Tampa rozvrátila Pittsburgh, k potupné desítce chyběl gól

NEW YORK

Podobné vítězství v Tampě nepamatují. Lightning na domácím ledě rozprášili Tučňáky z Pittsburghu 9:0. Hattrickem se blýskl Vincent Lecavalier, brankáři Nikolaji Chabibulinovi stačilo k třiatřicáté nule v kariéře pouhých 15 zásahů. "V posledních několika zápasech jsme hráli také dobře, ale chyběla nám přesnost v zakončení," poznamenal Lecavalier.

"Naprosto nás přehráli," řekl naštvaný kouč hostů Ed Olczyk. "Horší už to snad být nemůže," dodal. Penguins chyběl majitel a kapitán v jedné osobě Mario Lemieux, který nehrál již třetí utkání v řadě. A Pittsburgh prohrál všechna tři klání.

Vokoun chytal i nahrával

Český gólman Tomáš Vokoun se výkony v brance a navíc i jednou asistencí podílel na nevídaném zvratu. Predatros prohrávali ještě 13 minut před koncem v Detroitu 0:3, ale nakonec se radovali z výhry 4:3.

Vokoun předvedl 28 úspěšných zákroků a u něj začala i tři minuty před koncem akce vedoucí k vyrovnávacímu gólu. Dařilo se také jeho českému spoluhráči Martinu Eratovi, který jednu branku vstřelil a na další nahrál.

"Podobný obrat se nám tady podařil už v loňské sezoně," připomněl střelec vítězné branky Scott Walker zápas ze 4. února, kdy Predátoři prohrávali v Joe Louis Areně už 2:5, ale během druhé poloviny zápasu dokázali vyrovnat na 5:5. "Máme mladý tým a některým hráčům nevadí, když prohrávají 0:3. Říkají si 'je skvělé, že vůbec jsem v NHL, prostě budu hrát dál'," prohlásil Walker.

Znovu bez Haška

Detroit bez Dominika Haška stále laborujícího se zraněnými třísly podlehl drtivému finiši Nashvillu, jehož hráči vyslali na Curtise Josepha jen ve třetí třetině 20 střel, zatímco za prvních čtyřicet minut ohrozili branku dohromady jen jedenáctkrát. "Upřímně řečeno, hráli jsme jen posledních 20 minut. Do té doby jsme jen stáli a dívali se, jak soupeř bruslí. Ale nakonec jsme se rozhodli, že do toho vletíme, co horšího se mohlo stát, než že bychom prohráli pět, nebo šest nula?" řekl Walker.

"Odehráli jsme neuvěřitelnou třetí třetinu," radoval se Vokoun. "Je to důkaz, že v nás něco je." V opačném duchu hovořil obránce Detroitu Mathieu Schneider: "Byla to z naší strany učebnicová ukázka toho, co nedělat ve třetí třetině, když vedete 3:0," podotkl.

Obrat i v New Yorku

Obrat se podařil také Atlantě, která na ledě New York Islanders prohrávala 0:2 po rychlých gólech z úvodu první i druhé třetiny. Thrashers však potřebovali jen dvě minuty a sedm sekund k otočení skóre na 3:2.

Východoevropskou smršť zahájil gólem v čase 28:22 Slovák Ronald Petrovický, při příštím střídání se trefil po přihrávce Patrika Štefana další Slovák Ivan Majeský a vzápětí Ilja Kovalčuk využil svým třináctým gólem v sezoně přesilovku. Vedoucímu střelci celé NHL přihrával František Kaberle.

Ostrovanům se ještě podařilo vyrovnat, ale rozjetá Atlanta nakonec strhla gólem Serge Aubina vítězství na svou stranu. "Tenhle výsledek je pro nás zklamáním," řekl střelec třetího gólu domácích Trent Hunter. "Vedli jsme dva nula a nechali si dát tři góly, a je jedno, jak rychle padly. Rozhodně nám však vzaly vítr z plachet. Snažili jsme se vzpamatovat, ale už se nám nedařilo," přiznal.

Důležité přesilovky

Jaroslav Modrý si připsal gól a asistenci v utkání Los Angeles na ledě Caroliny. Český obránce hostujícího celku otevřel skóre v páté minutě druhé třetiny, ale už za necelé tři minuty Kings prohrávali 1:2.

