Rubriky:

NHL

Eliáš už předměstskému životu přivykl a neměnil by

11. října 2011 18:02 - WEST ORANGE

Dva světy, které od sebe leží deset minut jízdy autem. Na jedné straně East Orange s prázdnými, vybydlenými domy a ulicemi, kde se nedoporučuje zastavovat. O pár kilometrů dál parky, golfová hřiště, rodinné domky. Tady ve West Orange žije s rodinou útočník New Jersey Devils Patrik Eliáš.

 

Mike Groll, ČTK/AP

V hlídaném areálu bydlí už dvanáctý rok. Zvykl si na domácké prostředí, sousedy, klid, bezpečí. Mohutný černošský hlídač bez dolních zubů teď návštěvníky směruje k domu, před nímž stojí velký černý jeep. Krátce po třetí odpoledne ale nějakou dobu nikdo neotvírá. Eliáš šel uspávat desetiměsíční dceru Sophii Gabriellu, ale uspal i sám sebe. Role hostitelky se tak ujímá manželka Petra Voláková a hned nabízí domácí bramboračku i čerstvý koláč.

Jeden z nejlepších českých hokejistů přichází o pár minut později a chvíli je znát, že by mu delší spánek prospěl. „Když se večer nehraje, tak toho odpoledne moc nenaspím. Tohle byla výjimka. A ještě krátká,“ lituje naoko.

„Člověk se pak těší na ty delší tripy, že se při nich trochu vyspí. V devět večer zalezu do postele a v devět ráno vstanu,“ tvrdí a zapíná počítač, kde zrovna běží kvalifikační fotbalový zápas se Španělskem. „Kolik? 0:2? Já tipoval 0:4,“ povzdechne si a jedním okem sleduje obrazovku. „Hmm, nepůjčí jim balón, tak bych chtěl hrát hokej. To ale v NHL předvádí občas jen Detroit. Dacjuk nemá místo, tak se vrátí s pukem a zkusí to jinudy…“

Všechno v domě Eliášových se teď točí kolem okaté Sophie, která se pomaličku chystá na své první krůčky. „Už je to s ní jinačí než první měsíce. Malá si chce hrát, opakuje věci. Na tripy se mi bude jezdit hůř. Tuhle sezónu nás čekají asi tři devítidenní, u pár důležitých věcí nejspíš nebudu,“ tuší hvězda Devils.

Patrik Eliáš s dcerou Sophií Gabriellou a manželkou Petrou.Patrik Eliáš s dcerou Sophií Gabriellou a manželkou Petrou.foto: Právo/Marek Burkert

Manželka Petra je s jejich dcerou 24 hodin denně. „Ani mě nenechá, abych se postaral. Jen jednou jsem byl se Sofinkou doma v Praze dvě hodiny sám. Ale to malá spala, takže jsem zase nemusel nic dělat… Byl bych radši, kdyby si Péťa našla i trochu času na sebe a hlavně si psychicky odpočinula.“

V dětské společnosti

Za pár měsíců nastane doba, kdy už bude Sophie ráda v dětské společnosti. „Bylo by dobré, aby se začala seznamovat s dalšími dětmi. Tady na tom našem plácku máme asi dvouapůlletého chlapečka od sousedů. Taky tu bydlí spoluhráč Travis Zajac a zrovna čekají rodinu. Takže děti tu jsou, a taky se mají kde vyřádit. Máme tu hřiště, bazény. Neměnil bych,“ tvrdí Eliáš při pohledu na zahradu.

Jen před šesti lety tu nastal menší problém. „Sekuriťáci sem pouštěli svoje kámoše a oni pak vždycky někomu vybrakovali auto. Během měsíce se to stalo asi pětkrát, tak je vyhodili a zase je dobře,“ říká spokojeně Eliáš.

Před třemi lety to měl sice autem do tréninkové haly Devils pět minut, delší cesta do hypermoderního Prudential Center mu ale den nepokazí. „Taky je to v pohodě. Tam je všechno pěkně pohromadě a člověk si rychle zvykne. Zácpy na silnicích se občas dají vydržet.“ Pokud ovšem nepřijde hurikán jako loni v prosinci, kdy místo cesty domů musel Eliáš na uzavřené silnici strávit noc v autě.

Na předměstský život však stejně nedá dopustit. I když po New Yorku se mu občas zasteskne. Třeba nyní, kdy jsou na Východním pobřeží skoro třicetistupňové teploty. „Chceme vyrazit do Central parku, dokud to jde. V Hobokenu u Hudsonu máme byt. Je tam krásný výhled na New York přes řeku. Malá tam ještě nebyla, pro nás všechny to bude zážitek,“ plánuje si hlava rodiny z předměstí.

Marek Burkert (West Orange), Právo

Zrušit


Časová osa: NHL

Filtr článků - NHL


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..