V souboji českých gólmanů Pavelec vyhrál nad Vokounem

V bratrovražedné bitvě českých gólmanů pokořil v pátečním utkání NHL Ondřej Pavelec Tomáše Vokouna, když jeho Winnipeg zvítězil nad Washingtonem 3:2 po samostatných nájezdech. Brankáře Jets v penaltovém rozstřelu překonal pouze Alexander Ovečkin. Ochránce svatyně Capitals dostali oba střelci Winnipegu Blake Wheeler i Bryan Little.

Gólman Ondřej Pavelec Winnipeg podržel.

Washington měl přitom důležitý souboj dvou konkurentů z Jihovýchodní divize rozehraný lépe. Vokoun s Pavelcem hájili dvě třetiny čisté konto, v polovině třetí části však domácí díky trefám Ovečkina a Alexandra Sjomina v přesilových hrách získali slibné vedení 2:0.

Dvoubrankový náskok hájili Vokoun a spol. až do 58. minuty. V té však Jets dvakrát udeřili v rozmezí pouhých dvanácti sekund a vyrovnali na 2:2. Bezezbytku tak potrestali dvě vyloučení Romana Hamrlíka a Brookse Laicha.

První přesilovku pět na tři hosté ještě umocnili odvoláním brankáře a Evander Kane snížil, vzápětí už při normální početní výhodě pět na čtyři skóroval Dustin Byfuglien. Ten překonal Vokouna střelou ze středního pásma, kterou nešťastně tečoval obránce Karl Alzner.

"Kotouč se otřel o mou hůl a úplně změnil směr. Pěkně hloupý a pěkně smolný gól," litoval Alzner. On i jeho spoluhráči se po zápase cítili, jako by je někdo okradl. "Cítili jsme, že si jdeme pro dva body a nakonec je má soupeř. Ale takový je hokej. Až příště budeme mít dvoubrankový náskok, musíme udělat všechno pro to, abychom ho udrželi," prohlásil útočník Troy Brouwer.

Vyrovnání od půlící čáry

Hodně se po utkání diskutovalo o vyrovnávací střele od půlící čáry, Vokouna ale nikdo nevinil. "Odehráli jsme velmi dobrý zápas a Tomáš chytal fantasticky, vlastně jako pokaždé. Že soupeř snížil při hře šest na tři, to je naše chyba, že jsme se nechali vyloučit. Ale ať mi někdo obstojně vysvětlí, jak mohl padnout ten druhý gól. Nic jsme neudělali špatně a přesto jsme inkasovali," kroutil hlavou útočník Matt Hendricks.

Washington kvůli prohře přišel o první místo v divizi, kam se po výhře 3:1 nad Los Angeles vrátila Florida, a zároveň vypadl z elitní osmičky ve Východní konferenci.

Vrbatova asistence v nastavení

Naopak v Západní konferenci se na příčky zaručující účast v play off dostal Phoenix, který porazil Calgary 2:1 v prodloužení a připsal si čtvrtou výhru v řadě. Na vítězný gól Shanea Doana ve 4. minutě nastaveného času přihrál Radim Vrbata, který tak bodoval v šestém utkání za sebou.

"Před devíti dny jsme po prohře s Anaheimem ztráceli na play off pět bodů a snad pět příček. Teď jsme zpátky tam, kde chceme být. Zároveň ale nesmíme polevit, musíme dál bojovat a uvidíme, kam až se nám podaří v tabulce vystoupat," uvedl Doan.

Michálek přispěl k výhře Ottawy

Milan Michálek se dvěma asistencemi podílel na výhře Ottawy nad Nashvillem 4:3. Hlavní hvězdou večera byl ale obránce Chris Phillips, který vstřelil dva góly a oslavil tak jubilejní 1000. zápas v NHL.

"Je těžké v několika slovech vyjádřit své pocity," uvedl Phillips. "Je samo o sobě úžasné odehrát 1000. zápas v NHL, když dá navíc člověk ještě dva góly a pomůže týmu k vítězství, je to jako pohádka," rozplýval se třiatřicetiletý rodák z Calgary.

