenal dva góly a dvě asistence a spolu s Brendanem Morrisonem, který přihrál na tři góly domácích, se nejvíce zasloužil o vítězství Vancouveru v poměru 6:3.

Hokejisté Colorada během ceremoniálu, při němž byl vyřazen dres Patricka Roye. (Foto: ČTK)

My všichni jsme Roy

V Coloradu vyjeli všichni hráči Avalanche na led s číslem 33 a jmenovkou Roy. Chtěli tak uctít svou dlouholetou brankářskou oporu, která před letošním ročníkem definitivně pověsila betony na hřebík. V samotném zápase už byli všichni za sebe, vzpomínkové dresy po rozbruslení svlékli.

Royův dres s číslem 33 ještě před utkáním při dvacetiminutovém ceremoniálu vystoupal pod strop denverské haly. Po sedmasedmdesátce Raye Bourquea si tak v Coloradu nikdo nezahraje ani s třiatřicítkou.

Možná tahle malá oslava nabudila Jima Cumminse. Domácí sváteční střelec skóroval po více než dvou letech a jeho gól na 3:1 byl nakonec vítězný. Lavina porazila Calgary 4:2 a svůj podíl na tom měla i česká dvojka Milan Hejduk a Martin Škoula. Zatímco Hejduk otevřel skóre, Škoula asistoval u druhého gólu z hole Adama Footea. Branku Calgary hájil Jamie McLennan, Roman Turek je stále na listině zraněných.

Statistika
Bufallo - Minnesota 1:3
Třetiny: 0:1, 0:1, 1:1. Branky: 48. Kalinin - 18. Walz, 28. Daigle, 43. Brunette. Zásahy brankářů: Biron 21/18 - Fernandez 33/32.
Montreal - Boston 0:2
Třetiny: 0:1, 0:1, 0:0. Branky: 11. Bergeron, 31. Knuble. Zásahy brankářů: Garon 33/31 - Potvin 23/23.
N.Y. Islanders - New Jersey 0:4
Třetiny: 0:1, 0:1, 0:2. Branky: 18. Friesen, 22. Pandolfo, 48. Gionta (Eliáš), 48. Madden. Zásahy brankářů: DiPietro 27/23 - Brodeur 25/25.
Carolina - San Jose 3:0
Třetiny: 1:0, 2:0, 0:0. Branky: 16., 33. a 37. Vašíček. Zásahy brankářů: Weekes 28/28 - Toskala 28/25.
N.Y. Rangers - Anaheim 1:3
Třetiny: 0:2, 0:1, 1:0. Branky: 57. Kovaljov (Nedvěd) - 10. Ozolinš, 15. Havelid, 30. Niedermayer (Prospal). Zásahy brankářů: Dunham 22/19 - Gerber 39/38.
St. Louis - Nashville 1:0
Třetiny: 1:0, 0:0, 0:0. Branka: 20. Mellanby. Zásahy brankářů: Johnson 26/26 - Vokoun 18/17.
Phoenix - Chicago 2:2 po prodl.
Třetiny: 1:1, 0:1, 1:0 - 0:0. Branky: 13. Gratton (Hrdina), 47. Radivojevič - 13. Radulov, 23. Nieminen. Zásahy brankářů: Bierk 28/26 - Thibault 37/35.
Colorado - Calgary 4:2
Třetiny: 2:0, 1:1, 1:1. Branky: 9. Hejduk, 15. Foote (Škoula), 33. Cummins, 60. Blake - 24. a 41. Gelinas. Zásahy brankářů: Aebischer 28/26 - McLennan 18/15.
Vancouver - Columbus 6:3
Třetiny: 2:2, 1:1, 3:0. Branky: 5. a 58. Näslund, 40. a 47. Chubarov, 2. Arvedson, 53. Cooke - 7. Výborný (Špaček), 10. Sydor, 30. Nash (Výborný). Zásahy brankářů: Hedberg 19/16 - Brathwaite 28/22.