NEW YORK

Poslední dva duely musel kvůli opakovaným problémům s třísly vynechat, na jeho výkonu se to však nepodepsalo ani v nejmenším. Útočník Jaromír Jágr byl ústřední postavou své Philadelphie v zápase na ledě Anaheimu. Domácí sice ještě v polovině utkání vedli o tři branky, pak však zaúřadovala česká „šedesát osmička“ - dvěma góly a jednou asistencí přispěla k výhře 4:3 po prodloužení.

Jaromír Jágr přijímá gratulace od spoluhráčů na střídačce ke svému gólu proti Anaheimu.

Poprvé se Jágr prosadil v 36. minutě, kdy v přesilové hře tečoval Timonenovo nahození od modré čáry. I druhou trefu zaznamenal český hráč v početní výhodě, tentokrát v dvojnásobné. V páté minutě třetí třetiny mu opět nahrál Timonen a Jágr střelou z první překonal Hillera. Tři minuty před koncem základní hrací doby se navíc česká legenda asistencí podílela na gólu Hartnella. Velký obrat Letců pak v prodloužení dokončil Giroux.

Jaromír Jágr z Philadelphie (vlevo) v souboji s Mattem Beleskeym z Anaheimu.foto: ČTK/AP/Mark J. Terrill

Jágr tak zaznamenal už dvacátý kanadský bod v sezóně (8 branek a 12 asistencí) a drží si průměr bodu na utkání.

Jágr: Cítil jsem se lépe a lépe

"Dokonce i když jsme prohrávali 0:2 a 0:3, věděli jsme, že nehrajeme špatně. Skóre sice bylo nepříznivé, ale nemyslím si, že by to odpovídalo. Měli jsme nějaká střídaní, kdy jsme si velmi dobře vyměňovali puk, točili jsme je a bylo jen otázkou času, kdy nám to tam spadne," popisoval Jágr náladu na střídačce.

Český útočník při svém předchozím startu, kdy si obnovil zranění třísel, připustil, že návrat po zranění uspěchal. Vynechal další tři utkání, tentokrát na něm ale žádné zdravotní problémy nebyly znát: hrál s obrovskou chutí a připsal si deset střel na branku. "Cítil jsem se postupem času lépe a lépe. Ale měl jsem tam střídání, kdy jsem si myslel, že se půjdu vyzvracet," prohlásil Jágr.

Podle Girouxe měl Jágr prsty i ve vítězném gólu v prodloužení, neboť brankář Jonas Hiller čekal přihrávku na českého útočníka, a tak mohl střílet do značně odkryté branky. "Byl jsem tam asi minutu volný. A tak říkám trenérovi: potřebuji tady dalšího Čecha. Od těchto hráčů nedostanu přihrávku," vtipkoval Jágr.

Boudreauovi debut zhořkl

Naopak do žertu nebylo domácím. Ztratili utkání, navíc doplatili na nedisciplinovanost kapitána Ryana Getzlafa, který v prodloužení dostal menší trest za faul na Jakuba Voráčka, k tomu si ale vysloužil další dvě minuty za řeči. A právě tuto možnost Flyers využili.

"Tohle už se nebude opakovat. Týmu to ublížilo, prohru beru na sebe. Řekl jsem rozhodčím hodně špatných slov, protože v této fázi utkání mi trest připadal přísný. Ale je mi líto, co jsem provedl, už se to nebude opakovat," dodal Getzlaf.

Pokazil tím trenérský debut Bruce Boudreaua na lavičce Ducks, kouč byl ale spokojený s energií a nasazením, které mužstvo vložilo do zápasu. "Viděl jsem tam spoustu pozitiv. V útoku jsme schopnější, než jsem si myslel. Každý taky nechal na ledě všechno. Nebyla to otázka přístupu, každý dřel, jen nás v závěru srazily hloupé chyby," uvedl nový trenér Anaheimu.

Kindlův premiérový gól sezóny

Český obránce Jakub Kindl vstřelil premiérový gól sezóny, kterým přispěl k vítězství Detroitu 4:1 v Buffalu. Red Wings si připsali sedmou výhru za sebou zejména díky povedené úvodní třetině, v níž zlomili bezbrankový stav třemi zásahy.

