Jágr znovu řádil! Tampu sestřelil gólem a asistencí a byl vyhlášen první hvězdou

PHILADELPHIA

Znovu byl ústřední postavou Philadelphie! Jaromír Jágr odehrál pátý zápas po zranění třísel a i jeho zásluhou Flyers ve všech pěti duelech vyhráli. V noci na neděli porazili na domácím ledě Tampu Bay 5:2 a první hvězdou utkání byl vyhlášen právě devětatřicetiletý český útočník, který si připsal dva kanadské body za gól a asistenci.

Jaromír Jágr (vpravo) oslavuje se spoluhráči z Philadelphie svůj gól proti Tampě Bay.

Jágr si tak po svém návratu na led připsal v pěti zápasech sedm bodů (čtyři góly a tři asistence) a v kanadském bodování soutěže se posunul už na 38. místo. Spolu s Tomášem Fleischmannem z Floridy jsou jedinými Čechy, kteří si drží průměr alespoň bodu na zápas.

Jágr tak s dnešním gólem nastřílel v NHL už 656 branek, čímž vyrovnal Brendana Shanahana a v historickém pořadí nejlepších střelců se posunul už na jedenácté místo.

Shodou okolností s ním Jágr den před utkáním mluvil po tréninku. Shanahan, který má nyní jako viceprezident NHL na starosti bezpečnost hráčů, ukazoval hokejistům Flyers rozdíly mezi čistým bodyčekem a faulem.

"Vyhrožoval mi, že mě asi bude muset suspendovat," prozradil Jágr se smíchem. "Řekl jsem mu: Jak mě můžeš suspendovat, když jsem v letošní sezóně ještě neměl jediný zákrok tělem," dodal.

Na desátého Luca Robitailla ztrácí Jágr dvanáct gólů.

Jaromír Jágr z Philadelphie si kryje puk před Mattem Gilroyem z Tampy.foto: ČTK/AP/Matt Slocum

Radost z výhry však Philadelphii kalí obava o zdravotní stav Clauda Girouxe, lídra produktivity celé NHL. Třiadvacetileté šikovné pravé křídlo odstoupilo ze hry v druhé třetině poté, co ho nešťastně trefil kolenem do hlavy spoluhráč Wayne Simmonds.

Zápas nedohráli útočník Giroux a gólman Bryzgalov

Generální manažer Paul Holmgren však po utkání odmítl, že by Giroux, který předtím přihrál na dva góly, utrpěl otřes mozku. "Opravdu ne. Hráč netrpí bolestí hlavy nebo něčím takovým," uklidnil fanoušky Letců Holmgren s tím, že Girouxe čekají podrobnější lékařská vyšetření.

Zápas kvůli zranění nedochytal ani Ilja Bryzgalov, jehož sedm minut před koncem třetí třetiny nahradil Sergej Bobrovskij. "Je to staré zranění, které mě začalo trápit od druhé třetiny. Bolelo to čím dál tím víc, tak jsme se rozhodli nic neriskovat," uvedl Bryzgalov.

Letci rozhodli o svém vítězství třemi góly v druhé třetině, když tu první prohráli 0:1. K obratu zavelel v 23. minutě Daniel Briere a už o 34 sekund později dostal Flyers do vedení svým desátým gólem v sezoně Jágr, jemuž zpětnou přihrávkou nabil Giroux a Jágr nekompromisní dělovkou poslal puk do horního rohu branky.

Nejproduktivnější Evropan v NHL si připsal svůj 656. gól v kariéře a dotáhl se v historickém pořadí střelců ligy na jedenáctého Brendana Shanahana. Shodou okolností s ním Jágr den před utkáním mluvil po tréninku. Shanahan, který má nyní jako viceprezident NHL na starosti bezpečnost hráčů, ukazoval hokejistům Flyers rozdíly mezi čistým bodyčekem a faulem.

Hudler přispěl dvěma góly ke kanonádě Detroitu

Jiří Hudler přispěl v sobotním utkání NHL dvěma trefami ke kanonádě hokejistů Detroitu, kteří rozstříleli Winnipeg 7:1. Všechny góly inkasoval v brance Jets gólman Ondřej Pavelec, teprve po tom sedmém, který vstřelil v 42. minutě právě Hudler, se poroučel na střídačku.

Český útočník ve službách Red Wings tak potvrdil aktuální formu, když skóroval už ve třetím utkání za sebou a dohromady v posledních třech zápasech zaznamenal šest bodů za čtyři góly a dvě asistence.

