Jágrovy vánoční dárky Montreal nepotěšily

Vítězství nadělil hokejistům Washingtonu pod stromeček český útočník Jaromír Jágr. V úterním utkání NHL proti Montrealu jednou skóroval a na další branku přihrál, Capitals pod jeho vedením porazili kanadský tým 3:2. V dramatickém utkání zářil i jiný Čech - útočník Canadiens Jan Bulis.

Bulis v utkání vstřelil branku a srovnával stav na 1:1. To bylo poté, co se prosadil Jágr. Ten bojoval i se zlomeným palcem, jakékoliv zranění nebylo znát. V druhé části využil volného prostoru, který mu vyčistil Dainius Zubrus a pokořil nehybného Mathieua Garona. Po Bulisově vyrovnání poslal na zteč rozjetého Jeffa Halperna a ten znovu dostal Washington do vedení.

Montreal stihl ještě jednou srovnat krok, když se trefil Michael Ryder, ale konečnou podobu výsledku dal Peter Bondra. Ten měl lehkou práci, neboť po Zingerově nahození a dvou tečích puk přistál na jeho hokejce. Slovenský zkušený kanonýr nezaváhal a 53 sekund před závěrečnou sirénou rozjásal domácí publikum.

"Byl to pro nás důležitý gól. Někdy se člověk ocitne ve správný čas na správném místě. Puk si vás potom najde sám," popsal Bondra svoji s ledovým klidem proměněnou šanci.

Montreal prohrál nešťastně, protože byl v utkání aktivnější. Na Kölziga poslal 40 střel. "Je to těžké. Takových proher se musíme vyvarovat, protože tím ztrácíme důležité body," varoval trenér Canadiens Claude Julien.

Pilař se poprvé trefil

V úplně jiné situaci se nachází tradiční rival Montrealu Toronto. Kanadský celek se po výhře 5:2 nad Floridou, díky níž bodoval již v patnáctém utkání za sebou, posunul do čela NHL. Z výhry se radoval i český obránce Karel Pilař, který se usadil v sestavě Toronta a poprvé v sezóně skóroval. Naposledy se trefil skoro před rokem, pak jej začaly pronásledovat zdravotní potíže a k hokeji se vrátil až na konci srpna.

"Každý den někdo skóruje," snažil se nepřikládat své brance nějakou důležitost Pilař, jenž v den zápasu oslavil 26. narozeniny. "Možná to byl dárek, ale já budu šťastný, i když se trefím jindy," usmál se.

Do zápasu výrazně promluvil i další český bek Pavel Trnka z Floridy. Po obrovské chybě v předchozím zápase s Ottawou se rehabilitoval rovněž prvním gólem v sezóně a navíc asistencí. Floridu nepodržel brankář Roberto Luongo, který ze 23 střel čtyřikrát inkasoval. "Nechytal jsem dobře a to je základ všeho. Nehledám žádné výmluvy," pravil Luongo.

Hrdina ožil mezi slovenskými Kojoty

Nashville s Tomášem Vokounem v brance v Minnesotě dvakrát vedl, ale nedokázal náskok udržet. Zápas skončil smírně 3:3. "Nebylo moc střel, ale oba celky měly spousty gólových příležitostí. Byl to jeden z mých nejtěžších zápasů vůbec," tvrdil český gólman, který zkrotil 23 puků.

Jan Hrdina ve Phoenixu opět ožil. Svědčí mu přeřazení do prvního útoku mezi Slováky Ladislava Nagye a Branka Radivojeviče, což ukázal v Columbusu. Po spolupráci celé řady Hrdina v 34. minutě vyrovnal a na začátku třetí části vstřelil David Tanabe vítězný gól na 2:1. "Výhra nás potěšila, všichni se cítíme dobře," radoval se Hrdina.

Boston - Tampa Bay 1:1 po prodl.
Třetiny: 0:0, 1:0, 0:1 - 0:0. Branky: 25. Zamuner - 41. A. Roy. Zásahy brankářů: Raycroft 32/31 - Chabibulin 22/21.
Buffalo - Ottawa 2:2 po prodl.
Třetiny: 1:0, 1:2, 0:0 - 0:0. Branky: 17. D. Roy, 22. Dumont - 39. T. White, 40. Vermette. Zásahy brankářů: Noronen 33/31 - Lalime 38/36.
New York Islanders - Philadelphia 4:2
Třetiny: 0:0, 1:0, 3:2. Branky: 52. a 60. Asham, 24. Scatchard, 55. J. Blake - 43. Handzuš, 50. Recchi. Zásahy brankářů: Snow 36/34 - Hackett 39/26.
Washington - Montreal 3:2
Třetiny: 0:0, 1:0, 2:2. Branky: 26. Jágr, 45. Halpern (Jágr), 60. Bondra - 44. Bulis, 49. Ryder. Zásahy brankářů: Kölzig 40/38 - Garon 22/19.
Columbus - Phoenix 1:2
Třetiny: 0:0, 1:1, 0:1. Branky: 23. Nash - 34. Hrdina, 42. Tanabe. Zásahy brankářů: Brathwaite 26/24 - Burke 28/27.
Toronto - Florida 5:2
Třetiny: 2:0, 2:1, 1:1. Branky: 10. a 26. Roberts (na druhou Reichel), 15. Pilař, 34. Antropov, 43. Nieuwendyk - 21. Trnka, 52. Huselius (Trnka). Zásahy brankářů: Belfour 31/29 - Luongo 23/19 (od 41. do 59. Shields 3/2).
Minnesota - Nashville 3:3 po prodl.
Třetiny: 0:1, 3:2, 0:0 - 0:0. Branky: 21. Gáborík, 35. Park, 37. Wiemer - 1. Legwand, 23. Eaton, 36. A. Hall. Zásahy brankářů: Fernandez 22/19 - Vokoun 26/23.
Chicago - St. Louis 3:0
Třetiny: 1:0, 0:0, 2:0. Branky: 2. Sullivan, 42. Nichol, 44. Arnason. Zásahy brankářů: Leigton 23/23 - Johnson 21/18.
Calgary - Edmonton 2:1
Třetiny: 1:0, 1:0, 0:1. Branky: 10. Saprykin, 25. Warrener - 57. M. York (Dvořák). Zásahy brankářů: Kiprusoff 31/30 - Salo 21/19.