První z nich dal čtyřiadvacetiletý rodák ze Šumperku, když jeho nahození od modré čáry propadlo až do branky. "V první třetině nám ukázali, jak hrají špičkové týmy v NHL. Musíme si daleko lépe počínat při hře s pukem. Jakmile ho Detroit má, umí s ním chytře naložit," uvedl obránce Sabres Robyn Regehr.

Šmíd s Hemským pomohli Edmontonu k výhře

Hokejisté Edmontonu rozhodli pětibrankovou smrští v poslední třetině o výhře 6:3 nad Columbusem. Tři góly vstřelil Ryan Jones, trefili se i čeští hráči Ladislav Šmíd a Aleš Hemský, který navíc zaznamenal asistenci.

"Před poslední třetinou jsme si řekli,že budeme všechno házet na branku. A to jsme dělali. Clonili jsme brankáři ve výhledu, stříleli jsme a puky si našly cestičku do branky," uvedl Jones, který dal první hattrick v NHL. "Je to úžasný pocit. Hlavně mě těší, v jakých situacích přišly góly, a že jsem skóroval, když to tým potřeboval," dodal.

Jones zároveň ocenil nesobeckou hru kapitána Shawna Horcoffa, který mu umožnil dát třetí gól, přestože mohl při hře hostů bez brankáře sám skórovat. Horcoff se podílel i na trefě Hemského: přihrávkou uvolnil českého útočníka, který se následně prosadil šikovnou bekhendovou kličkou. Gólový apetit má i Šmíd: před týdnem ukončil téměř dvouletý brankový půst, nyní přidal další zásah.

Čeští hráči se podíleli i na vítězství Colorada, které doma porazilo St. Louis 3:2 po samostatných nájezdech. Mužstvo Avalanche v utkání dvakrát dotahovalo soupeřův jednobrankový náskok: v prvním případě srovnal Milan Hejduk, který se uvolnil před brankou a zužitkoval šikovnou přihrávku Ryana O´Reillyho. Obránce Jan Hejda pak stál u zrodu vyrovnávací branky, kterou dal O´Reilly, hlavní hrdina zápasu, neboť byl i jediným úspěšným střelcem v penaltovém rozstřelu.

Buffalo - Detroit 1:4 (0:3, 0:0, 1:1)
Branky: 54. Hecht - 9. Kindl, 14. Franzén, 15. Filppula, 59. Dacjuk. Střely na branku: 28:36. Diváci: 18 690.
Minnesota - New Jersey 4:2 (3:2, 0:0, 1:0)
Branky: 7. a 57. Brodziak, 4. Heatley, 9. Wellman - 3. Parise, 14. Kovalčuk. Střely na branku: 16:31. Diváci: 17 310.
Chicago - NY Islanders 5:4 po sam. nájezdech (1:2, 2:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 39. a rozh. nájezd Toews, 11. Brunette, 27. Smith (Frolík), 46. Sharp - 5. Okposo, 15. Moulson, 41. Parenteau. 49. Niederreiter. Střely na branku: 36:41. Diváci: 21 463.
Colorado - St. Louis 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 50. a rozh. nájezd O´Reilly (Hejda), 14. Hejduk - 9. Shattenkirk, 26. Berglund. Střely na branku: 35:37. Diváci: 15 966.
Edmonton - Columbus 6:3 (1:1, 0:1, 5:1)
Branky: 42., 49. a 60. R. Jones (na třetí Hemský), 1. Eberle, 47. Šmíd, 56. Hemský - 31. a 51. Dorsett, 19. Letestu. Střely na branku: 34:39. Diváci: 16 839.
Anaheim - Philadelphia 3:4 v prodl. (2:0, 1:1, 0:2 - 0:1)
Branky: 9. Cogliano, 11. Selänne, 27. Gordon - 36. a 45. Jágr, 57. Hartnell (Jágr), 64. C. Giroux. Střely na branku: 22:47. Diváci: 15 975.