Kindl zahájil obrat Detroitu, Michálek dal vítězný gól

Hokejisté Detroitu se oklepali z předchozího desetibrankového debaklu od St. Louis a v sobotním utkání NHL zvítězili v Nashvillu 4:3 v prodloužení. Red Wings přitom nezačali zápas dobře a ve 23. minutě prohrávali i s přispěním jedné branky Martina Erata už 0:3.

Zbyněk Michálek (vlevo) oslavuje se spoluhráči z Pittsburghu gól.

"Jak dlouho jsme vedli o tři góly? Dvě minuty? Tři? Vůbec mi to nepřipadalo, že jsme v zápase vedli takovým rozdílem. Velmi brzy jsme o něj přišli," uvedl trenér Barry Trotz.

Ve skutečnosti to nebyla ani minuta. Obrat Detroitu odstartoval český obránce Jakub Kindl, který zachytil špatnou rozehrávku soupeře a astřelou z levého kruhu zaznamenal druhý gól sezony. Na něho navázal za 81 sekund Justin Abdelkader, který v závěrečné třetině druhým gólem v utkání poslal zápas do prodloužení. V něm dokonal dílo Daniel Cleary.

Detroit vítězstvím v Nashvillu vylepšil svůj vlastní rekord, který je nejlepší i v rámci celé ligy: pojedenácté v řadě získal v základní části alespoň sto bodů. Zároveň si zajistil podvacáté za sebou účast v play-off. Delší aktivní sérii nemá žádný tým ze čtyř hlavních profesionálních sportů v Severní Americe (NHL, NBA, NFL, MLB).

Devils budou po patnácti letech chybět v play-off

Jejich pronásledovatelé z New Jersey naopak o úctyhodnou sérii přišli. Devils doma podlehli Montrealu 1:3 a budou poprvé chybět ve vyřazovací části od roku 1996. U jediné branky týmu asistoval Patrik Eliáš, stejnou bilanci zaznamenal i hostující útočník Tomáš Plekanec. Dvěma trefami rozhodl o výhře Canadiens Mathieu Darche.

Ve zbývajících deseti utkáních sobotního programu NHL se z českých hokejistů gólově prosadil už jenom Zbyněk Michálek, který dal rozdílový gól při vítězství Pittsburghu 4:2 na ledě Floridy. Defenzivně laděný zadák překonal Scotta Clemmensena, náhradníka Tomáše Vokouna, střelou nad vyrážečku a přesnou ranou zlomil v 53. minutě nerozhodný stav 2:2.

Penguins se výhrou dostali po sedmé v historii klubu na hranici sta bodů v základní části a navíc si udrželi v boji o domácí výhodu v prvním kole play off tříbodový odstup od páté Tampy Bay, která v sobotu vyhrála 3:1 v Minnesotě. "Přesně o tom jsme mluvili před zápasem. Chceme začínat doma a k tomu jsme potřebovali odehrát dobrý zápas a získat dva body. To se povedlo," těšilo Michálka, druhou hvězdu utkání.

Český obránce změnil během léta působiště a po pěti letech strávených v Phoenixu podepsal jako volný hráč Pittsburghu. A až do března nedokázal v dresu nového týmu skórovat. Od té doby se ale situace změnila a Michálek, který je ceněný hlavně pro své defenzivní schopnosti, dal v posledních dvanácti zápasech čtyři branky. "Chvíli mi to trvalo než jsem dosáhl první trefy, ale teď už se cítím dobře a pohodlně při střelbě. Doufám, že mi to vydrží," podotkl.

Krize Floridy pokračuje

Naopak krize Floridy pokračuje, když se osmou porážkou v řadě propadla na poslední místo ve Východní konferenci. "Hráčům nelze upřít snahu, odehráli jsme dobrý zápas. Ale je to pořád stejná písnička. Abyste vyhráli, musíte dávat branky. A dva góly prostě nestačí," uvedl trenér Panthers Peter DeBoer, který se musí obejít bez zraněného brankáře Vokouna.

