Výborný jistil výhru Modrokabátníků

CHICAGO

Český hokejista David Výborný z Columbusu v pátečním utkání zámořské NHL na ledě Chicaga vstřelil dva góly a přispěl tak k premiérové výhře svého týmu na ledě soupeře a k prvnímu vítězství po devíti zápasech. Takovou radost neměli Češi v dresech New Jersey a New York Rangers, jejichž týmy na domácím ledě soupeřům shodně podlehly v prodloužení.

Domácí zápas otevřeli lépe hráči Chicaga, když gólmana Columbusu Brathweita ve 14. minutě překonal Nichol. To bylo však naposled, co se puk z hole domácích hokejistů podíval za Brathweitova záda. V polovině druhé třetiny odpověděl přesnou střelou David Výborný, který se po zásluze stal hráčem utkání. Definitivní zlom v duelu však nastal v úvodu posledního dějství, kdy v rozmezí minuty a půl skórovali Modrokabátníci Manny Malhotra and Rick Nash. Výborný pak necelé dvě minuty do konce zápasu pečetil do prázdné klece na 4:1 pro hosty.

Slovy chvály na adresu svých svěřenců nešetřil trenér Columbusu a manažer klubu v jedné osobě Doug McLean. "Myslím, že jsem hrály celých šedesát minut velmi dobře," nechal se slyšet po utkání. "Všechny góly byly skvělé, zvláště když přihlédneme k tomu, jaké máme problémy se skórováním. Dnes večer jsme hráli opravdu dobře," dodal spokojený kouč.

Prokleté prodloužení

Méně důvodu ke spokojenosti měli čeští hokejisté v dresech klubů New Jersey a New York Rangers. Ďáblové prohráli 3:4 v prodloužení v utkání s hostujícími Ostrovany z New Yorku a Jezdci podlehli 5:6 rovněž v nastaveném čase Torontu.

Prohra byla zvlášť smutná pro Patrika Eliáše z New Jersey, který u dvou gólů asistoval a jeden sám vstřelil. Snahu Ďáblů však zmařil ve druhé minutě nastavení Parrish a domácí celek tak odsoudil k první prohře v prodloužení. V newyorské Madison Square Garden se na listinu střelců zapsal Ručinský, kterému nahrával Holík. Ten si připsal i asistenci u branky Kovaljova. Body za asistence brali i Nedvěd a Hlaváč. Body za vítězné utkání však pro hostující Toronto ve čtvrté minutě nastavení zajistil Sundin.

Statistiky pátečních utkání NHL
Chicago vs. Columbus 1:4
Třetiny: 1:0, 0:1, 0:3, Branky: 14. Nichol - 29. a 59. Výborný, 43. Malhotra, 44. R. Nash. Střely na branku: 31:33. Diváci: 13 517
New Jersey vs. New York Islanders 3:4 v prodl.
Třetiny: 0:1, 2:2, 1:0 - 0:1, Branky: 36. Rafalski (Eliáš), 39. Eliáš, 52. Friesen (Eliáš) - 13. Scatchard, 27. Kvaša, 33. Czerkawski, 62. Parrish. Střely na branku: 29:24. Diváci: 19 040
New York Rangers vs. Toronto 5:6 v prodl.
Třetiny: 1:1, 3:4, 1:0 - 0:1, Branky: 3. Ch. Simon, 36. de Vries (Nedvěd, Hlaváč), 39. Kovaljov (Holík), 40. Ručinský (Holík), 49. Barnaby - 6. Roberts, 27. Tucker (Reichel), 31. Klee, 36. Jackman, 39. Nieuwendyk, 64. Sundin. Střely na branku: 35:25. Diváci: 18 200
Ottawa vs. Pittsburgh 3:3 po prodl.
Třetiny: 2:2, 0:1, 1:0 - 0:0, Branky: 13. T. White, 20. Spezza, 55. Chára (Rachůnek) - 3. a 5. Kostopoulos, 23. McKenna. Střely na branku: 44:11. Diváci: 18 316
Atlanta vs. Tampa Bay 3:1
Třetiny: 2:0, 0:0, 1:1, Branky: 3. R. Robitaille, 14. Vigier (Štefan), 20. McEachern - 54. Lukowich. Střely na branku: 24:35. Diváci: 18 545
Detroit vs. Minnesota 2:2 po prodl.
Třetiny: 0:0, 0:1, 2:1 - 0:0, Branky: 43. Zetterberg, 48. Draper - 40. Gáborík, 47. Walz. Střely na branku: 40:24. Diváci: 20 066
Buffalo vs. Carolina 3:1
Třetiny: 0:0, 0:0, 3:1, Branky: 44. Kotalík, 53. Pyatt, 60. Taylor - 55. Hill. Střely na branku: 33:31. Diváci: 18 690
St. Louis vs. Colorado 3:3 po prodl.
Třetiny: 1:2, 2:0, 0:1 - 0:0, Branky: 17. Nicklaus, 28. Demitra, 36. Backman - 1. Hejduk, 12. Sakic, 50. Foote. Střely na branku: 30:25. Diváci: 20 045
Dallas vs. Nashville 2:1
Třetiny: 1:0, 1:0, 0:1, Branky: 13. Morrow, 25. Arnott - 47. Hamhuis (Erat). Střely na branku: 17:24. Tomáš Vokoun odchytal za Nashville celé utkání a chytil 15 střel. Diváci: 18 532
Calgary vs. Vancouver 0:2
Třetiny: 0:2, 0:0, 0:0, Branky: 2. Öhlund, 14. Morrison (Malík). Střely na branku: 31:31. Diváci: 18 419
San Jose vs. Los Angeles 5:0
Třetiny: 2:0, 2:0, 1:0, Branky: 12. a 57. Cheechoo, 38. a 38. Marleau, 12. McLaren. Střely na branku: 26:25. Milan Hnilička odchytal za Los Angeles posledních 20 minut a chytil šest střel. Diváci: 17 496.