Erat zařízl Toronto, Michálek nejproduktivnějším Čechem

Martin Erat se výraznou měrou podílel na čtvrtečním vítězství Nashvillu nad Torontem 4:1 a byl vyhlášen první hvězdou večera. Český útočník nejprve v 6. minutě poslal Predátory do vedení a pak ve třetí třetině svým pátým gólem v sezóně Maple Leafs dorazil. Milan Michálek pomohl výhře Ottawy nad Edmontonem 5:2 a svým dvanáctým gólem v sezóne se opět vyhoupl do čela kanadského bodování českých hráčů.

Hrdina večera Martin Erat (vlevo) bojuje u hrazení s Tylerem Bozakem s Toronta.

Na tři branky v utkání přihrál Eratův spoluhráč z útoku Sergej Kosticyn, třetí člen formace Mike Fisher zaznamenal dvě asistence.

"Všichni jsme se potýkali se zraněními a potřebovali jsme trochu času, abychom se dostali zpět do formy. Teď už hrajeme líp než na začátku sezóny," prohlásil Kosticyn, pro něhož jsou tři body za zápas osobním maximem v NHL.

Jedním z dalších hrdinů střetnutí byl brankář Pekka Rinne, který z 39 střel hráčů Maple Leafs nestačil na jedinou a dovedl Predátory k páté výhře z posledních sedmi zápasů. Hodně nešťastný z jeho výkonu byl kouč Toronta Ron Wilson. "Sehráli jsme možná nejlepší zápas v letošní sezóně. Jenže Rinne nás absolutně vychytal. Je to jeden z nejlepších brankářů v lize," prohlásil Wilson.

Philadelphia nakonec udolala Phoenix

Philadelphia zvládla utkání s Phoenixem i bez zraněného Jágra a vyhrála 2:1. Vítězný gól vstřelil pouhých 18 sekund před koncem třetí třetiny Matt Read, který ve spolupráci s Maxem Talbotem dorazil do branky střelu Jakuba Voráčka.

Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen brankář Letců Ilja Bryzgalov, který předtím, než v létě podepsal s Philadelphií dlouholetý kontrakt, působil čtyři sezóny právě ve Phoenixu. "Moc chtěl svůj bývalý tým porazit a my jsme mu k tomu chtěli ze všech sil pomoci," poznamenal Matt Read.

Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen brankář Letců Ilja Bryzgalovfoto: Reuters/Adam Hunger

Bryzgalov si připsal 30 úspěšných zákroků, překonal ho pouze ve 44. minutě Mikkel Boedker. "Phoenix má velmi dobrý tým a není snadné ho porazit. Trvalo to celých šedesát minut, než se nám to podařilo," pousmál se Bryzgalov v narážce na rozhodující gól.

Kdo zastaví Krejčířův Boston?

Philadelphia si připsala třetí vítězství v řadě a šesté z posledních osmi zápasů. Ještě lepší bilancí se mohou pochlubit obhájci Stanleyova poháru z Bostonu, kteří mají na kontě sedm výher v řadě. Tu poslední si připsali v zápase s Columbusem, který udolali 2:1 po samostatných nájezdech. Rozhodující penaltu proměnil v třetí sérii David Krejčí.

Blue Jackets, kteří stále čekají na vítězství na ledě soupeře a v sedmnácti zápasech se radovali z výhry jen třikrát, nastoupili s brankářem Curtisem Sanfordem, který se v NHL objevil po dvou letech.

"Obrátili jsme list, všichni se snaží začít od znovu a zapomenout na to, co bylo," uvedl Sanford. "Aby se nám začalo dařit, musí každý hrát celých 60 minut na sto procent. To se nám dnes podařilo a získali jsme cenný bod," dodal Sanford, jenž uplynulé dvě sezóny strávil v nižší AHL.

Dvanáct branek Michálka

Milan Michálek se opět vyhoupl do čela kanadského bodování českých hráčů, protože gólem a asistencí přispěl k výhře Ottawy 5:2 v Edmontonu. Michálek si připsal dvanáctou branku v sezóně, když v poslední minutě první třetiny střelou z mezikruží zvýšil vedení Senators na 3:1.

