Hudler pomohl Detroitu k vítězství, Ottawu nezachránily ani dvě Michálkovy trefy

DETROIT

Český hokejista Jiří Hudler pomohl v NHL k pátečnímu vítězství Detroitu nad Ottawou, když v 31. minutě zápasu zvyšoval už na 4:0. Senátory nespasily ani dvě trefy útočníka Milana Michálka a prohráli 3:5.

Jiří Hudler z Detroitu zavěšuje nekompromisně pod víko. Gólman Ottawy Craig Anderson se na puk jen podíval.

Hudler skóroval poté, co v útočném pásmu vybojoval puk spolu s Pavlem Dacjukem, dostal od něho přihrávku do jízdy a sám před gólmanem Craigem Andersonem zavěsil bekhendovou střelou pod horní tyčku.

Na začátku třetí třetiny přidali Red Wings pátý gól, pak však polevili a umožnili soupeři třemi góly korigovat skóre. Během necelých tří minut se dvakrát prosadil Michálek, nejprve povedenou tečí a poté blafákem do bekhendu, v předposlední minutě pak snížil na konečný dvoubrankový rozdíl střelou od modré čáry obránce Filip Kuba.

Trenér Detroitu Mike Babcock byl z výkonu mužstva v třetí třetině na rozpacích. "Nelíbilo se mi, jak jsme k třetí třetině přistoupili. Začali jsme hrát trochu lhostejně a najednou byl soupeř zpátky ve hře. Nechci nijak snižovat výkon Ottawy, ale prostě jsme si zbytečně pokazili dobrý dojem," prohlásil Babcock.

Nejvíc zářil nováček Emmerton

Jinak mohl být ale spokojený a to především s výkonem třetí a čtvrté formace. Hráči z obou řad si připsali dva góly a čtyři asistence, nejvíc zazářil centr čtvrtého útoku Cory Emmerton, jenž v teprve třetím zápase NHL v životě dal gól a na další přihrál. Povedený výkon předvedl také český obránce Jakub Kindl, jenž si připsal asistenci a na ledě byl u tří vstřelených gólů Detroitu.

Domácí klub před zápasem uctil památku bývalých hráčů Ruslana Saleje, Stefana Liva a někdejšího asistenta trenéra Brada McCrimmona, kteří před měsícem zahynuli při leteckém neštěstí v ruské Jaroslavli. Ceremoniálu se zúčastnila i vdova po McCrimmonovi s dvěma dětmi.

Gólem se uvedl i Prospal

Gólem a asistencí se uvedl při své premiéře v dresu Columbusu útočník Václav Prospal, který do týmu Blue Jackets přesídlil v létě z New York Rangers. Na úspěch jeho nového mužstva to ale nestačilo, Columbus na domácím ledě podlehl Nashvillu 2:3.

Prospal v 35. minutě vyrovnal na 1:1, když uplatnil důraz před brankou a pohotovou dorážkou zakončil rychlý protiútok Columbusu. Hned v následující minutě však Craig Smith oslavil gólem svůj premiérový zápas v v NHL a vrátil Nashvillu vedení, které hned po 39 sekundách třetí třetiny navýšil další nováček Matt Halischuk.

Domácím se sice podařilo vstřelit kontaktní gól, když se v 51. minutě prosadil po Prospalově přihrávce zpoza branky Rick Nash, kýženého vyrovnání se však přes 18 tisíc fanoušků nedočkalo. Při závěrečném tlaku Nashville podržel několika výbornými zákroky brankář Pekka Rinne, který nastoupil navzdory menší viróze.

"Chytal dobře celý zápas," uznal trenér Columbusu Scott Arniel. "Zasypali jsme ho spoustou střel a na konci utkání jsme měli řadu skvělých šancí. Hráči bojovali, bohužel, nepodařilo se jim vstřelit třetí gól," litoval Arniel.

Úspěšný trenérský debut v NHL prožil kouč Dallasu Glen Gulutzan, jehož svěřenci porazili 2:1 Chicago. O góly domácích se postarali v druhé třetině Alex Goligoski a Jamie Benn, jedinou branku Blackhawks vstřelil pouhých čtrnáct sekund před závěrečnou sirénou Nick Leddy. Zkazil tak brankáři Kari Lehtonenovi čisté konto.

Výsledky NHL:
Carolina - Tampa Bay 1:5 (1:0, 0:2, 0:3)
Branky: 9. Skinner - 26. St. Louis, 38. Lecavalier, 53. Downie, 53. Hall, 57. Malone. Střely na branku: 33:34. Diváci: 18.680.
Detroit - Ottawa 5:3 (1:0, 3:0, 1:3)
Branky: 17. Bertuzzi (Kindl), 22. Lidström, 30. Emmerton, 31. Hudler, 44. I. White - 46. a 49. M. Michálek, 59. Kuba. Střely na branku: 39:32. Diváci: 20.066.
Dallas - Chicago 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
Branky: 21. Goligoski, 37. Benn - 60. Leddy. Střely na branku: 33:38. Diváci: 15.285.
Columbus - Nashville 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Branky: 35. Prospal, 51. Nash (Prospal) - 26. R. Sutter, 36. C. Smith, 41. Halischuk. Střely na branku: 34:31. Diváci: 18.247.
Stockholm: Los Angeles - NY Rangers 3:2 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 11. Kopitar, 56. M. Richards, 65. Johnson - 16. Callahan, 51. Gáborík. Střely na branku: 30:26. Diváci: 13.800.
Helsinky: Buffalo - Anaheim 4:1 (2:0, 2:1, 0:0)
Branky: 5. a 32. Vanek, 9. Leino, 26. Pominville - 25. Guenin. Střely na branku: 25:30. Diváci: 13.349.