Montreal vybojoval první vítězství na ledě Bostonu

Hokejisté Montrealu zvítězili v úvodním utkání 1. kola play-off NHL na ledě Bostonu 2:0 a v sérii, kterou ostře sleduje kouč národního týmu Alois Hadamczik kvůli případným posilám pro mistrovství světa, se ujali vedení 1:0 na zápasy.

Brian Gionta z Montrealu (vpravo) překonává gólmana Bostonu Tima Thomase.

Oba góly Canadiens vstřelil Brian Gionta. Už v 3. minutě otevřel skóre po zaváhání Tomáše Kaberleho, který nepřesně rozehrál puk od zadního mantinelu, navíc si zapomněl pohlídat hráče před brankou a osamocený Gionta poprvé překonal Tima Thomase.

Druhou branku pak Gionta přidal tři minuty před koncem třetí třetiny znovu po chybě hráčů Bruins. Scott Gomez obral v útočném pásmu o puk Milana Lucice a Gionta tvrdou dělovkou podruhé prostřelil Thomase.

V souboji možná dvou nejlepších gólmanů v NHL tak uspěl Carey Price, který zneškodnil všech 31 střel Bostonu a připsal si třetí vychytané čisté konto v kariéře v play-off.

Nulu na úvod bojů o Stanley Cup vychytal i Ryan Miller, jenž dovedl Buffalo k překvapivému vítězství 1:0 na ledě Philadelphie. Miller zaznamenal 35 úspěšných zákroků, rozhodující gól vstřelil ve 46. minutě Patrick Kaleta, který kvůli zranění vynechal šestnáct z posledních sedmnácti zápasů základní části.

Jediným týmem, který ve čtvrtečním programu NHL uspěl na domácím ledě, je San Jose, jemuž výhru 3:2 nad Los Angeles zajistil gólem v prodloužení Joe Pavelski. Králové, kterí naposled vyhráli sérii v play-off  v roce 1993 při tažení za Stanley Cupem pod taktovkou legendárního Wayna Gretzkého, celý zápas dotahovali ztrátu a jejich naději výrazně držel gólman JOnathan Quick, který si přopsal 42 úspěšných zákorků.

Statistika 1. kola play-off NHL
Východní konference - 1. zápasy:
Philadelphia - Buffalo 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka: 46. Kaleta. Střely na branku: 35:25. Diváci: 19 929. Stav série: 0:1.
Boston - Montreal 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky: 3. a 57. Gionta. Střely na branku: 31:20. Diváci: 17 565. Stav série: 0:1.
Západní konference - 1. zápas:
San Jose - Los Angeles 3:2 v prodl. (1:0, 1:2, 0:0 - 1:0)
Branky: 1. Heatley, 31. Couture, 75. Pavelski - 28. Brown, 37. Justin Williams. Střely na branku: 45:35. Diváci: 17 562. Stav série: 1:0.