Pro Phillipse, který hraje za Ottawu celou kariéru, to navíc byly první dvě přesné trefy v sezoně. "Trvalo mu tisíc zápasů, než zjistil, že je ofenzivní obránce," žertoval trenér Senators Paul MacLean. Další dva góly Ottawy vstřelil útočník Jason Spezza, v dresu Predators si připsal gól a asistenci Martin Erat.

Eliáš zářil, ale k výhře Ďáblů to nepomohlo

Svůj devatenáctý gól v sezoně vstřelil nejproduktivnější český hráč v lize Patrik Eliáš, New Jersey ale nakonec prohrálo se St. Louis 3:4 po nájezdech. I proto, že v penaltovém rozstřelu už Eliáš tak úspěšný nebyl, stejně jako Ilja Kovalčuk a Zach Parise. Jako jediný proměnil nájezd T. J. Oshie.

Po třech prohrách v řadě zabrali Letci z Philadelphie, kteří i díky jedné přihrávce Jaromíra Jágra porazili Toronto 4:3. Flyers rozhodli o výhře v druhé třetině, kdy dvěma góly v rozmezí 74 sekund zlomili nerozhodný stav 2:2.

Statistika NHL:
New Jersey - St. Louis 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 17. Parise, 26. Henrique, 30. Eliáš (Sýkora) - 19. Stewart (Sobotka), 25. Perron, 55. Berglund (R. Polák), rozh. nájezd Oshie. Střely na branku: 27:26. Diváci: 15.021.
NY Islanders - Montreal 2:4 (0:1, 0:1, 2:2)
Branky: 58. Moulson, 59. Streit - 2., 30. a 60. Pacioretty (na třetí Plekanec), 50. Gomez. Střely na branku: 33:32. Diváci: 12.312.
NY Rangers - Tampa Bay 4:3 v prodl. (0:1, 2:2, 1:0 - 1:0)
Branky: 25. Callahan, 26. Stepan, 51. Boyle, 63. B. Richards - 19. Stamkos, 26. Lecavalier, 33. Gervais. Střely na branku: 31:17. Diváci: 18.200.
Philadelphia - Toronto 4:3 (1:0, 3:3, 0:0)
Branky: 15. Hartnell, 24. Talbot, 34. Giroux (Jágr), 36. B. Schenn - 21. a 39. Bozak, 26. Lupul. Střely na branku: 39:27. Diváci: 19.684.
Phoenix - Calgary 2:1 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 8. Pyatt (Klesla), 64. Doan (Vrbata) - 45. O. Jokinen. Střely na branku: 35:24. Diváci: 10.048.
Columbus - Dallas 2:4 (0:2, 2:1, 0:1)
Branky: 29. Prospal, 33. Nash - 2. a 60. Benn, 5. Goligoski (Vincour), 22. Robidas. Střely na branku: 28:35. Diváci: 15.943.
Ottawa - Nashville 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
Branky: 5. a 39. Spezza (na obě M. Michálek), 28. a 54. Phillips (na druhou Kuba) - 19. G. Bourque, 33. Hornqvist (Erat), 60. Erat. Střely na branku: 29:27. Diváci: 18.592.
Florida - Los Angeles 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 25. Bergenheim, 38. Santorelli (Fleischmann), 60. Bradley - 58. Doughty. Střely na branku: 23:23. Diváci: 14.929.
Minnesota - Vancouver 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)
Branky: 1. Heatley, 56. Setoguchi - 15. D. Sedin, 20. Lapierre, 21. H. Sedin, 48. Malhotra, 59. Kesler. Střely na branku: 24:20. Diváci: 17.589.
Washington - Winnipeg 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 2:2 - 0:0)
Branky: 50. Ovečkin, 53. Sjomin - 58. E. Kane, 58. Byfuglien, rozh. nájezd Little. Tomáš Vokoun odchytal za Washington celý zápas, z 27 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,6 procenta, Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 64 minut, z 34 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 94,1 procenta. Střely na branku: 34:27. Diváci: 18.506.