Ďáblové urvali vítězství až v samotném závěru

NEW YORK

Dokonalý pozdní obrat se v sobotním utkání NHL povedl hokejistům New Jersey na ledě Ottawy. Ďáblové prakticky celý zápas marně hledali recept na českého strážce svatyně Senátorů Martina Pruska, nakonec se jim ale skórovat povedlo. A to hned dvakrát, navíc během posledních dvou minut, a proto si vezou oba body za výhru 2:1.

Minutu a 37 vteřin Prusek inkasoval poprvé z hole Scotta Niedermayera a osmnáct sekund před sirénou znovu, tentokrát se trefil Brian Gionta. Naopak Martin Brodeur v brance hostů po trefě ze třetí minuty utkání zavřel krám. Stejně jako Prusek zasahoval osmnáctkrát.

Bývalý vítkovický gólman nastoupil počtvrté v řadě, stabilní jednička Senators Patrick Lalime se stále vzpamatovává z chřipky. Prusek znovu chytal výborně, ale v závěru jej nepodržel tým. Na prvním gólu v jeho síti se podepsal spoluhráč Wade Redden, který ztratil puk a 'zařídil' tak přečíslení soupeře. Při druhé trefě prohráli obránci boj o kotouč za brankou a Gionta trefil přesně.

"Je to neuvěřitelné... Pokud chceme patřit k nejlepším týmům, tohle se nám stávat nesmí," ulevil si naštvaný Daniel Andersson, kapitán domácích a autor jediné trefy Ottawy. Výsledek pochopitelně frustroval i Pruska. "Je nešťastné dostat v posledních dvou minutách dvě branky a prohrát tak zápas," řekl český brankář.

Naopak gólman New Jersey Martin Brodeur se po utkání spokojeně rozpovídal: "Svým způsobem je takovéhle vítězství vzrušující. Byli jsme dole a nemohli jsme se vůbec prosadit. Pro ně musí taková prohra být velkým zklamáním, ale my to bereme," smál se kanadský brankář.

Bezzubí Predátoři

Nashville v třetím zápasu ve čtyřech dnech opět pomýšlel na body, ale realita byla v St. Louis úplně jiná. Predátoři prohráli 1:4, když tři branky domácích zařídila třetí řada Mike Danton, Petr Čajánek, Mike Rycroft.

Rycroft se trefil dvakrát, Danton jednou a Čajánek si připsal dvě asistence. Navíc gólman Nashvillu Tomáš Vokoun v úvodní dvacetiminutovce pustil za svá záda z pěti střel dvě a po přestávce pustil do branky náhradníka Chrise Mansona.

"Byl trochu nemocný, přišel za mnou a říkal, že nemůže najít puk," vysvětlil trenér Barry Trotz střídání gólmanů. Vokounova začínající chřipka stála na začátku první prohry Nashvillu po šesti vítězstvích. "Vždycky dojdete na konec. Těžko bychom vyhráli 70 zápasů v řadě," řekl Trotz.

Kanonáda v LA

Washington se v Los Angeles v první třetině dokonale přizpůsobil teplému kalifornskému počasí. Během pěti minut vedl 2:0 po gólech Sergeje Gončara a Roberta Langa, u kterých asistovali Jaromír Jágr s Petrem Bondrou.

Na konci třetiny však snížil bývalý Jágrův spoluhráč z Pittsburghu Martin Straka a načal tak obrat v utkání. Ten spolu se Strakou dokonal slovenský střelec Žigmund Pálffy, který skóroval dvakrát. Stejnou bilanci měl i mladíček Michael Cammalleri.

Roman Čechmánek si v brance Kings připsal 30 úspěšných zákroků a Los Angeles nakonec uštědřilo Washingtonu lekci v podobě vítězství 7:3. "Na začátku zápasu hráli opravdu hodně dobře. Do zápasu nás dostal gól na konci třetiny a pak několik dobrých Romanových zákroků. Prohrávat 0:3 by už bylo drsné," zhodnotil kouč domácích Andy Murray průběh zápasu.

Slovenský útočník Bondra se po přeřazení do první útočné řady Capitals bodově probral. V Los Angeles na vítězství ale nestačil ani fantastický úvod. "Dvoubrankové vedení bychom měli chránit daleko lépe," zlobil se Bondra. "Udělali jsme pár chyb, a když člověk nemá sebevědomí, tak si nevěří. Na ledě to pak bylo vidět," dodal.

Hašek odpočíval

Čtvrtý český brankář se v sobotním programu NHL nepředstavil. Dominik Hašek pustil v Torontu do branky Detroitu místního rodáka Mannyho Legaceho. Ten v první části nepustil za svá záda jedinou střelu. Navíc viděl, jak Brett Hull dal 731. branku v kariéře, kterou vyrovnal výkon Marcela Dionna na třetím místě v historické tabulce střelců.