Tento stav vydržel až do poslední minuty normální hrací doby, kdy hosté odvolali brankáře Romana Čechmánka a při hře s jedním mužem v poli navíc se jim podařilo vyrovnat na 2:2. Gól vstřelil po Modrého přihrávce Žigmund Pálffy. V prodloužení však Čechmánek, na kterého šlo v zápase jen 17 střel, kapituloval potřetí a daroval domácím bod navíc.

"Carolina hrála dobře defenzivně," poznamenal Modrý. "Nemohli jsme se trefit v přesilovkách. Měli jsme hodně střel, ale většina z nich byla z velké dálky."

Přesilovky se ukázaly být pro vývoj utkání velmi důležité, domácí využili obě dvě, které hráli, Los Angeles naproti tomu skórovalo pouze v jedné z osmi početních výhod.

N.Y. Rangers - Philadelphia 1:2 v prodl.
Třetiny: 1:0, 0:0, 0:1 - 0:1. Branky: 14. Malachov (Ručinský) - 41. Amonte, 62. Ragnarson. Střely na branku: 22:32. Diváci: 18.200.
Boston - Dallas 4:1
Třetiny: 1:1, 3:0, 0:0. Branky: 18. Grošek, 25. Green, 30. Samsonov, 37. Murray - 5. Modano. Střely na branku: 33:28. Diváci: 16.096.
Toronto - Edmonton 4:1
Třetiny: 2:0, 1:0, 1:1. Branky: 20. a 60. Mogilnyj, 8. Sundin, 24. Reichel - 52. Smyth. Střely na branku: 23:35. Diváci: 19.340.
Montreal - Buffalo 3:0
Třetiny: 1:0, 1:0, 1:0. Branky: 14. Bulis, 39. Kilger, 60. Souray (Bulis). Střely na branku: 27:16. Diváci: 21.273.
Ottawa - New Jersey 0:1
Třetiny: 0:0, 0:0, 0:1. Branky: 47. Stevens. Střely na branku: 26:20. Diváci: 18.359.
N.Y. Islanders - Atlanta 3:4
Třetiny: 1:0, 2:3, 0:1. Branky: 2. Bates, 22. Czerkawski (Hamrlík), 35. Hunter - 29. Ronald Petrovický, 30. Majeský (Štefan), 31. Kovalčuk (F. Kaberle), 52. Aubin. Střely na branku: 30:23. Diváci: 14.783.
Washington - San Jose 2:3
Třetiny: 0:0, 1:2, 1:1. Branky: 26. Miller (Jágr), 55. Bondra (Jágr, Lang) - 28. McCauley, 33. Cheechoo, 53. Marleau. Střely na branku: 34:29. Diváci: 15.557.
Carolina - Los Angeles 3:2 v prodl.
Třetiny: 0:0, 2:1, 0:1 - 1:0. Branky: 27. Markov, 28. Francis (Vrbata), 63. Staal - 25. Modrý, 60. Pálffy (Modrý). Střely na branku: 17:35. Diváci: 13.170. Za Los Angeles odchytal celý zápas Roman Čechmánek, připsal si 14 zákroků.
Tampa Bay - Pittsburgh 9:0
Třetiny: 2:0, 3:0, 4:0. Branky: 33., 37. a 46. Lecavalier, 49. a 58. Fedotěnko, 6. Lukowich, 20. Modin (Kubina), 36. Stillman, 44. Kubina. Střely na branku: 42:15. Diváci: 18.262.
Detroit - Nashville 3:4
Třetiny: 2:0, 1:0, 0:4. Branky: 1. Holmström, 8. Draper, 39. Shanahan - 47. Országh, 52. Erat, 57. Hartnell (Vokoun), 60. Walker (Erat). Střely na branku: 31:31. Diváci: 20.066. Za Nashville odchytal celý zápas Tomáš Vokoun, připsal si 28 zákroků a jednu asistenci.
St. Louis - Florida 2:0
Třetiny: 1:0, 1:0, 0:0. Branky: 8. a 31. Tkachuk. Střely na branku: 28:21. Diváci: 18.484.
Phoenix - Anaheim 4:3 v prodl.
Třetiny: 2:2, 1:1, 0:0 - 1:0. Branky: 7. a 39. Nagy (na první Hrdina), 5. Doan, 62. Suchý - 15. a 28. Rucchin, 2. Niedermayer. Střely na branku: 35:26. Diváci: 15.117.
Vancouver - Minnesota 4:3
Třetiny: 3:0, 1:2, 0:1. Branky: 12. a 20. Bertuzzi, 14. King, 32. Cooke - 35. Dupuis, 36. Gáborík, 55. Daigle. Střely na branku: 27:29. Diváci: 18.667.