Bonk s Havlátem rozhodli zápas v Atlantě

NEW YORK

Čeští hokejisté z Ottawy Martin Havlát a Radek Bonk se zasloužili o vítězství svého týmu na ledě Atlanty 5:3. Havlát vstřelil po Bonkově přihrávce vítěznou branku, výhru potvrdil trefou do prázdné branky Bryan Smolinski. Ottawa se dočkala vítězství po pěti utkáních.

Minulý finalista Východní konference klesl po šňůře neúspěchů na poslední místo v divizi a vítězství potřeboval jako sůl. Utkání v Atlantě však bylo zcela vyrovnaným duelem. Trashers se ujali v 11. minutě vedení, o necelou minutu později bylo ovšem srovnáno. Za šedesát sekund vedla Atlanta opět o gól, půl minuty před koncem třetiny ale bylo skóre opět srovnané.

I druhé dějství přineslo vyrovnaný boj, s tím rozdílem, že první branky se dočkala Ottawa, když necelou půlminutu po úvodním vhazování zvýšil Bryan Smolinski. Atlanta však odpověděla již ve 3. minutě gólem Tremblaye a do závěrečné třetiny šli soupeři opět za vyrovnaného stavu.

Rozhodující moment utkání přišel v deset minut před závěrečnou sirénou, když Martin Havlát zpracoval puk vybojovaný Radkem Bonkem a přes vyrážečku jej poslal za záda brankáře Nurminena. Konečnou podobu výsledku upravil minutu před koncem druhým gólem zápasu Smolinski.

Colorado bez Forsberga, Hejduk dal 11 gól sezóny

Colorado se v San Jose muselo obejít bez Petera Forsberga, který si při předzápasovém rozbruslení poranil třísla. Přesto si Laviny odvezly oba body za vítězství 4:3. Jeden z gólů hostujícího mužstva dal Milan Hejduk; byl to jeho 11. zásah v sezoně, což ho řadí na druhé místo v tabulce střelců za Iljou Kovalčukem z Atlanty.

Utkání rozhodl brankou na 4:3 "Finský blesk" Teemu Selänne, který poprvé hrál na ledě San Jose Sharks po svém letním odchodu z tohoto klubu, v němž strávil tři sezony. Diváci na Selänneho nemilosrdně bučeli pokaždé, když se dotkl puku.

Tampa vyhořela na Floridě

Jaroslav Bednář dal jeden gól Floridy, která doma přehrála Tampu Bay jednoznačně 4:0. Přispěl k tomu také spolehlivý výkon brankáře Roberta Luonga, který zlikvidoval všech 26 střel Lightning. Dva dny poté, co propustil kouče Mika Keenana a sám se postavil na lavičku Panterů, se tak bývalý generální manažer Tampy Rick Dudley stal třetím trenérem v řadě, který zahájil své působení u týmu výhrou s nulou.

Florida porazila 29. prosince 2000 při debutu Duana Suttera Boston 3:0 a při Keenanově prvním utkání v roli trenéra přehrála 5. prosince 2001 Columbus 2:0. Luongo byl v brance ve všech třech případech; proti Tampě si připsal první nulu v sezoně a 17. v kariéře. "Když máte na lavičce nového trenéra, chcete na něj udělat dojem," řekl brankář.

Hemský s Groškem bodovali

Boston potvrdil své vedoucí postavení mezi týmy Západní konference díky skvělé přesilovkové produktivitě v utkání s Edmontonem. Bruins využili tři ze čtyř přesilových her a porazili Olejáře 4:3.

Hosté naopak vyšli naprázdno při pěti početních výhodách. "Přesilovky i hra v oslabení byly katastrofální," přiznal trenér Oilers Craig MacTavish. "Speciální formace potřebují zapracovat a musíme se zamyslet, co je třeba zlepšit v oslabení," dodal. Po asistenci si v utkání připsali Michal Grošek za Boston a Aleš Hemský za Edmonton.

Boston - Edmonton 4:3
Třetiny: 1:0, 3:1, 0:2. Branky: 12. Bergeron, 33. Lapointe, 35. Thornton, 37. McCarthy (Grošek) - 21. Stoll, 43. Torres (Hemský), 52. Horcoff. Zásahy brankářů: Raycroft 34/31 - Conklin 39/35.
Montreal - Columbus 1:1 pp
Třetiny: 0:0, 1:1, 0:0 - 0:0. Branky: 23. Ryder - 34. Nash (Výborný). Zásahy brankářů: Garon 36/35 - Denis 31/30.
Philadelphia - NY Islanders 2:1
Třetiny: 1:0, 1:1, 0:0. Branky: 16. Roenick, 32. Recchi - 31. Aucoin. Zásahy brankářů: Hackett 24/23 - Snow 33/31.
Atlanta - Ottawa 3:5
Třetiny: 2:2, 1:1, 0:2. Branky: 11. Ronald Petrovický, 13. R. Robitaille, 23. Tremblay - 21. a 60. Smolinski, 12. Alfredsson, 20. Schaefer, 50. Havlát (Bonk). Zásahy brankářů: Nurminen 28/24 - Lalime 25/22.
Florida - Tampa Bay 4:0
Třetiny: 2:0, 0:0, 2:0. Branky: 4. Hagman, 20. Lilja, 45. Bednář, 59. V. Bure. Zásahy brankářů: Luongo 26/26 - Chabibulin 29/25.
Minnesota - Vancouver 1:0
Třetiny: 0:0, 0:0, 1:0. Branka: 55. Žoltoks. Zásahy brankářů: Roloson 29/29 - Cloutier 24/23.
San Jose - Colorado 3:4
Třetiny: 1:0, 1:2, 1:2. Branky: 13. W. Primeau, 39. Sturm, 47. Marleau - 22. Morris, 35. Hejduk, 45. Sakic, 48. Selänne. Zásahy brankářů: Nabokov 31/27 - Aebischer 29/26.
2. Colorado15910551:4019
3. Minnesota16720736:3816