Maple Leafs však neměli pro oslavy pochopení a po přestávce zápas otočili. V druhé třetině se trefili třikrát a v poslední přidali ještě dvě branky. Robert Reichel si připsal asistenci při brance Tie Domiho. Toronto nakonec zvítězilo 5:2. Pro kanadský celek to byl osmý vyhraný zápas za sebou.

Boston - Philadelphia 1:1 po prodl.
Třetiny: 1:0, 0:1, 0:0 - 0:0. Branky: 9. Samsonov - 24. Recchi. Zásahy brankářů: Raycroft 23/22 - Hackett 39/38.
Buffalo - Tampa Bay 1:3
Třetiny: 1:1, 0:1, 0:1. Branky: 9. Dumont - 20. Afanasenkov, 31. Andreychuk, 47. Modin. Zásahy brankářů: Biron 29/26 - Chabibulin 38/37.
Toronto - Detroit 5:2
Třetiny: 0:1, 3:1, 2:0. Branky: 23. Marchment, 34. Domi (Reichel), 34. Roberts, 55. Sundin, 56. Stajan - 20. Hull, 35. Shanahan. Zásahy brankářů: Belfour 31/29 - Legace 24/19.
Montreal - Carolina 3:1
Třetiny: 1:0, 0:0, 2:1. Branky: 18. Dackell, 50. Ryder, 54. Koivu (Bulis) - 52. D. Markov. Zásahy brankářů: Theodore 23/22 - Weekes 26/23.
Ottawa - New Jersey 1:2
Třetiny: 1:0, 0:0, 0:2. Branky: 3. Alfredsson (Bonk, Havlát) - 59. Niedermayer (Eliáš), 60. Gionta. Zásahy brankářů: Prusek 20/18 - Brodeur 19/18.
New York Islanders - Chicago 5:2
Třetiny: 1:1, 2:0, 2:1. Branky: 9. a 42. Jašin (na první Hamrlík), 29. Scatchard, 38. Hunter, 44. Cairns - 5. Bell, 46. Arnason. Zásahy brankářů: DiPietro 23/21 - Anderson 33/28.
Florida - Atlanta 3:4 v prodl.
Třetiny: 1:1, 2:1, 0:1 - 0:1. Branky: 19. Cullen, 27. Ritchie, 29. Horton - 9. Cowan, 36. McEachern, 50. B. Simon, 63. Vj. Kozlov (F. Kaberle, Štefan). Zásahy brankářů: Luongo 42/38 - Nurminen 34/31.
St. Louis - Nashville 4:1
Třetiny: 2:1, 0:0, 2:0. Branky: 43. a 58. Rycroft (na první Čajánek), 8. Danton (Čajánek), 10. Demitra - 15. Országh (Erat). Zásahy brankářů: Osgood 15/14 - Vokoun 5/3 (od 21. Mason 18/16).
Colorado - Columbus 5:1
Třetiny: 3:0, 0:1, 2:0. Branky: 5. Selänne, 15. Sakic, 16. Hejduk, 48. Morris, 48. Nikolišin - 31. Nash (Výborný). Zásahy brankářů: Sauve 36/35 - Denis 38/33.
Edmonton - Pittsburgh 4:3
Třetiny: 1:2, 1:1, 2:0. Branky: 3. York (Hemský), 24. Smyth (Hemský), 41. Cross, 43. Horcoff - 10. Boileau, 20. Malone, 22. Holzinger. Zásahy brankářů: Conklin 27/24 - Fleury 42/38.
Vancouver - Minnesota 1:1 po prodl.
Třetiny: 0:1, 0:0, 1:0 - 0:0. Branky: 58. Linden - 7. Brandner. Zásahy brankářů: Hedberg 17/16 - Roloson 34/33.
Los Angeles - Washington 7:3
Třetiny: 1:2, 3:1, 3:0. Branky: 25. a 48. Cammalleri, 47. a 53. Pálffy (na druhou Straka), 19. Straka, 21. Frolov, 23. Klatt - 3. Gončar (Jágr), 5. Lang (Jágr), 32. Kwiatkowski. Zásahy brankářů: Čechmánek 33/30 - Kölzig 31/25 (od 48. Staňa 6/5).
San Jose - Dallas 2:1
Třetiny: 1:0, 1:0, 0:1. Branky: 7. Marleau, 32. Ekman - 56. Turgeon. Zásahy brankářů: Toskala 16/15 - Tugnutt 20/18.
4. Edmonton2611301271:7925
5. Minnesota279501355:6023
Pacifická divize
1. Los Angeles2614111070:6030
2. San Jose27992765:6529
3. Dallas2711301359:6625
4. Phoenix269611066:7925
5. Anaheim26845956:7025

Údaje v jednotlivých sloupcích označují počet odehraných zápasů, výher, nerozhodných zápasů, proher v prodloužení, porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů.