Oslabený Detroit přejel nažhavený Washington

NEW YORK

Jaromír Jágr vstřelil po přihrávce Roberta Langa jediný gól Washingtonu v utkání proti Detroitu, který i bez několika opor porazil Capitals 5:1. Bývalý Jágrův klub z Pittsburghu pak zvítězil nad Columbusem 5:3, přičemž na dvě branky přihrál Milan Kraft, jednou asistoval Josef Melichar. Bodově se v dalších zápasech prosadili také Roman Hamrlík a Martin Erat.

Washington hrál podruhé pod vedením nového trenéra Glena Hanlona a poprvé v sezoně před vyprodaným domácím hledištěm. "Nemůžeme se zlepšit přes noc, je to dlouhodobý proces," upozornil Jágr a vyjádřil důvěru trenérovi. "Hráli jsme dnes až příliš na jistotu. Z dneška se poučíme a pod Glenem vyhrajeme ještě hodně zápasů. Cítím, že dokáže s tímhle týmem něco udělat a zachránit sezonu."

Hanlon po premiérovém vítězství 6:5 s Bostonem zažil první prohru. "Když jsem přebíral tenhle tým, říkal jsem, že každý bude brzy alergický na slovo 'proces'," řekl Hanlon. "Ještě pět minut před koncem jsem hráče nabádal, že před sebou máme do dubna ještě asi 150 třetin a každá minuta se počítá. Pojďme každému stále dokazovat, co v nás je," dodal.

Řádění Pavla Dacjuka

Detroitu chyběli Dominik Hašek, Chris Chelios, Darren Mc Carthy či Ray Whitney, a tak je vedl k vítězství pětadvacetiletý ruský útočník Pavel Dacjuk. Dva góly dal, na další dva přihrál a je zatím nejproduktivnějším hráčem Detroitu se sedmnácti góly a dvaceti asistencemi. "Řekl jsem Pavlovi, že je nejlepším hráčem v NHL," poznamenal Hull. "Když bude pořád makat a nikdy nebude spokojený, může vyhrát tabulku střelců."

Sám se sebou Hull už tak spokojený nebyl, neboť mu při neproměněném trestném nájezdu puk sjel z hole a vůbec nevystřelil. "Zkazil jsem to," řekl Hull. "Měl jsem to raději napálit až na tribunu. Brankář věděl, co udělám, ještě dřív, než jsem to věděl já sám," kál se.

Eratův gól uznal až videorozhodčí

Trestné střílení neproměnil ani Václav Nedorost z Floridy, která si odvezla z Nashvillu bod za remízu 2:2 po prodloužení. Nedorost najížděl na domácího brankáře Tomáše Vokouna na začátku třetí třetiny už za stavu 2:2 a mohl tedy zápas rozhodnout. "Chtěl jsem vystřelit nad lapačku, ale puk jsem dostatečně nezvedl," řekl český útočník. "Vokoun to chytil skvěle."

Do osudu utkání výrazně zasáhli videorozhodčí, když nejprve uznali nashvillskému Martinu Eratovi gól na 2:2, který podle hlavního Mika Legga nejprve neměl platit. "Věděl jsem, že puk byl za čarou, ale bál jsem se, že bylo odpískáno dříve, než se tam dostal," podotkl Erat.

Česko-slovenská spolupráce základem úspěchu

Pittsburgh po pěti porážkách konečně zvítězil, když doma přehrál 5:3 Columbus. Na vítězství se výrazně podíleli česko- slovenští hokejisté ve službách Penguins, když dva góly vstřelil Slovák Tomáš Surový, dvě asistence si připsal Milan Kraft a jednu finální přihrávku zaznamenal Josef Melichar.

Surovému prý prospělo, že jej trenér Ed Olczyk nechal v uplynulých dvou zápasech jen sedět na lavičce. "Trenér se mnou před zápasem mluvil a chtěl, abych hrál více agresivně, jako jsem hrál po svém příchodu z nižší soutěže," řekl Surový. "Vím, že jestli chci zůstat v NHL, musím bodovat," měl motivaci

Toronto - N.Y. Rangers 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 11. a 45. Renberg, 29. Roberts - 5. Lindros. Střely na branku: 36:29. Diváci: 19.430.
Ottawa - Boston 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)
Branky: 12. Chára, 19. Smolinski - 7. G. Murray, 31. Rolston, 51. Thornton. Střely na branku: 24:31. Diváci: 17.671.
N.Y. Islanders - Atlanta 4:0 (0:0, 0:0, 4:0)
Branky: 52. Hunter (Hamrlík), 55. Bates, 58. Jašin, 60. Peca. Střely na branku: 29:18. Diváci: 13.026.
Philadelphia - New Jersey 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky: 32. Marshall, 59. Rupp. Střely na branku: 32:22. Diváci: 19.702.
Washington - Detroit 1:5 (1:1, 0:2, 0:2)
Branky: 14. Jágr (Lang) - 34. a 55. Dacjuk, 14. Draper, 31. Shanahan, 48. Williams. Střely na branku: 19:26. Diváci: 18.277.
Pittsburgh - Columbus 5:3 (2:2, 2:1, 1:0)
Branky: 31. a 54. Surový, 10. Tarnström (Kraft), 20. Murley (Kraft), 36. Holzinger (Melichar) - 6. Walser, 15. Žerděv, 26. Letowski. Střely na branku: 25:26. Diváci: 11.989.
Tampa Bay - Montreal 2:5 (1:2, 0:2, 1:1)
Branky: 1. Afanasenkov, 58. Andreychuk - 16. a 60. Perreault, 16. Quintal, 21. Sundström, 31. Koivu. Střely na branku: 37:22. Diváci: 17.228.
St. Louis - Los Angeles 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)
Branky: 6. Demitra, 18. Nicklaus - 23. Pálffy. Střely na branku: 27:22. Diváci: 17.837.
Nashville - Florida 2:2 po prodl. (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 14. R. Murray, 38. Erat - 28. Ritchie, 29. Horton. Střely na branku: 36:28. Diváci: 14.079. Za Nashville odchytal celý zápas Tomáš Vokoun, připsal si 26 zákroků.
Minnesota - Buffalo 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)
Branky: 15. Wiemer, 56. Laaksonen, 60. Dowd - 9. Šatan, 42. Drury. Střely na branku: 24:17. Diváci: 18.568.
Calgary - Colorado 1:1 po prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 24. Regehr - 54. Liles. Střely na branku: 33:24. Diváci: 16.809.
San Jose - Anaheim 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky: 3. Koroljuk, 55. Cheechoo. Střely na branku: 25:28. Diváci: 16.216.
3. Calgary281423966:6133
4. Minnesota3011501460:6427