Senzační návrat hvězdy: Crosby dva góly dal a na další dva přihrál

PITTSBURGH

Velkolepý návrat do NHL prožil kanadský útočník Sidney Crosby, který deset měsíců kvůli následkům po otřesu mozku nehrál. Ve svém prvním utkání po dlouhé pauze vstřelil v pondělí dva góly, na další dva přihrál a dovedl hokejisty Pittsburghu k vítězství 5:0 nad New Yorkem Islanders.

Sidney Crosby vstřelil první gól po návratu. Radost měl obrovskou.

Crosby skóroval hned z první střely na branku, když se v 6. minutě svým jedinečným způsobem prosmýkl obranou Islanders, bekhendem poslal puk pod horní tyčku a otevřel skóre zápasu. V 43. minutě je pátým gólem uzavřel, když uspěl bekhendovým pokusem od bočního mantinelu. Crosby sehrál poslední zápas 6. ledna, dlouhá pauza na něm ale nebyla vůbec znát.

V pondělí se v NHL dařilo i českým hokejistům. Útočník Tomáš Fleischmann gólem dvě minuty před koncem třetí třetiny rozhodl o výhře Floridy nad New Jersey 4:3. Václav Prospal zase přihrál na tři góly a jeho Columbus porazil Calgary 4:1. Svůj první gól v sezoně zaznamenal Radek Dvořák, jenž trefou do prázdné branky při power play zpečetil výhru Dallasu nad Edmontonem 4:1.

Fleischmann svou devátou brankou v sezoně dovršil fantastický obrat Panterů, kteří s Ďábly prohrávali po první třetině už 0:3. Devils získali náskok třemi góly v rozmezí tří minut a 32 sekund, když se jednou trefil i Petr Sýkora, pak však totálně vyklidili pozice.

K obratu zavelel dvěma góly v druhé třetině Kris Versteeg, v polovině třetí třetiny vyrovnal gólem ve vlastním oslabení Stephen Weiss. Stejný hráč pak v 58. minutě našel Fleischmanna přihrávkou mezi kruhy, český útočník naznačil střelu, položil si tím brankáře Martina Brodeura, udělal kličku do forhendu a zavěsil do odkryté branky.

Fleischmann, který zaznamenal 20. bod v sezoně a vrátil se do čela produktivity českých hokejistů, přitom paradoxně podle trenéra Kevina Dineena nesehrál zrovna nejpovedenější zápas. "Často byl u puků pozdě, neřekl bych, že to byl z jeho strany vydařený výkon. Ale on má neuvěřitelnou schopnost být ve správný čas na správném místě a dnes nám nakonec vyhrál zápas," uvedl Dineen.

Skleslý byl po zápase jeho protějšek a zároveň předchůdce Peter DeBoer, který Pantery trénoval v předchozích třech sezonách. Návrat na Floridu mu notně zhořkl. "Samozřejmě jsem obrovsky zklamaný. Za stavu 3:0 jsme úplně přestali hrát. A dostali jsme hodně poučnou lekci. Pravděpodobně jsme si ji zasloužili," prohlásil DeBoer.

Prospal si za tři asistence vysloužil ocenění pro třetí hvězdu utkání mezi Columbusem a Calgary. Hlavními hrdiny se však stali Jeff Carter, jemuž harcovník z Českých Budějovic přihrál na dva góly, a brankář Curtis Sanford, který zneškodnil 27 z 28 střel.

Oba se přitom vrátili do sestavy Blue Jackets po zranění: Cartera trápily problémy s nohou a Sanforda potíže s třísly. Columbus díky oběma hráčům poprvé po 42 zápasech (v součtu s uplynulou sezonu) vyhrál dvě utkání za sebou.

Sérii čtyř porážek přerušili v pondělí hokejisté Washingtonu, kteří zdolali Phoenix 4:3. Capitals po dvou gólech ve vlastní přesilovce, z nichž jeden vstřelil Radim Vrbata, prohrávali v průběhu utkání 0:2, nakonec ale otočili skóre na 4:2 a dotáhli duel do vítězného konce. Tomáš Vokoun k tomu přispěl 20 zákroky.

V druhém zápase po sobě se museli hokejisté Philadelphie obejít bez zraněného Jaromíra Jágra a podruhé prohráli. Tentokrát podlehli 2:4 Carolině, dvěma góly a jednou asistencí se o to přičinil ukrajinský útočník ve službách Hurricanes Alex Ponikarovskij.

Philadelphia - Carolina 2:4 (0:2, 2:2, 0:0)
Branky: 22. Van Riemsdyk, 33. Read - 14. a 39. Ponikarovskij, 20. Skinner, 24. Larose (T. Kaberle). Střely na branku: 32:31. Diváci: 19.632.
Pittsburgh - NY Islanders 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Branky: 6. a 43. Crosby (na druhou Z. Michálek), 17. Orpik, 24. Malkin, 26. Sullivan. Střely na branku: 36:29. Diváci: 18.571.
Washington - Phoenix 4:3 (0:1, 2:1, 2:1)
Branky: 29. Carlson, 32. Eakin, 42. Bäckström, 48. Laich - 28. z trest. střílení a 52. Korpikoski, 5. Vrbata. Tomáš Vokoun odchytal za Washington celý zápas, z 23 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 87 procent. Střely na branku: 31:23. Diváci: 18.506.
Dallas - Edmonton 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky: 9. Petersen, 29. Ott, 37. Ryder, 59. Dvořák - 36. Nugent-Hopkins. Střely na branku: 35:18. Diváci: 11.458.
Montreal - Boston 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka: 16. Ference. Střely na branku: 33:18. Diváci: 21.273.
Florida - New Jersey 4:3 (0:3, 2:0, 2:0)
Branky: 26. a 31. Versteeg, 50. Weiss, 58. Fleischmann - 9. Kovalčuk, 10. Sýkora, 12. Zubrus. Střely na branku: 36:25. Diváci: 13.122.
Columbus - Calgary 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Branky: 4. a 26. Carter (na obě Prospal), 7. Vermette, 59. Nash (Prospal) - 30. Giordano. Střely na branku: 30:28. Diváci: 11.629.