Vrbata dotáhl Phoenix k vítězství v Chicagu

CHICAGO

O vítězství Phoenixu na ledě Chicaga se v pondělním utkání NHL postaral Radim Vrbata. Český útočník se stal druhou hvězdou večera, když nejprve v normální hrací době vstřelil už svůj třináctý gól sezóny a pak chladnokrevně zavěsil i v samostatných nájezdech.

Radim Vrbata (vlevo) se raduje z gólu.

Kojoti i díky Vrbatově trefě vedli ve 22. minutě už 3:0, během necelých třinácti minut ale o pohodlný náskok přišli. Mohl za to především Jonathan Toews, který vstřelil dva góly a na třetí přihrál. V penaltovém rozstřelu však neuspěl stejně jako jeho spoluhráč Marián Hossa, zatímco na druhé straně vedle Vrbaty skóroval i Oliver Ekman-Larsson.

"Za stavu 3:0 soupeř přitvrdil a my až do třetí třetiny nebyli schopni zareagovat. Jen jsme stáli a čekali, co soupeř předvede. Proti tak silnému týmu, jako má Chicago, se nám něco takového nesmí stát. O přestávce jsme si to všichni uvědomili a ve třetí třetině se zlepšili. Díky tomu máme nakonec dva body," prohlásil obránce Phoenixu Keith Yandle, autor třetího gólu.

Fleischmann potvrdil formu

Pozici nejproduktivnějšího českého hráče v lize potvrdil útočník Tomáš Fleischmann, jenž přispěl jednou asistencí k výhře Floridy nad Washingtonem 5:4. Triumf Panterů, kteří vedli na začátku 39. minuty už 5:1, zařídil především Stephen Weiss, jenž dal dvě branky a na jednu přihrál.

Brankář Tomáš Vokoun, který v posledním vzájemném duelu proti svému bývalému klubu vychytal čisté konto a vítězství 3:0, tentokrát sledoval zápas jen ze střídačky. Příležitost dostal v brance Capitals jeho krajan Michal Neuvirth a z 30 střel inkasoval pět gólů.

Tomáš Fleischmann po gólu do sítě Washingtonu. Brankář Michal Neuvirth jen bezmocně přihlíží.foto: ČTK/AP/Wilfredo Lee

Panteři si díky vítězství upevnili vedení v tabulce Jihovýchodní divize a zvýšili náskok na druhý Washington už na sedm bodů. "Brali jsme ten zápas jako takový test, jak jsme opravdu na tom. Na začátku sezóny jsme proti nim nepředvedli nejlepší výkon, takže jsme si dnes přáli zahrát lépe. A plán jsme splnili," řekl spokojený kouč Kevin Dineen, jehož tým má po 27 zápasech nejlepší bilanci od roku 1999.

Kouč Washingtonu Dale Hunter si naopak připsal už třetí porážku ze čtyř zápasů poté, co na konci listopadu nahradil na střídačce Bruce Boudreaua. "Ale musím hráče pochválit za to, jak se ani za stavu 1:5 nevzdali a dokázali se dostat zpátky do hry. Od vyrovnání nás dělily centimetry," prohlásil Hunter.

Jeho tým v utkání srazila velká nedisciplinovanost, když Panteři dokázali využít tři ze šesti přesilových her. Capitals přitom ubránili 18 z předchozích 19 oslabení. "Měli jsme příliš mnoho vyloučených. A nezáleží na tom, jestli se mi všechna rozhodnutí rozhodčích líbila, nebo ne," poznamenal Hunter.

Brilantní obrat Ottawy

Brilantní obrat během posledních jedenácti minut třetí třetiny předvedli hokejisté Ottawy. V utkání s Tampou prohrávali ještě ve 49. minutě 1:2, pak však třemi góly otočili skóre na konečných 4:2 a připravili soupeři čtvrtou porážku v řadě.

Milan Michálek, který skóroval ve třech předchozích utkáních, tentokrát vyšel střelecky naprázdno. Zastoupil ho ovšem Zack Smith, jenž se trefil dvakrát a má na svém kontě pět gólů z posledních pěti zápasů.

Boston je k nezastavení

Čtrnácté vítězství z uplynulých patnácti utkání si připsali obhájci Stanleyova poháru z Bostonu, kteří zvítězili 3:1 na ledě Pittsburghu. Hlavním strůjcem úspěchu Bruins byl opět brankář Tim Thomas, který zlikvidoval 44 střel, ustál i dvě oslabení tři na pět a vychytal desáté vítězství v řadě.

Výsledky NHL:
NY Rangers - Toronto 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)
Branky: 34. Anisimov, 35. Gáborík - 7. Franson, 26. Connolly, 27. Lupul, 60. Steckel. Střely na branku: 32:30. Diváci: 18.200.
Pittsburgh - Boston 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Branky: 51. Cooke - 23. Campbell, 28. Pouliot, 42. Seguin. Střely na branku: 46:27. Diváci: 18.585.
Chicago - Phoenix 3:4 po sam. nájezdech (0:2, 3:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 23. a 30. Toews, 34. P. Kane - 3. Torres, 19. Vrbata, 22. Yandle, rozh. nájezd Ekman-Larsson. Střely na branku: 35:27. Diváci: 21.079.
Florida - Washington 5:4 (3:1, 2:1, 0:2)
Branky: 7. a 33. Weiss (na druhou Fleischmann), 8. Santorelli, 17. Kulikov, 24. Bergenheim - 18. Knuble, 40. Eakin, 53. Laich, 59. Chimera. Michal Neuvirth odchytal za Washington 59 minut, z 30 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 83,3 procenta. Střely na branku: 30:32. Diváci: 16.337.
Ottawa - Tampa Bay 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
Branky: 37. a 57. Z. Smith, 49. Alfredsson, 56. Foligno - 34. Gervais, 44. St. Louis. Střely na branku: 31:33. Diváci: 18.742.