NHL: Vrbata překonal své maximum a v prodloužení rozhodl o výhře Phoenixu

Radim Vrbata vstřelil osmadvacátou branku v sezóně a vylepšil si tak osobní maximum z roku 2008, kdy skóroval sedmadvacetkrát. Český útočník v sobotním utkání rozhodl gólem v prodloužení o výhře Phoenixu nad Dallasem 2:1.

Radim Vrbata překonává Kari Lehtonena.

Vrbata, nejlepší z českých střelců a sedmý v celkovém pořadí NHL, jen potvrdil aktuální skvělou formu, když skóroval popáté z posledních osmi zápasů. Zároveň vstřelil svůj desátý vítězný gól v sezóně a dělí se v této statistice o vedení s Johanem Franzénem z Detroitu.

Při rozhodující akci Vrbata prohrál vhazování v útočném pásmu. Jenže jeho spoluhráč Ray Whitney u zadního mantinelu ukradl puk obránci Fistricovi a naservíroval jej před branku, kde byl Vrbata zcela sám. Český útočník zachoval ledový klid, položil si brankáře Lehtonena kličkou do forhendu a pak zavěsil do odkryté branky.

"Popojel jsem si z mezikruží ještě více k brance a snažil jsem se to udělat tak, abych měl při střele skutečně volnou branku," popsal brilantní zakončení Vrbata, který rozhodl o výhře Phoenixu čtyřikrát z posledních šesti zápasů. "Jsem rád, že díky mým gólům získáváme body, které tak moc potřebujeme k postupu do play off."

Phoenix zejména díky Vrbatovi vyhrál poosmé z posledních deseti zápasů a drží se v tabulce Západní konference v elitní osmičce, která zaručuje účast v play off. Zároveň ztrácí už jen dva body na první místo v Pacifické divizi, které okupují San Jose.

Nejvydařenější zápas od 2. prosince sehrál Jaromír Jágr, který v odpoledním duelu dal dva góly svému bývalému klubu z Pittsburghu, jeho Philadelphia ale podlehla Tučňákům 4:6.

Sobotka ukončil půst

Svou třetí branku v sezóně si v jednoznačném zápase proti Minnesotě připsal útočník St. Louis Vladimír Sobotka. Třebíčský rodák v třetí třetině nečekanou ranou uzavřel skóre na 4:0 a ukončil tak svůj gólový půst, který trval 28 zápasů.

Na páteční triumf na ledě floridských Panterů nedokázali navázat hokejisté Washingtonu v nedaleké Tampě, kde prohráli 1:2. V brance Capitals znovu nastoupil Tomáš Vokoun, jenž si připsal 21 zákroků.

Vokouna překonal poprvé ve třetí minutě Tom Pyatt, na 2:0 zvýšil v úvodu druhé třetiny Steven Stamkos, nejlepší střelec NHL, který zaznamenal jubilejní 40. branku v sezóně. Za hosty v polovině zápasu snížil Brooks Laich a další gól už nepadl.

Stamkos vstřelil 40 branek ve třetí sezóně v řadě a je teprve pátým hráčem v historii NHL, jemuž se to povedlo před 23. narozeninami. Před ním to dokázali pouze Wayne Gretzky, Mario Lemieux, Dale Hawerchuk a Alexandr Ovečkin.

Statistika NHL:
Philadelphia - Pittsburgh 4:6 (2:1, 1:2, 1:3)
Branky: 16. a 16. Jágr, 39. Wellwood, 60. Simmonds - 4. a 37. Cooke, 36. J. Staal, 41. Jeffrey, 43. Dupuis, 50. Neal. Střely na branku: 31:30. Diváci: 19.958.
Columbus - Chicago 1:6 (1:2, 0:2, 0:2)
Branky: 6. Brassard - 13. Toews, 17. Stalberg, 34. Sharp, 36. P. Kane, 45. Krüger, 46. Lepisto. Střely na branku: 34:28. Diváci: 18.663.
St. Louis - Minnesota 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky: 10. Reaves, 25. Jackman, 40. McDonald, 49. Sobotka. Střely na branku: 34:13. Diváci: 19.150.
Los Angeles - Calgary 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Branka: 45. Cammalleri. Střely na branku: 28:18. Diváci: 18.118.
Tampa Bay - Washington 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 3. Pyatt, 22. Stamkos - 30. Laich. Tomáš Vokoun odchytal za Washington 59 minut, z 23 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 91,3 procenta. Střely na branku: 23:24. Diváci: 19.204.
Vancouver - Toronto 6:2 (2:0, 3:1, 1:1)
Branky: 8. a 24. Burrows, 10. Malhotra, 32. D. Sedin, 33. Salo, 49. Bieksa - 27. Phaneuf, 60. Kuljomin. Střely na branku: 36:26. Diváci: 18.890.
Phoenix - Dallas 2:1 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 14. Boedker, 62. Vrbata - 33. Ryder. Střely na branku: 33:31. Diváci: 16.604.
NY Islanders - Carolina 4:3 (1:1, 2:2, 1:0)
Branky: 25. a 41. Tavares, 3. Okposo, 29. Nielsen - 14. Sutter, 21. Tlustý, 31. Špaček. Střely na branku: 31:36. Diváci: 11.818.