Rubriky:

NHL

Jágr v čase. Cesta "68" ze statku přes světovou hvězdu až po majitele klubu

14. února 2012 17:29 - PRAHA

Jeho čtyřicet let nepoznamenalo jen jeho rodinu. Naopak. Jaromír Jágr starší, otec jednoho z nejlepších českých hokejistů všech dob, chtěl mít ze syna stavaře. Věřil totiž, že mu to v kombinaci se sportem zajistí bezproblémovou existenci. Už před řadou let se ale Jágr starší "smířil" s tím, že se jeho potomek, který ve středu oslaví 40. narozeniny, bude živit hokejem. Přitom rád maloval, v dětství pracoval na statku, kde rodina obhospodařovávala desítky arů, ale hokej byl na první místě. A tohle spojení trvá nadále.

 

Matt Slocum, ČTK/AP

"Jaromír šel studovat stavební průmyslovku a moje vize byla, že se stane stavařem. Říkal jsem si, že když bude hrát hokej v tehdejším Československu, tak se jako stavař v kterémkoliv městě chytí," řekl s úsměvem Jágr starší. Už v době středoškolského studia, které dokončil až o řadu let později, bylo ale jasné, že Jágr mladší má před sebou hvězdnou hokejovou kariéru.

Historicky nejlepší Evropan v NHL, který dvakrát vyhrál Stanleyův pohár, dvakrát se stal mistrem světa a ve sbírce úspěchů má i zlatou olympijskou medaili, začal s hokejem v pěti letech. Přestože již v té době své vrstevníky převyšoval, o tom, že má mimořádný talent, prý tehdy nikdo nehovořil. A za pár let...

1400 bodů a překonal Kurriho

V březnu 2006 se v zápase na ledě Philadelphie zapsal do historických tabulek kanadskoamerické NHL. Třemi body za dva góly a jednu přihrávku pomohl New York Rangers k vítězství 6:1 a zaokrouhlil svoji bilanci v NHL na 1400 kanadských bodů. V historické tabulce produktivity překonal Jari Kurriho a stal se nejproduktivnějším evropským hokejistou NHL.

„Věděl jsem, že jsem v pořadí za Kurrim, a tušil jsem, že když nebudu zraněný, mám šanci jej překonat," řekl po zápase ve Philadelphii Jágr. "Každý i nehokejový fanoušek ví, kdo to je Jari Kurri. Všichni vědí, že hrával s Waynem Gretzkým. Je velká pocta jej překonat,“ řekl tehdy Jágr po utkání. Na ledě Philadelphie se stal nejlepším Evropanem. Teď dres tohoto klubu obléká a může se posunout z deváté příčky historických tabulek ještě výše.

Než se ale stal megahvězdou, byl klukem, který se hokejem hlavně bavil. "Na tu dobu vzpomínám rád, protože to bylo hodně postaveno na spolupráci rodičů. Sháněli jsme autobusy, protože se hrál velký počet turnajů a jezdilo se prakticky po celém Československu," uvedl Jágr, který syna přihlásil do kladenských Pracovních záloh a ne do úspěšnější a známější Poldovky.

"Pracoval jsem tehdy v jednom podniku se Zdeňkem "Bicanem" Průchou, který tam měl na starosti mládežnické trenéry. A ten mi řekl, ať kluka přivedu, že určitě bude mít figuru po tobě a bude hrát beka," řekl Jágr. K tomu ale nikdy nedošlo, syn hrál od začátku v útoku a střílel gól za gólem. Nejdříve hrál centra, poté se přesunul na pravé křídlo, kde hraje dodnes.

Jágr rychle postupoval kategoriemi a již v 16 letech si připsal první starty v nejvyšší soutěži. "V sedmé třídě již hrál za mladší dorost a v šestnácti začal hrát ligu za Kladno. Tehdejší trenér Eduard Novák ze začátku moc nadšený nebyl, protože v mužstvu bylo více mladých a on nechtěl hrát s mateřskou školkou, jak říkával," vzpomínal Jágr. Syn se ale v Čechách dlouho "nezdržel", v roce 1990 jej draftoval Pittsburgh a on následně v osmnácti zamířil do NHL.

"Pro Jaromíra to bylo hodně složité období. Musel se naučit jazyk, navíc jsem chtěl, aby v USA dostudoval. Začal tam i chodit do školy. Upřímně, nepočítal jsem s tím, že se tak prosadí. Tehdy se o NHL moc nevědělo, nikdo ji u nás téměř neznal," poznamenal otec.

Jágr v elitní kanadsko-americké soutěži vydržel 18 let, které si proložil přestávkami při dvou ligových výlukách, a poté odešel do Ruska. Po třech sezónách v Omsku se ale za Atlantik vrátil a momentálně působí v Philadelphii.

"Doufám, že tam po této sezóně skončí a vrátí se do Kladna. Osobně bych si to hodně přál, ale nevím, jak vše dopadne," řekl Jágr. Že bude jeho syn aktivně hrát hokej ještě ve čtyřiceti, před lety nevěřil. "Dříve se končilo ve dvaatřiceti třiatřiceti letech. Když někdo končil v pětatřiceti, tak to byla výjimka. Vše se holt prodlužuje," pousmál se Jágr.

V srpnu 2008 Jágr při slavnostním vyhlášení Zlaté hokejky v Karlových Varech strašil, že se jeho kariéra blíží ke konci. Čtyřicátníci Dominik Hašek a Chris Chelios pro něj byli nedostižní, říkal.

„Post brankáře je jiný, tam nehraje věk takovou roli. Když se brankář dokáže udržovat a baví ho to, talent neztratí a naopak sbírá zkušenosti. Tak dlouho jako on nebo Chelios ale hrát nebudu. Tak jeden dva tři roky,“ řekl.

To se psal rok 2008, nyní je rok 2012 a Jágr je zpátky v NHL a po návratu ho čeká ještě extraliga na Kladně. „Tu může hrát klidně do padesáti,“ řekl při mistrovství světa na Slovensku Michael Frolík.

Hlavním důvodem, proč Jágr stále patří mezi nejlepší, je prý celoživotní trénink. "Vždy věděl, že musí trénovat více než ostatní, aby byl lepší. Vždyť v mládí dokázal odehrát v jednom dni i tři zápasy. Myslím si, že je to hlavně v tréninku," uvedl Jágr starší. K hokeji ale syna nikdy nutit nemusel. "Bylo štěstí, že ho to bavilo."

Radost mu syn udělal i loni, kdy převzal řízení kladenského extraligového klubu a odvrátil možný krach středočeské hokejové bašty. "Převedl jsem to břímě na něj. Když zde byl v létě, tak jsem mu hodně radil, ale teď už si klub řídí sám. Teď už neposlouchá. Ale až se vrátí do Česka, tak asi budeme konzultovat znovu," dodal Jágr.

lik, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: NHL

Filtr článků - NHL


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..