Erat zařídil obrat Nashvillu, neprůstřelný Pavelec nahrával na gól

Doslova v hodině dvanácté zařídil Martin Erat z Nashvillu dokonalý obrat ve čtvrtečním utkání NHL proti Columbusu, když se osm vteřin před koncem prosmýkl mezi dvěma obránci a bekhendem vstřelil vítězný gól na 6:5. Český útočník ještě asistoval u čtvrté branky Predátorů a byl po zásluze vyhlášen první hvězdou zápasu.

Martin Erat střílí gól brankáři Columbusu Curtisi Sanfordovi.

Hokejisté Predators se v utkání gólově prosadili jako první, poté ale po hattricku hostujícího Jeffa Cartera museli dotahovat ztrátu 1:4 a 2:5. Columbus se do trháku dostal díky čtyřem využitým přesilovým hrám, tři z nich přišly během pětiminutového trestu Briana McGrattana.

"Řekl bych, že jsme hráli výborně úvodních deset dvanáct minut, ale pak jsme se nechali vylučovat, což potrestali," hodnotil Erat. "I druhou třetinu jsme odstartovali nedbale. Jakmile jsme ale na ně začali v jejich obranném pásmu vyvíjet tlak, začali kupit chyby, čehož jsme využili a skóre nakonec otočili," dodal český útočník.

Český gólman kryl 27 střel

Brankář Ondřej Pavelec vychytal třetí čisté konto sezóny, když kryl všech 27 střel Montrealu a dovedl Winnipeg k výhře 4:0. Dvě branky vstřelil útočník Blake Wheeler, navíc si připsal i asistenci.

Gólman Ondřej Pavelec vyráží střelu hráčů Montrealu.foto: Reuters/Fred Greenslade

"Celý zápas jsme dřeli. Od začátku jsme v sobě měli hodně energie a nechali na ledě všechno," těšilo Pavelce. Vychytanou nulou se příliš nevzrušoval. "Nechci lhát, je to hezký pocit, ale vše, co potřebujeme, jsou dva body. To je nejdůležitější a jsem rád, že je máme," řekl český gólman, který v duelu zaznamenal i druhou asistenci v tomto ročníku.

Kladenský odchovanec si ji připsal poté, kdy za brankou zpracoval nahození soupeře, puk převzal obránce Ron Hainsey a předal ho skórujícímu Wheelerovi, nejlepšímu hráči utkání. "Už jsem říkal klukům, aby mi taky jednou za čas přihráli, abych si dal gól," usmál se Wheeler.

Radost měl úspěšný střelec i z defenzivní práce týmu. "To, že jsme udrželi čisté konto, není výborné jen pro brankáře (Pavelce), ale pro celý tým. Některé večery jsme jim (brankářům Winnipegu) komplikovali život, ale dnes jsme jim to trochu usnadnili. Je to satisfakce. Soupeře jsme nepouštěli do gólových šancí," dodal Wheeler.

Naopak velké starosti má prozatímní kouč Montrealu Randy Cunneyworth. Tým převzal minulý týden a prohrál s ním všechny čtyři zápasy. "Soupeř dnes makal, v tom nás předčil. My musíme makat a snažit se ještě víc, to je základ," uvedl Cunneyworth.

Řepík přišel z farmy a hned skóroval

Český hokejista Michal Řepík skóroval hned v prvním duelu po povolání z farmy Floridy, která ale prohrála v Ottawě 3:4 v prodloužení. U branky dvaadvacetiletého útočníka si asistenci připsal Tomáš Fleischmann, který tečoval střelu Krise Versteega a puk se po změně směru odrazil od Řepíkovy brusle do branky.

Michal Řepík se raduje z gólu v síti Ottawy.foto: ČTK/AP/Fred Chartrand

Byla to trefa na 1:1 a hostující Panthers pak ještě dvakrát srovnali jednobrankové manko, naposledy v předposlední minutě. V prodloužení ale rozhodl o výhře Ottawy Bobby Butler. Fleischmann, přestože v předchozích pěti zápasech nebodoval, je stále nejproduktivnějším českým hokejistou NHL. V čele má dvoubodový náskok před Radimem Vrbatou, Patrikem Eliášem a Jaromírem Jágrem.