Winnipeg přišel v Detroitu o vítěznou sérii, která trvala čtyři zápasy. V úvodu utkání to přitom na debakl nevypadalo. Hráči Jets se sice po páteční výhře nad Carolinou dostali do hotelu v Detroitu až ve čtyři hodiny ráno, začátek zápasu ale rozhodně neprospali a už po 35 sekundách hry vedli zásluhou Bryana Littlea 1:0.

Hudler: Chtěli jsme soupeři vnutit fyzicky náročný hokej

Domácím se však podařilo do první přestávky skóre dvěma góly otočit a v druhé třetině pak smetli soupeře čtyřmi brankami. Hudler se poprvé prosadil v 25. minutě, když v ideální palebné pozici dostal přihrávku zpoza branky a nechytatelnou ranou zamířil do horního rohu Pavelcovy klece.

Podruhé skóroval v 42. minutě, když v útočném pásmu zachytil nepřesnou rozehrávku Dustina Byfugliena, bleskově si vyměnil puk s Henrikem Zetterbergem a pak jej pohodlně poslal do odkryté branky.

"První minuta byla z naší strany příšerná, ale pak jsme získali převahu a hráli velmi dobrý hokej," konstatoval Hudler, který byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. "Věděli jsme, že soupeř má za sebou těžký páteční zápas a že se dostal do hotelu až v sobotu časně ráno. Takže jsme se dopředu bavili, že musíme soupeři vnutit fyzicky náročný styl hokeje," dodal Hudler.

Detroitu vyšel plán na výbornou. Hráči Jets nestíhali a Pavelce nechali mnohokrát napospas útočné přesile. "Vypadalo to, jako by byl každý hráč Detroitu v našem obranném pásmu úplně volný. Skvěle se pohybovali, rychle si přihrávali, občas se stalo, že se dostali do šance, ale ještě puk chvíli podrželi a pak přihráli spoluhráči do ještě lepší pozice. Proti týmu, jaký má Detroit, můžete uspět jedině v případě, že podáte nejlepší výkon, a to se nám dnes nepovedlo," zhodnotil utkání Pavelec.

Skvělý debut Kaberleho v dresu Montrealu

Obránce Tomáš Kaberle zařídil při debutu po výměně z Caroliny do Montrealu dvěma přihrávkami vítězství Canadiens 2:1 nad New Jersey a byl vyhlášen druhou hvězdou utkání. V dresu soupeře u jediné branky asistoval útočník Petr Sýkora.

Kaberle putoval do Montrealu výměnou za dalšího českého beka Jaroslava Špačka a stejně jako on se při své premiéře uvedl dvěma asistencemi u jediných gólů svého týmu. Na rozdíl od Špačkova debutu byl ale ten jeho vítězný.

První gól zápasu dal v přesilovce Max Pacioretty po akci, kterou český obránce s číslem 22 založil přejetím celého hřiště až zpoza vlastní branky. V poslední třetině pak Kaberle přihrál do šance Mathieuovi Darchemu, po jehož střele dorazil puk do sítě Erik Cole.

Nad hrou Kaberleho se noví spoluhráči rozplývali

New Jersey sice zápas zdramatizovalo snížením, v poslední minutě ale promrhal šanci na srovnání Zach Parise, jenž neproměnil trestné střílení.

"Nikdy jsem netušil, jak skvělý je v pozici na útočné modré čáře," řekl Pacioretty na adresu nové posily Kaberleho. "Dokáže odtud výborně řídit přesilové hry, které nám dosud moc nešly. Bude pro nás ohromnou posilou."

Kaberle zaznamenal dvě asistence už v třetím utkání v řadě, na dva góly přihrál i v posledních dvou zápasech ještě v dresu Caroliny. "Snažím se hrát jednodušeji, nic zvláštního nevymýšlet. Zvlášť když je člověk v novém týmu," poznamenal Kaberle. "Nakonec jsou z toho dva body pro tým, a to je nejdůležitější."

Boston vyhrál, přišel však o Cháru

Na dva góly přihrál v sobotu také útočník David Krejčí, jehož Boston zvítězil 5:3 na ledě Columbusu. Bruins však přišli o kapitána Zdena Cháru, který po druhé třetině zůstal v kabině kvůli zranění v dolní části těla. Na ledě ho ovšem zastoupil další obránce Joe Corvo, který vstřelil první dva góly v sezóně.

Jubilejní 2500. vítězství v historii klubu vybojovali New York Rangers, kteří vyhráli 4:1 v Buffalu. Stali se tak pátým klubem, který této mety dosáhl.