Hlavní obsah

VIDEO: Boston čtyřgólovou smrští v první třetině zmrazil Vancouver, Krejčí překonal Jágra

BOSTON

O letošním držiteli Stanleyova poháru v zámořské NHL rozhodne poslední možný sedmý zápas. V šestém finálovém utkání odvrátil Boston mečbol Vancouveru vítězstvím 5:2, které si zajistil především skvělou první třetinou, v níž si vypracoval vedení 4:0. K výhře Medvědů přispěl dvěma asistencemi český obránce Tomáš Kaberle, jeho krajan z útoku David Krejčí vstřelil gól a vylepšil tak české maximum na 12 branek v průběhu jednoho play-off a překonal Jaromíra Jágra.

Foto: , Reuters

Dorážka Davida Krejčího (vlevo) už nebyla třeba. Rána z hole Milana Lucice (není na snímku) mířila přesně za záda gólmana Roberta Luonga.

Článek

"Jsem na kluky pyšný," pochválil své spoluhráče po utkání třiačtyřicetiletý veterán Mark Recchi, jenž si na konto připsal tři přihrávky. "Byli jsme zády u zdi, ale po celý rok jsme byli nezlomní a tak jsme šli na to plni odhodlání. Odehráli jsme úžasnou první třetinu a udělali přesně to, co bylo potřeba. Série došla do sedmého zápasu, ten nyní o všem rozhodne," dodal Recchi.

Rozhodující sedmé klání čeká oba týmy v noci ze středy na čtvrtek, přičemž výhodu domácího prostředí, v němž dosud ani jeden z týmů ve finále nezaváhal, bude mít Vancouver.

Boston své poslední domácí utkání sezóny skvěle rozehrál. Hned v úvodních vteřinách musel sice nejprve odstoupit ze hry po střetu s Johnnym Boychukem zraněný hostující forvard Mason Raymond a první vážnější šanci si připsal Henrik Sedin, když nedokázal trefit před odkrytou brankou poskakující kotouč, ale poté se o slovo razantně přihlásili Bruins.

V polovině šesté minuty zacílil přesně do horního růžku na bližší tyč Brad Marchand. O pouhých 35 vteřin později už to bylo 2:0, když gólmana Roberta Luonga pokořil ranou mezi betony Milan Lucic. Vzápětí měl možnost snížit po chybě domácích Daniel Sedin, ale Tim Thomas v brance Bostonu mu gólovou radost sebral.

V ulicích Vancouveru sledovalo i šesté finále Stanley Cupu obrovské množství fanoušků Canucks, Boston jim ale připravil hluboké zklamání.foto: ČTK/AP/Geoff Howe

Po vyloučení Alexandra Edlera na konci osmé minuty naopak clonění Recchiho před Luongem využil při ráně od modré čáry obránce Andrew Ference a přidal třetí trefu svého mužstva, čímž zároveň vyhnal hrdinu pátého duelu z branky. Místo Luonga zamířil mezi tyče náhradník Cory Schneider, ale i on záhy inkasoval. Již po 70 vteřinách pobytu na ledě tečoval Kaberleho ránu Michael Ryder a puk se od tyče odrazil do sítě.

Bruins čtyřmi trefami do černého během čtyř minut a 14 vteřin stanovili nový rekord finále. Až dosud vstřelil čtyři branky nejrychleji po sobě Montreal. Canadiens v roce 1956 potřebovali na tento výjimečný kousek proti Detroitu pět minut a 29 sekund. "Hodně jsme se soustředili na dobrý začátek a dělali tam věci, které jsme si před zápasem řekli. Podařilo se to navíc přetavit v góly," uvedl slovenský kapitán vítězů Zdeno Chára.

Jeho tým zcela otupil odhodlání Canucks sérii zakončit a získat tak první Stanley Cup v historii. "Hráli jsme o všechno a hráli jsme opravdu moc dobře. Byl to pro nás hodně důležitý zápas," připomněl Chára.

Thomas poté ještě stihl vychytat velkou šanci Alexandra Burrowse a snížení se hosté nedočkali ani po sólu Jannika Hansena. Ještě blíže byl trefě naděje Daniel Sedin v úvodu druhé třetiny, jenže při početní výhodě orazítkoval pouze tyč za Thomasovými zády. Vancouver byl sice střelecky aktivnější, ale Bruins s přehledem kontrolovali svůj bezpečný náskok a nedoplatili ani na jedno ze tří vyloučení Patrice Bergerona.