Za domácí nenastoupil už počtvrté kvůli otřesu mozku Milan Michálek, s týmem ale už začal trénovat. Podle prvních odhadů by se mohl vrátit ještě před Vánoci, zřejmě to však nebude dříve než 27. prosince.

Hudlerova dramatizace

I díky brance Jiřího Hudlera zdramatizovali hokejisté Detroitu duel v Calgary. Ze závěrečného náporu ale Red Wings už nevyrovnali a prohráli 2:3. Hlavním strůjcem úspěchu domácích byl Curtis Glencross, autor dvou tref.

K výhře Detroitu nad Calgary nepomohla ani branka Jiřího Hudlera.foto: ČTK/AP/Jeff McIntosh

Po jeho druhé brance vedlo Calgary už 3:0, ale v poslední třetině Hudler bekhendovou střelou snížil a kontaktní gól přidal Ian White. V dresu Detroitu se neobjevil obránce Jakub Kindl, jehož trenér Mike Babcock bez vysvětlení nahradil Mikem Commodorem. Kindl v 31 utkáních nasbíral osm bodů za gól a sedm asistencí, v tabulce pravdy má osm kladných bodů.

Edmonton přerušil sérii čtyř proher

Hokejisté Edmontonu porazili na svém ledě Minnesotu 4:1 a přerušili sérii čtyř proher. Jednou asistencí přispěl k výhře Ladislav Šmíd, jehož spoluhráč Aleš Hemský kvůli nemoci nenastoupil. Během utkání fanouškům zatrnulo po faulu Lennarta Petrella, po němž v rohu kluziště narazil Marek Židlický hlavou přímo do mantinelu. Český obránce se ale oklepal a nepotřeboval ani pomoc na střídačku. Petrell obdržel pětiminutový trest.

Statistika NHL:
Toronto - Buffalo 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
Branky: 36. Steckel, 37. Kessel, 46. Kadri - 32. Pominville, 42. D. Roy. Střely na branku: 31:42. Diváci: 19.473.
NY Rangers - NY Islanders 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky: 15. Dubinsky, 28. Gáborík, 36. Del Zotto, 59. Mitchell - 21. Parenteau, 49. Moulson. Střely na branku: 25:26. Diváci: 18.200.
Ottawa - Florida 4:3 v prodloužení (1:0, 0:1, 2:2 - 1:0)
Branky: 7. Ch. Neil, 48. Alfredsson, 50. Karlsson, 63. Butler - 7. Řepík (Fleischmann), 50. Matthias, 59. Kopecký. Střely na branku: 26:35. Diváci: 19.296.
Nashville - Columbus 6:5 (1:4, 3:1, 2:0)
Branky: 13. Fisher, 26. Hörnqvist, 29. Spaling, 34. Josi (Erat), 57. Legwand, 60. Erat - 13., 15. a 17. J. Carter (na první Prospal), 16. a 28. Johansen. Střely na branku: 38:31. Diváci: 17.113.
Winnipeg - Montreal 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Branky: 4. a 21. Wheeler (na druhou Pavelec), 14. Glass, 58. Stapleton. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání a neinkasoval žádný gól z 27 střel. Střely na branku: 34:27. Diváci: 15.004.
Calgary - Detroit 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)
Branky: 17. a 26. Glencross, 22. Comeau - 45. Hudler, 56. I. White. Střely na branku: 27:31. Diváci: 19.289.
Edmonton - Minnesota 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
Branky: 16. a 23. Eberle, 19. Smyth (Šmíd), 22. Petrell - 48. Heatley. Střely na branku: 31:31. Diváci: 16.839.
Los Angeles - Anaheim 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 49. a rozhodující nájezd D. Brown, 37. M. Richards - 34. Hagman, 57. Višňovský. Střely na branku: 34:22. Diváci: 18.118.