Hašek střídán, Jágr znovu naprázdno

NEW YORK

Ani jedné z českých hvězd se ve čtvrtečních zápasech NHL nedařilo podle představ. Dominik Hašek opouštěl branku Detroitu v zápase se St. Louis po 25 minutách, kdy lovil puk ze své sítě už počtvrté, a Jaromír Jágr rozšířil řadu utkání, ve kterých nebodoval. Jak Detroit, tak Jágrův Washington vyšly ze zápasů jako poražení.

Ale český hokej v NHL nejsou jen Jágr a Hašek, jeho čest tentokrát zachraňovali Petr Sýkora a Martin Straka. Sýkora pomohl dvěma asistencemi k vítězství Anaheimu nad Washingtonem, Straka přispěl jedním gólem k remíze Pittsburghu s New York Islanders. Svůj premiérový bod získal Jiří Hudler, který o víkendu zářil na farmě v Grand Rapids. Po jeho přihrávce snižoval ve druhé třetině Boyd Devereaux na 3:4 v zápase Detroitu se St. Louis.

Hattrick Weighta

Tři hráči St. Louis srazili na kolena Detroit. Doug Weight vstřelil hattrick, Peter Sejna dal o jednu branku méně a Dallas Drake nasbíral v zápase celkem pět asistencí. "Byl to můj zápas. Snažil jsem se více střílet a dostat puk do branky z každé pozice. Vyplatilo se," usmíval se po zápase Weight, který v Detroitu kdysi vyrůstal a pro něhož to byl kupodivu teprve druhý hattrick během třináctileté kariéry v NHL.

Dominik Hašek byl střídán na začátku druhé třetiny, kdy inkasoval už čtvrtou branku ze třinácti střel. "Byl to jeden z těch dnů, kdy máte pocit, že nemůžete chytit jediný puk," stýskal si po zápase český gólman. Detroit se snažil vyrovnat, ale na rozdíl jediné branky jej přiblížil pouze gól Bretta Hulla až minutu před koncem. Pro Hulla to byl už 718. gól v NHL. Pouze Wayne Gretzky, Gordie Howe a Marcel Dionne vstřelili v NHL více branek.

Lemieux sebral svůj 1700. bod

Také v zápase Pittsburghu s New York Islanders padaly rekordy. Největší hvězda týmu Mario Lemieux sice z nerozhodného zápasu vyšel s jedinou přihrávkou, jenže byl to už jeho 1700. bod v NHL. Lemieux se tak zařadil v historii produktivity NHL na šesté místo za Gretzkého, Gordie Howea, Marka Messiera, Dionnea a Rona Francise. Jen Gretzky ale dosáhl stejné mety rychleji.

"Myslím, že za hru jakou jsme předváděli v prvních dvou třetinách, jsme si zasloužili vyhrát. Remíza je pro nás zklamáním," řekl po zápase Lemieux, jenž může myslet na další metu. Do klubu hráčů, kteří v NHL vstřelili 700 branek, mu jako vstupenka stačí dosáhnout 17 branek.

Washington znovu prohrál, bude točit kapitány

To hokejisté Washingtonu zatím sbírají rekordy pouze v sérii nevyhraných zápasů. Utkání s Anaheimem bylo pro ně šestým v řadě bez vítězství a nějaký bod si připsali naposledy 13. října při remíze v Torontu. "Naše hra potřebuje být více pružnější. Je třeba zlepšit a zjednodušit náš přechod z obrany do útoku. Na tom musíme zapracovat," prohlásil kouč Washingtonu Bruce Cassidy.

Ale není toje hra, ve které mají Capitals zmatek, ten budou nyní šířit i svým určováním kapitánské pozice v týmu. Po výměně dosavadního kapitána Stevea Konowalchuka do Colorada, se totiž ve Washingtonu rozhodli kapitánství střídat. Při domácích zápasech by se o kapitánské céčko měli dělit Peter Bondra, Sergej Gončar a Brendan Witt, při zápasech venku se budou střídat Robert Lang, Mike Grier a Jaromír Jágr.

Philadelphia - Florida 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
Branky: 7. Pitkanen, 10. Williams, 29. Roenick, 30. Handzuš, 56. LeClair - 27. Kozlov. Zásahy brankářů: Esche 22/21 - Luongo 5/3, Shields (od 9:08) 25/22
Washington - Anaheim 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)
Branky: 8. Peat, 57. Zubrus - 2. a 36. Fjodorov (na první Sýkora), 45. Krog (Sýkora), 48. Rucchin. Zásahy brankářů: Kölzig 31/27 - Gerber 25/23
Detroit - St. Louis 5:6 (1:3, 3:2, 1:1)
Branky: 12. Dacjuk, 23. Yzerman, 27. Devereaux (Hudler), 37. Draper, 59. Hull - 13., 20. a 43. Weight, 25. a 38. Sejna, 6. Tkachuk Zásahy brankářů: Hašek 13/9, Legace (od 24:46) 21/19 - Osgood 50/45
Pittsburgh - Islanders 4:4PP (1:2, 2:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 20. Tarnström, 21. Straka, 24. Malone, 43. Eastwood - 9. Bates (Hamrlík), 18. Jašin, 49. J.Blake, 52. Czerkawski. Zásahy brankářů: Fleury 39/35 - Snow 24/20
Dallas - Calgary 4:3P (1:1, 0:2, 2:0 - 1:0)
Branky: 15., 50. a 52. Guerin, 61. Arnott - 8. Iginla, 22. Saprykin, 27. Kobasew. Zásahy brankářů: Turco 11/8, Tugnutt (od 26:19) 6/6 - Sabourin 28/24
3. Calgary9400518:228
4. Minnesota10310623:277