Vrbata pomohl Phoenixu gólem a asistencí k postupu do play-off

Hokejový útočník Radim Vrbata pomohl v pátečním utkání NHL gólem a asistencí k výhře Phoenixu nad San Jose 4:3, díky níž si Kojoti zajistili účast v play-off. Vrbata si připsal devatenáctou trefu v sezóně, když v 32. minutě zvýšil vedení svého týmu na 3:1. V polovině třetí třetiny pak po jeho přihrávce přidal čtvrtý gól Shane Doan a Žraloci už následně stihli dvěma brankami pouze snížit.

Radim Vrbata z Phoenixu (vlevo) - ilustrační foto.

Ve vyrovnané tabulce Západní konference poskočil Phoenix na páté místo. Má stejný počet bodů jako čtvrtý Nashville, který výhrou 4:1 nad Columbusem rovněž zpečetil postup do vyřazovacích bojů. Oba celky mají zápas před koncem základní části čtyřbodový náskok před devátým Dallasem, který zvítězil 3:2 v Coloradu. Stars však stále ztrácejí dva body na osmé Chicago, které zvítězilo 4:2 v Detroitu, a pokud Blackhawks získají v nedělním klání opět proti Red Wings alespoň bod, bude Dallas ze hry.

Phoenixu se podařilo porazit San Jose po předchozích osmi porážkách ve vzájemných zápasech. Kojotům však málem nestačilo ani vedení 4:1. Poté co Žraloci snížili na rozdíl jediného gólu, se totiž musel Phoenix poslední čtyři minuty úzkostlivě bránit a zápas dotáhl do vítězného konce především zásluhou brankáře Ilji Bryzgalova.

Chicago rozhodlo o úspěchu na ledě Detroitu třemi góly během úvodních devíti minut. Hned při prvním střídání se po 27 sekundách hry prosadil Brent Seabrook, v 7. minutě přidal druhou branku Ben Smith a na 3:0 zvýšil o dvě minuty později Brian Campbell.

Rangers musejí spoléhat na zaváhání Caroliny

Také ve Východní konferenci zbývá už jen jediné volné postupové místo. Účast v play off si zajistilo Buffalo, které porazilo 4:3 v prodloužení Philadelphii. Na osmou příčku zároveň poskočila Carolina, která po výhře 6:1 v Atlantě bodově dostihla nyní už deváté New York Rangers. Před posledním zápasem obou celků hovoří ve prospěch Hurricanes všechna pomocná kritéria, která v případě rovnosti bodů rozhodnou o posledním postupujícím.

Nezanedbatelnou výhodou je i fakt, že Carolina bude před sobotním večerním zápasem s Tampou vědět, kolik bodů potřebuje získat k postupu. Rangers totiž hrají už v sobotu odpoledne proti New Jersey a v případě, že by vyšli naprázdno, budou mít Hurricanes play off v kapse.

I kdyby však Rangers vyhráli, Carolina může proti Tampě o všem rozhodnout. "Nebude to jednoduchý zápas. Tampa má sice play off jisté a může se šetřit, jenže i takový soupeř je hodně nebezpečný. Musíme se proto na utkání dobře připravit a pokusit se nemyslet na to, o co hrajeme," řekl trenér Paul Maurice.

Pavelec šestkrát inkasoval

Jeho tým každopádně postrčily do elitní osmičky výborné výkony v posledních deseti zápasech, z nichž Hurricanes osmkrát vyhráli. Hlavním stavebním kamenem byl nejproduktivnější nováček Jeff Skinner, který proti Atlantě otevřel skóre zápasu a na další dva góly přihrál. Velkou zásluhu na úspěších týmu má i brankář Cam Ward, jenž odchytal 36 z posledních 37 zápasů.

Celý zápas v brance Atlanty odchytal Ondřej Pavelec, který si připsal 26 úspěšných zákroků. Český gólman si prožil nejhorší chvíle v úvodu třetí třetiny, kdy během dvou a půl minuty inkasoval tři góly. Když v 47. minutě Jussi Jokinen zvýšil na 5:0, frustrovaný Pavelec vztekle mrštil hokejkou proti mantinelu a inkasoval dvě minuty za nesportovní chování. V následné přesilovce přidal soupeř šestý gól.

Svůj pátý gól v sezóně vstřelil obránce Zbyněk Michálek. Přispěl jím k výhře Pittsburghu nad New Yorkem Islanders 4:3 po nájezdech, díky níž si Tučňáci zajistili výhodu domácího prostředí pro první kolo play-off. Trefil se také Pavel Kubina, jehož Tampa porazila Floridu 4:2.

NY Islanders - Pittsburgh 3:4 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 36. a 49. Comeau, 60. Hamonic - 9. Rupp, 32. Z. Michálek, 53. Letestu, rozh. nájezd Kunitz. Střely na branku: 38:38. Diváci: 16.250.
Detroit - Chicago 2:4 (0:3, 1:1, 1:0)
Branky: 40. Miller, 59. Holmström - 1. Seabrook, 7. Smith, 9. Campbell (Frolík), 27. Marián Hossa. Střely na branku: 28:29. Diváci: 20.066.
Buffalo - Philadelphia 4:3 v prodl. (0:1, 2:2, 1:0 - 1:0)
Branky: 21. a 51. Gerbe, 25. Pominville, 62. Vanek - 11. Hartnell, 28. Versteeg, 29. Briere. Střely na branku: 29:27. Diváci: 18.690.
Atlanta - Carolina 1:6 (0:2, 0:1, 1:3)
Branky: 60. Little - 4. Skinner, 7. E. Cole, 21. Pitkänen, 46. Sutter, 47. J. Jokinen, 48. T. Ruutu. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 32 střel inkasoval 6 gólů a úspěšnost zásahů měl 81,3 procenta. Střely na branku: 19:32. Diváci. 14.652.
Anaheim - Los Angeles 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Branky: 30. a 46. Selänne - 12. R. Smyth. Střely na branku: 28:24. Diváci: 17.587.
Nashville - Columbus 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky: 7. a 23. Hörnqvist, 22. Halischuk, 53. S. Kosticyn - 39. Brassard. Střely na branku: 25:45. Diváci: 17.113.
Colorado - Dallas 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Branky: 34. a 46. Yip - 11. Ribeiro, 27. Eriksson, 41. Morrow. Střely na branku: 17:28. Diváci: 14.037.
Edmonton - Minnesota 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky: 23. Hartikainen - 15. Burns, 22. Spurgeon, 60. Brunette. Střely na branku: 29:27. Diváci: 16.839.
Phoenix - San Jose 4:3 (1:0, 2:1, 1:2)
Branky: 16. Ebbett, 29. Whitney, 32. Vrbata, 49. Doan (Vrbata) - 25. White, 50. J. Thornton, 57. Heatley. Střely na branku: 26:27. Diváci: 17.125.
Tampa Bay - Florida 4:2 (2:1, 2:0, 0:1)
Branky: 5. a 22. z trest. stř. Lecavalier, 17. Malone, 36. Kubina - 12. Garrison, 46. Santorelli. Střely na branku: 33:25. Diváci: 20.444.