Milan Michálek (vlevo) přispěl k výhře Ottawy na ledě Edmontonu.foto: Reuters/Dan Riedlhuber

Ottawa vyhrála třetí zápas v řadě na ledě soupeře a navázala na předchozí dva triumfy v Calgary (3:1) a v Torontu (5:2). "Neměli jsme povedený začátek sezóny, ale od té doby jsme urazili kus cesty," podotkl kapitán Senators Daniel Alfredsson.

Michálek má na kontě 18 bodů za 12 gólů a šest asistencí, na stejný počet bodů se dostal i Tomáš Plekanec, který si připsal dvě asistence při prohře Montrealu 3:4 s New Yorkem Islanders.

Souboj českých gólmanů vyhrál Pavelec

Triumfem Ondřeje Pavelce skončil souboj českých gólmanů v duelu Winnipegu s Washingtonem, v jehož brance dostal před Tomášem Vokounem přednost Michal Neuvirth. Pavelec sice ve 4. minutě inkasoval jako první, zbylých 31 střel ale pochytal a dovedl Jets k výhře 4:1.

"Myslím, že hráči dnes podali extrémně dobrý výkon," pochválil mužstvo trenér Winnipegu Claude Noel. "Dali jsme do hry srdce, hráli jsme velice obětavě a šli za vítězstvím," pochvaloval si Noel, jehož tým poprvé v sezóně vyhrál dva domácí zápasy v řadě.

Ovečkin se trápí dál

Povedlo se to i díky tomu, že Jets dokázali vymazat největší hvězdu Capitals Alexandera Ovečkina. Ruský kanonýr tak nebodoval už potřetí za sebou. "Měl jsem pár dobrých šancí, ale nebylo mi přáno," řekl Ovečkin, který má po 17 zápasech na kontě 14 bodů, což je nejméně v dosavadní kariéře v NHL.

Výsledky NHL:
Boston - Columbus 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 25. McQuaid, rozh. nájezd Krejčí - 23. MacKenzie. Střely na branku: 27:31. Diváci: 17.565.
NY Islanders - Montreal 4:3 (0:0, 4:2, 0:1)
Branky: 21. Parenteau, 24. Pandolfo, 30. Streit, 39. Moulson - 35. Pacioretty, 38. E. Eole (Plekanec), 56. Gionta (Plekanec). Střely na branku: 33:29. Diváci: 9928.
Philadelphia - Phoenix 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)
Branky: 33. Van Riemsdyk, 60. Read (Voráček) - 44. Boedker. Střely na branku: 42:31. Diváci: 19.610.
Tampa Bay - Pittsburgh 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Branky: 9. a 56. Lecavalier, 25. Connolly, 43. Downie - 57. Kennedy. Střely na branku: 18:34. Diváci: 18.509.
St. Louis - Florida 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Branky: 7. a 59. Backes, 26. Porter, 50. Russell (Sobotka) - 14. Santorelli. Střely na branku: 31:21. Diváci: 17.642.
Minnesota - Colorado 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 58. Setoguchi. Střely na branku: 18:27. Diváci: 16.779.
Winnipeg - Washington 4:1 (1:1, 3:0, 0:0)
Branky: 8. a 27. E. Kane, 29. Wheeler, 31. Wellwood - 4. Sjomin. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 32 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,9 procenta. Michal Neuvirth odchytal za Washington 59 minut, z 31 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 87,1 procenta. Střely na branku: 31:32. Diváci: 15.004.
Edmonton - Ottawa 2:5 (0:3, 1:1, 1:1)
Branky: 23. Lander, 60. Jones - 8. Greening (M. Michálek), 8. Daugavins, 20. M. Michálek, 28. J. Winchester, 44. Konopka. Střely na branku: 24:16. Diváci: 16.839.
Nashville - Toronto 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky: 6. a 43. Erat, 33. Suter, 60. Halischuk - 31. Liles. Střely na branku: 22:39. Diváci: 16.135.
San Jose - Detroit 5:2 (1:1, 3:0, 1:1)
Branky: 20. Pavelski, 30. J. Thornton, 33. Vlasic, 39. Mitchell, 50. B. Winchester - 18. Krönwall, 54. Cleary. Střely na branku: 28:42. Diváci: 17.562.
Anaheim - Los Angeles 3:5 (0:0, 1:2, 2:3)
Branky: 24. a 54. Cogliano, 49. Perry - 21. a 59. M. Richards, 28. Gagne, 43. Vojnov, 57. Kopitar. Střely na branku: 38:36. Diváci: 15.412.