Češi z Nashvillu pokřtili soupeřovu halu výhrou

Kojoti z Phoenixu v sobotním programu NHL nastoupili k domácímu zápasu na led zbrusu nové arény. Na premiéru však budou chtít co nejrychleji zapomenout. Čeští hráči v dresu Nashvillu totiž Kojotům halu pokřtili porážkou 3:1. V dresu Colorada se dařilo Milanovi Hejdukovi, který v prodloužení rozhodoval utkání proti Philadelphii.

Kojoti si od nové Glendale Arény, která je přišla na 220 miliónů dolarů, slibovali především větší pohodu při hře. A to díky spokojenějším fanouškům, kteří neměli v America West Aréně příliš dobrý výhled na ledovou plochu, a díky lepšímu ledu. Vyprodaná hala pro 19 052 diváků však ztichla v 15. minutě, kdy duo Predátorů Walker a Židlický zatroubilo k útoku. Přesná nahrávka českého hráče našla Walkera připraveného a ten bez problémů překonal domácího gólmana Seana Burkeho.

Pět minut po zahájení druhé třetiny se ke slovu dostalo opět duo Židlický - Walker. Tentokrát pro změnu nahrával Walker a Židlický upravil skóre na 2:0 pro Predárory. Walker byl i u posledního gólu utkání v 56. minutě, když jeho přihrávka našla Erata. Ochozy stále "mlčely", přesněji řečeno neměly důvod k větším projevům radosti. Klec Predátorů totiž hájil Tomáš Vokoun, který na brankové čáře postavil zeď a nechtěl pustit žádný puk za svá záda. Ve srovnání s Burkem měl více práce. Za zápas úspěšně kryl 32 střel, zatímco Burke 18 z 21.

Čisté konto zkazil Vokounovi ve 49. minutě Savage, který snižoval na 1:2 pro domácí. Český gólman však měl i přesto důvod ke spokojenosti. "Byla to opravdu dobrá hra," řekl po zápase. "Je dobré mít novou budovu. Stará aréna opravdu nebyla pro hokej příliš vhodná," dodal Vokoun.

Hejduk rozhodoval v prodloužení

Milan Hejduk vstřelil vítěznou branku Colorada, které v sobotním utkání NHL porazilo Philadelphii 3:2 v prodloužení a ukončilo tak šňůru šesti zápasů bez výhry. Letci přitom vedli od 51. minuty 2:1, ale minutu a sedmnáct sekund před koncem třetí třetiny zaúřadoval Peter Forsberg, navrátivší se do sestavy Avalanche po devatenáctizápasové pauze způsobené zraněním třísel. Držitel Hartovy trofeje pro nejužitečnějšího hráče uplynulé sezony, který se za celý zápas nedostal k jediné střele, připravil vyrovnávací gól pro Roba Blakea. Ten zařídil prodloužení.

"Bylo to hrozné," poznamenal Forsberg, "V prvních dvou třetinách se mi zdálo, že bruslím do kopce. Snažil jsem se hrát chytře a nedělat žádné hlouposti," dodal. V nastaveném čase se po necelých dvou minutách prosadil svým sedmnáctým gólem v sezoně Hejduk. Ten dostal puk od Teemu Selänneho k levému mantinelu, projel s ním do kruhu pro vhazování a střelou těsně nad ledem překonal gólmana Flyers Jeffa Hacketta. "Měli jsme už dost porážek a remíz a potřebovali jsme to už otočit, začít hrát lepší hokej a konečně vyhrát," řekl Hejduk. "Doufejme, že to tahle výhra odstartuje," dodal.

Statistika sobotních zápasů NHL:
Phoenix vs. Nashville 1:3
Třetiny: 0:1, 0:1, 1:1, Branky: 49. Savage - 15. Walker (Židlický), 25. Židlický, 56. Erat. Střely na branku: 33:21. Diváci: 19 052. Za Nashville odchytal celý zápas Tomáš Vokoun, připsal si 32 zákroků.
Colorado vs. Philadelphia 3:2 v prodl.
Třetiny: 0:0, 1:1, 1:1 - 1:0, Branky: 33. Selänne, 59. Blake, 62. Hejduk - 31. Kapanen, 51. Somík (Handzuš). Střely na branku: 31:22. Diváci: 18 007
Washington vs. Buffalo 1:3
Třetiny: 1:1, 0:0, 0:2, Branky: 8. Bondra - 17. Šatan, 45. Briere, 60. Hecht. Střely na branku: 22:40. Diváci: 14 548
New York Islanders vs. Toronto 3:1
Třetiny: 0:1, 1:0, 2:0, Branky: 45. a 60. Parrish, 26. Weinhandl - 16. Tucker. Střely na branku: 28:20. Diváci: 14 554
Carolina vs. Montreal 2:1 v prodl.
Třetiny: 0:0, 1:0, 0:1 - 1:0, Branky: 36. a 61. Hill - 46. Zedník. Střely na branku: 26:19. Diváci: 14 136
Columbus vs. Dallas 3:4
Třetiny: 1:3, 1:1, 1:0, Branky: 14. Žerděv, 34. Nash, 54. Pirjetä - 1. Modano, 11. Morrow, 15. Numminen, 30. Matvichuk. Střely na branku: 24:18. Diváci: 17 419
Pittsburgh vs. New Jersey 0:2
Třetiny: 0:1, 0:0, 0:1, Branky: 10. Pandolfo, 50. Friesen (Eliáš). Střely na branku: 21:28. Diváci: 12 139
Tampa Bay vs. Boston 4:2
Třetiny: 1:0, 2:1, 1:1, Branky: 26. a 37. St. Louis, 19. Lecavalier, 60. Richards - 38. Zamuner, 42. G. Murray. Střely na branku: 22:19. Diváci: 19 942
Florida vs. Anaheim 3:2
Třetiny: 0:1, 2:1, 1:0, Branky: 26. Cullen, 40. Nilson, 50. Jokinen - 10. Johnson, 25. Fjodorov (Prospal). Střely na branku: 40:34. Diváci: 18 007
Vancouver vs. Edmonton 2:6
Třetiny: 1:0, 1:3, 0:3, Branky: 3. May (Šlégr), 31. D. Sedin - 28. York, 33. Stoll, 39. Isbister, 43. Dvořák, 52. Smyth, 55. Hemský. Střely na branku: 33:26. Diváci: 18 630
Los Angeles vs. San Jose 4:4 po prodl.
Třetiny: 0:2, 3:1, 1:1 - 0:0, Branky: 23. Pálffy, 25. Belanger, 38. Stümpel, 50. Avery - 4. a 42. Damphousse, 12. Marleau, 30. Harvey. Střely na branku: 33:27. Diváci: 18 743