Jenže zbytek jeho třetího menšího trestu se přenesl i do třetího dějství a Thomasovu neprůstřelnost již po 22 sekundách ukončil povedeným bekhendem Henrik Sedin. Jiskra naděje pro Kosatky však vzala záhy za své. Na konci 47. minuty využili přesilovku i Bostonští, když Recchi ideálně našel rozjetého Krejčího a bylo to 5:1. V samém závěru už jen snížil Maxim Lapierre, přišlo několik potyček, ale přestože hosté zkusili power play, další korekce stavu se již nedočkali.

Smutní brankáři Vancouveru Roberto Luongo (vpravo) a Cory Schneider během poslední minuty šestého finále Stanley Cupu. Boston vede 5:2 a na zvrat už není dost času.foto: ČTK/AP/Jonathan Hayward

Medvědi věří, že si nyní pohodu přenesou i do sedmého souboje o všechno. "O tom to je. Víme, že jsme udělali pár věcí dobře, ale také pár špatně. Ty musíme udělat lépe a odehrát náš vůbec nejlepší zápas, který bude tím největším pro oba týmy," připomněl Chára. Zda bude velkou výhodou soupeře domácí prostředí, nedokázal odhadnout. "Uvidíme. Občas v tom není žádný rozdíl, jindy naopak - třeba jako v této sérii - toho týmy umí dobře využít," doplnil Chára.

I přes opětovné střídání při bitvách na ledě Bostonu by měl v rozhodujícím duelu znovu dostat od začátku přednost Luongo před Schneiderem, ačkoliv finálová představení na ledě haly TD Garden se pro něho změnila v horror. Na ledě pobyl celkem 111 minut a 52 vteřin a za svá záda propustil 15 ze 66 střel, které na něho mířily, což při úspěšnosti zákroků 77,3 procenta činí průměr přes osm inkasovaných gólů na zápas.

"On ví, že bude zpátky v brance. A bude moc dobrý," věřil kouč kanadského týmu Alain Vigneault, že jeho svěřence nijak nerozhodí ani posměšné skandování fanoušků Bruins. Ti několikrát během zápasu spustili hromové "Luuuuu-ongoooo, Luuuuu-ongoooo, Luuuuu-ongoooo", čímž se zároveň postavili za gólmana svého týmu Thomase, do něhož si Luongo po pátém utkání rýpl při komentáři ohledně jediného gólu zápasu.

"Nemusím ho na to nijak připravovat a nic zvláštního mu říkat. Je to profesionál. Hodí to za hlavu a bude dobře připravený na zápas číslo sedm," ujistil Vigneault, který naopak věří, že Luongo naváže na vynikající výkony před svými fanoušky. Tam vychytal tři výhry, pustil jen dvě z 97 ran, jež na něho mířily, a průměr 0,67 obdržené branky na utkání a úspěšnost zákroků ve výši 97,9 procenta přizdobil dvěma čistými konty.

Finále Stanleyova poháru - 6. zápas
Boston Bruins - Vancouver Canucks 5:2 (4:0, 0:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 6. Marchand (Recchi, Seidenberg), 7. Lucic (Peverley, Boychuk), 9. Ference (Ryder, Recchi), 10. Ryder (Kaberle), 47. Krejčí (Recchi, Kaberle) - 41. H. Sedin (D. Sedin, Ehrhoff), 58. Lapierre (D. Sedin, Hansen). Rozhodčí: O'Halloran, Sutherland - Sharrers, Morin. Vyloučení: 8:7, navíc Marchand, S. Thornton - D. Sedin, Lapierre všichni 10 min. Využití: 2:1. Zásahy brankářů: Thomas 38/36 - Luongo 8/5, Schneider 32/30. Diváci: 17.565. Stav série: 3:3.
Boston: Thomas - Chára, Seidenberg, McQuaid, T. Kaberle, Boychuk, A. Ference - Peverley, Krejčí, Lucic - Recchi, Bergeron, Marchand - Seguin, Kelly, Ryder - S. Thornton, Campbell, Paille. Trenér: Claude Julien.
Vancouver: Luongo (9. Schneider) - Bieksa, Ehrhoff, Edler, Salo, Tanev, Alberts - Burrows, H. Sedin, D. Sedin - Raymond, Kesler, Higgins - Hansen, Lapierre, Torres - Oreskovich, Malhotra, Glass. Trenér: Alain Vigneault.

Reklama

Související témata: