NEW YORK

Sedm gólů ze 43 střel inkasoval brankář Ondřej Pavelec, přesto na konci zápasu slavil v brance vítězství! Jeho Winnipeg totiž v nejdivočejší přestřelce v NHL za posledních 15 let porazil Philadelphii na jejím ledě 9:8. Jaromír Jágr a Jakub Voráček si v dresu Flyers připsali po jedné asistenci. Letci v utkání prohrávali už 1:5 a 2:6, v třetí třetině však dokázali skóre otočit na 7:6. Hostující Jets se přesto dostali zpátky do hry a o jejich vítězství rozhodl 66 sekund před koncem třetí třetiny Andrew Ladd.

Andrew Ladd (vpravo) střílí vítězný gól Winnipegu. Na ledě Philadelphie právě padla sedmnáctá branka utkání.

"V polovině druhé třetiny jsme vedli 6:2 a na začátku třetí třetiny najednou prohráváme 6:7. Bylo těžké dostat se zpět do utkání, ale naštěstí jsme to dokázali," prohlásil Ladd, který po zásahu pukem do obličeje dohrával zápas se šesti stehy a podlitinami ve tváři.

Nejbláznivější pasáží utkání byly úvodní čtyři a půl minuty třetí třetiny, během nichž padlo dohromady pět gólů. Letci nejprve třemi góly v rozmezí 113 sekund otočili skóre z 4:6 na 7:6, už 28 sekund po sedmém gólu však hosté vyrovnali a za dalších 61 sekund se dostali zpět do vedení.

Poté, co domácí vyrovnali na 6:6, poroučel se z branky Winnipegu Pavelec. Jeho náhradník Chris Mason záhy rovněž inkasoval, o pár minut později si poranil třísla a Pavelec musel zpět na led. V 57. minutě ho znovu překonal autor dvou gólů James van Riemsdyk a vyrovnal na 8:8. Poslední slovo však patřilo hostujícím Jets.

Nad průběhem zápasu kroutili hlavami nejen fanoušci a komentátoři, ale i samotní aktéři na ledě. "V životě by mě nenapadlo, že tady vyhrajeme 9:8. Trochu to dnes připomínalo nedokonalou počítačovou hru ze začátku devadesátých let," poznamenal Ladd. "Už jsem viděl, že nějaký tým dal devět nebo deset gólů, ale skóre bylo obvykle 9:3 nebo 10:2. Ale že by padlo sedmnáct gólů a rozhodl jediný, to jsem ještě nezažil," konstatoval útočník Flyers Daniel Briere.

Brankář Winnipegu Ondřej Pavelec (vpravo) a obránce Mark Stuart maří šanci Scotta Hartnella z Philadelphie.foto: ČTK/AP/Tom Mihalek

Podobná přestřelka se v NHL naposledy odehrála v lednu roku 1996, kdy hráči San Jose a Pittsburghu nastříleli dohromady 18 branek a Žraloci se tehdy radovali z vítězství na ledě Tučňáků 10:8.

Jets si připsali premiérové vítězství v sezóně na ledě soupeře, zatímco Flyers zaznamenali čtvrtou porážku z posledních pěti zápasů. Zničený byl po utkání především brankář Ilja Bryzgalov, který nahradil Sergeje Bobrovského v 25. minutě po pátém gólu. Ani on však nedokázal zastavit příděl gólů a z deseti střel inkasoval čtyřikrát. Jen o den dříve přitom lovil puk ze sítě pětkrát při prohře 1:5 v Montrealu a v posledních čtyřech zápasech dostal pokaždé minimálně čtyři góly.

"Moje sebevědomí je momentálně na nule," přiznal Bryzgalov zámořským novinářům. "Chytám hrozně. Půjdu se teď omluvit fanouškům i spoluhráčům. Nevím, co se děje. Po posledním zápase v Montrealu jsem myslel, že už nic horšího nemůže přijít, ale stalo se," sypal si popel na hlavu Bryzgalov, s nímž Philadelphia před sezónu podepsala devítiletou smlouvu na 51 miliónů dolarů.

Spoluhráči se však brankáře zastali. "Hokej je týmová hra. Tuhle porážku přece nemůžeme svádět na jednoho hráče. Musíme našim brankářům mnohem víc pomáhat, lépe čistit prostor před brankou a nepouštět soupeře k dorážkám," prohlásil Van Riemsdyk.

Plekanec smolařem i hrdinou

Hokejový útočník Tomáš Plekanec rozhodl třetím gólem v sezóně o vítězství Montrealu ve čtvrtečním utkání NHL na ledě obhájců Stanleyova poháru z Bostonu 2:1. Český kanonýr vstřelil vítězný gól v polovině třetí třetiny, kdy překonal brankáře Tima Thomase opakovanou střelou z pravého kruhu pro vhazování.

Plekanec byl vyhlášen první hvězdou zápasu, v první třetině spíš ale aspiroval na titul největší smolař večera. Dal si totiž vlastní gól, když v obranném pásmu vyhrál vhazování nad Patricem Bergeronem, puk poslal směrem na branku a nepozorný gólman Carey Price jej nechal projít za svá záda.

"Na půl sekundy jsem pustil puk z očí a najednou byl v síti," poznamenal Price, který pak ale zavřel branku a 29 zákroky dovedl Montreal poprvé v sezóně k druhé výhře v řadě. Naopak Bruins podruhé za sebou prohráli a celkově si připsali již šestou porážku z devíti utkání.

Hokejisté Bostonu Patrice Bergeron (vlevo) a Brad Marchand oslavují gól v síti Montrealu. Dole zklamaný Tomáš Plekanec, který puk po vhazování poslal do vlastní sítě.foto: ČTK/AP/Charles Krupa

"Z našich výkonů mám noční můry," přiznal trenér Bostonu Claude Julien, jehož týmu patří poslední místo v tabulce Východní konference. "O tabulku se teď nestarám. Na čem mi záleží je naše hra a ta je daleko vzdálená od našich představ," řekl Julien.

Plekanec měl při rozhodujícím gólu štěstí, které jeho tým opustilo při první inkasované brance. Po rychlém výpadu do útočného pásma mu totiž první střelu zblokoval obránce Adam McQuaid, puk se však odrazil zpátky k Plekancovi a ten na druhý pokus s odrazem o brankovou konstrukci zavěsil. "Na začátku celé akce stála skvělá rozehrávka našich obránců. Po první střele se puk postavil na hranu a já mohl znovu vypálit. Ten gól přišel v pravou chvíli, zasloužili jsme si ho," uvedl Plekanec.

Capitals poprvé prohráli

První porážku v sezóně utrpěli hokejisté Washingtonu s Tomášem Vokounem. Capitals, kteří vyhráli úvodních sedm zápasů, prohráli 1:2 na ledě Edmontonu, nejhoršího týmu uplynulé sezóny. Na tu však Oilers dávno zapomněli, bodovali v sedmi z devíti zápasů a pohybují se na špici Západní konference.

Vítězný gól padl už ve 33. minutě, kdy Jordan Eberle v přesilové hře dorazil střelu Correyho Pottera. Oilers dali v přesilovce i první gól a potrestali tak Capitals za velkou nedisciplinovanost, když dohromady měli k dispozici osm početních výhod.

"Nejhorší je, že z nějakého důvodu jsme se faulů dopouštěli nikoliv v našem obranném pásmu, ale v útočné třetině," krčil rameny Vokoun. "V NHL jsou přesilovky velká zbraň, tolik vyloučení si prostě nemůžeme dovolit. Dnes nás to stálo zápas," dodal Vokoun.

Hanzal s Vrbatou dovedli k vítězství Phoenix

Martin Hanzal s Radimem Vrbatou se výraznou měrou zasloužili o vítězství Phoenixu nad New Jersey 5:3. Kouč Dave Tippett poprvé v sezóně postavil k dvojici českých útočníků Raye Whitneyho a už z dřívějška osvědčená formace se odvděčila třemi góly. Dva vstřelil Whitney, na oba mu nahrál Vrbata a Hanzal zaznamenal gól a asistenci.

"Hanzalova formace zařídila důležité góly, ale dnes odvedl poctivou práci celý tým," pochválil mužstvo Tippett. "V první třetině jsme měli 19 střel a na hráčích bylo vidět, jak jsou hladoví po gólech. Zvýšili jsme důraz před brankou a slavili úspěch."

Pozici nejproduktivnějšího českého hráče v NHL si upevnil Milan Michálek, který jednou asistencí přispěl k výhře Ottawy nad Floridou 4:3. Rozhodující gól vstřelil pouhé čtyři sekundy před koncem třetí třetiny Nick Foligno, jen 44 sekund poté, co Panteři při hře bez brankáře vyrovnali na 3:3.

Boston - Montreal 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Branky: 15. Bergeron - 31. E. Cole (Špaček), 51. Plekanec. Střely na branku: 30:35. Diváci: 17 565.
Buffalo - Columbus 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky: 25. a 58. Pominville, 15. Boyes, 55. Kaleta - 33. Prospal, 51. Tjutin. Střely na branku: 26:43. Diváci: 18 690.
NY Rangers - Toronto 2:4 (1:0, 0:1, 1:3)
Branky: 7. Girardi, 56. Del Zotto - 22. Lombardi, 43. Lupul, 47. MacArthur, 54. Brown. Střely na branku: 30:36. Diváci: 18 200.
Philadelphia - Winnipeg 8:9 (1:3, 3:3, 4:3)
Branky: 35. a 42. Briere, 44. a 57. Van Riemsdyk, 5. Hartnell (Jágr), 27. Giroux, 37. Talbot, 43. Read (Voráček) - 11. Jones, 14. Slater, 19. Wellwood, 24. Glass, 25. Antropov, 31. E. Kane, 44. Burmistrov, 45. Stuart, 59. Ladd. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 51 minut, z 43 střel inkasoval 7 gólů a úspěšnost zásahů měl 83,7 procenta. Střely na branku: 48:25. Diváci: 19 588.
Pittsburgh - NY Islanders 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 0:0, 2:1 - 0:0)
Branky: 42. Kunitz, 45. Neal, rozh. nájezd Malkin - 19. Nielsen, 41. Martin. Střely na branku: 32:19. Diváci: 18 461.
Phoenix - New Jersey 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
Branky: 32. a 55. Whitney (na obě Vrbata, na druhou Hanzal), 7. O'Sullivan, 40. Torres, 53. Hanzal - 15. Parise, 26. Fayne, 60. Palmieri. Střely na branku: 42:34. Diváci: 7434.
Nashville - Tampa Bay 5:3 (2:2, 3:0, 0:1)
Branky: 15. a 33. Fisher, 7. S. Kosticyn, 28. Hornqvist, 32. Spaling - 17. a 58. Stamkos, 20. Purcell. Střely na branku: 27:32. Diváci: 16 619.
Minnesota - Anaheim 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Branky: 34. Spurgeon, 54. Cullen - 9. Perry, 28. Ryan, 44. Getzlaf. Střely na branku: 25:16. Diváci: 15 723.
Dallas - Los Angeles 3:5 (1:0, 0:3, 2:2)
Branky: 15. Daley, 44. Ryder, 48. Nyström (Dvořák) - 36. a 54. Vojnov, 24. Justin Williams, 32. Parse, 60. Brown. Střely na branku: 33:29. Diváci: 8443.
Edmonton - Washington 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
Branky: 19. Hall, 33. Eberle - 6. Alzner. Tomáš Vokoun odchytal za Washington 59 minut, z 19 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 89,5 procenta. Střely na branku: 19:35. Diváci: 16. 39.
Ottawa - Florida 4:3 (0:1, 2:1, 2:1)
Branky: 26. Alfredsson, 35. Da Costa (M. Michálek), 58. Greening, 60. Foligno - 5. Garrison, 27. Weiss (Fleischmann), 60. Versteeg. Střely na branku: 38:25. Diváci: 18 165.