Další dva čeští gólmani už byli v akci. Ondřej Pavelec přišel po porážce s Atlantou 2:3 v Bostonu definitivně i o teoretickou naději na postup do play off a může tak být případnou posilou pro blížící se mistrovství světa na Slovensku. Pavelec si v utkání připsal 21 zákroků a rozhodující gól inkasoval v 53. minutě z trestného střílení, kdy ho Michael Ryder překonal střelou nad lapačku.

Naopak Michal Neuvirth bojuje s Washingtonem o vítězství ve Východní konferenci. Hráči z hlavního města USA i díky jeho 34 zákrokům porazili Buffalo 5:4 v prodloužení a přeskočili o bod vedoucí Philadelphii. Vývoj utkání byl ale divoký. Už po pěti minutách vedli Capitals 2:0, ale po dalších pěti bylo srovnáno. V závěrečné desetiminutovce pak domácí museli dvakrát stahovat jednobrankový náskok, ve druhém případě to dokázali díky Jasonu Arnottovi, který dal 400. gól v NHL. Obrat pak završil v prodloužení Alexandr Ovečkin.

Boston - Atlanta 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)
Branky: 5. Recchi, 27. Paille, 53. Ryder z tr. střílení - 12. Byfuglien, 22. Kane. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 24 střel inkasoval tři góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Střely na branku: 24:30. Diváci: 17.565.
Minnesota - Tampa Bay 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
Branky: 18. Bouchard - 26. Malone, 30. Downie, 38. Bergenheim. Střely na branku: 30:23. Diváci: 18.591.
Nashville - Detroit 3:4 v prodl. (1:0, 2:2, 0:1 - 0:1)
Branky: 19. Suter, 22. Erat, 23. S. Kosticyn - 25. a 44. Abdelkader, 24. Kindl, 63. Cleary. Střely na branku: 34:41. Diváci: 17.113.
Los Angeles - Dallas 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Branky: 25. Simmonds, 53. Greene, 60. D. Brown - 26. B. Richards. Střely na branku: 32:25. Diváci: 18.118.
Ottawa - Toronto 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
Branky: 40. a 44. Spezza - 13. Kessel, 25. Kadri, 46. Bozak, 59. Kuljomin. Střely na branku: 25:30. Diváci: 19.243.
New Jersey - Montreal 1:3 (0:1, 0:0, 1:2)
Branky: 55. Kovalčuk (Eliáš) - 10. a 44. Darche, 41. Subban (Plekanec). Střely na branku: 21:29. Diváci: 17.625.
NY Islanders - Carolina 2:4 (1:1, 1:0, 0:3)
Branky: 9. Joensuu, 28. Tavares - 5. J. Jokinen, 44. Corvo, 47. Cole, 60. E. Staal. Střely na branku: 31:26. Diváci: 16.250.
Washington - Buffalo 5:4 v prodl. (2:2, 0:0, 2:2 - 1:0)
Branky: 1. a 55. Knuble, 5. Sjomin, 60. Arnott, 64. Ovečkin - 10. a 57. Stafford, 7. Vanek, 53. Gaustad. Střely na branku: 35:38. Brankář Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, inkasoval čtyři branky ze 38 střel a úspěšnost zásahů měl 89,47 procenta. Diváci: 18.398.
Florida - Pittsburgh 2:4 (2:1, 0:1, 0:2)
Branky: 15. Skille, 15. C. Wilson - 2. Kennedy, 21. Pa. Dupuis, 53. Z. Michálek, 59. Adams. Střely na branku: 30:34. Diváci: 18.178.
Vancouver - Edmonton 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Branky: 36. Burrows - 17. Foster, 23. Eberle, 30. Omark, 51. Pääjärvi. Střely na branku: 41:34. Diváci: 18.860.
San Jose - Anaheim 4:2 (0:2, 2:0, 2:0)
Branky: 33. a 60. Marleau, 23. Heatley, 55. Setoguchi - 4. Ryan, 12. Višňovský. Střely na branku: 33:22. Diváci: 17.562.