Hniličkovi královská premiéra nevyšla

NEW YORK

Milan Hnilička se konečně dočkal. Brankář Los Angeles hájil poprvé v letošní sezóně hokejové NHL svatyni Králů. Premiéru mu však pokazily čtyři inkasované góly, dalších jednatřicet střel Hnilička zlikvidoval. Kings gól nedali a ve Phoenixu prohráli 0:4.

První velkou šanci od přestupu z Atlanty dostal v dresu losangelských Králů Milan Hnilička.

Hnilička přišel do Kalifornie před touto sezónou z Atlanty, jenže nedostával šanci. Jedničkou týmu je Roman Čechmánek, jemuž kryje záda většinou Cristobal Huet. A tak na Hniličku zbývala jen farma. V současnosti je však Čechmánek na marodce a Huet v pátečním utkání se San Jose neodvedl příliš dobrý výkon a byl střídán.

I proto dostal Hnilička první velkou příležitost a podle pozorovatelů nechytal špatně. Svůj tým podržel zejména při devíti přesilových hrách Phoenixů, z nichž Kojoti vytěžili jen jedinou branku.

V první třetině zneškodnil Hnilička devět střel během dvou po sobě jdoucích oslabení, kdy Kings hráli 52 sekund dokonce tři proti pěti. První a poslední využitá přesilovka Phoenixu přišla v druhé třetině, kdy Los Angeles hráli v oslabení nepřetržitě dokonce devět minut.

Potupený Washington

Buffalo doma smetlo trápící se Washington 7:1, Maxim Afinogenov a Miroslav Šatan zaznamenali po třech brankách. "Je to skvělý pocit," řekl Afinogenov. "Zejména první gól z brejku byl pěkný. Derek Roy mě skvěle našel přihrávkou, měl jsem plnou rychlost a trefil jsem to," dodal spokojeně.

Šatan dvěma góly během 22 sekund využil přesilovku pěti proti třem v druhé třetině, kterou Sabres vyhráli 5:1, a na začátku třetího dějství završil skóre na konečných 7:1. Ve třech zápasech proti Washingtonu v této sezóně nasbíral slovenský útočník už pět gólů a dvě asistence.

"Je dobře, že dávají góly všichni, i mladí hráči, jako třeba Andrew Peters," řekl Šatan. "Tenhle zápas nám určitě zvedne sebevědomí," doufal. Právě nováček Peters dal svůj první gól v NHL. "Je to určitě něco, na co nikdy nezapomenu," rozplýval se Peters.

Kuriózní Salejova trefa

První gól v NHL vstřelil také český útočník ve službách Atlanty Zdeněk Blatný, jehož tým nakonec podlehl Detroitu na jeho ledě 5:6 v prodloužení. Po bodu za asistenci zaznamenali domácí Jiří Fischer a hostující Patrik Štefan a František Kaberle.

Kuriózní gól Ruslana Saleje pomohl Anaheimu k vítězství na ledě Caroliny v poměru 3:1. Za stavu 1:1 na začátku druhé třetiny hráli Mighty Ducks v oslabení a běloruský obránce se snažil z vlastní poloviny vyhodit puk odrazem o mantinel. Gólman Caroliny Kevin Weekes vyjel za branku, aby nahození zachytil, ale puk se od hrazení nepředvídaně odrazil, a než se Weekes stačil vrátit do brankoviště, doklouzal kotouč do sítě.

"Tohle se stane v jednom případě ze sta," hořekoval zdrcený brankář. "Když očekáváte puk u zadního mantinelu, neexistuje způsob, jak se včas vrátit do branky," rozhodil Weekes bezmocně rukama. "Byl to šťastný gól, ale my ho bereme, protože znamenal velmi důležité vítězství," radoval se Salej.

Pittsburgh - New York Islanders 1:6
Třetiny: 0:3, 1:2, 0:1. Branky: 40. Kostopoulos - 1. a 20. J. Blake, 12. a 39. Hunter, 34. Kvaša, 44. Scatchard (Martínek). Střely na branku: 22:26. Diváci: 11.939.
Tampa Bay - Florida 2:2 po prodl.
Třetiny: 1:1, 1:1, 0:0 - 0:0. Branky: 13. Richards, 27. Stillman - 19. Viktor Kozlov, 30. Van Ryn (Trnka). Střely na branku: 42:32. Diváci: 15.234.
Buffalo - Washington 7:1
Třetiny: 1:0, 5:1, 1:0. Branky: 19., 27. a 39. Afinogenov, 36., 36. a 46. Šatan, 28. Peters - 32. Halpern. Střely na branku: 42:26. Diváci: 16.310.
Detroit - Atlanta 6:5 v prodl.
Třetiny: 0:0, 3:3, 2:2 - 1:0. Branky: 56. a 63. Zetterberg, 21. Schneider, 23. Holmström, 29. Whitney, 49. Shanahan (Fischer) - 24. Vjačeslav Kozlov (Štefan), 32. Ronald Petrovický, 36. Blatný, 42. Kovalčuk (F. Kaberle), 53. Tjärnqvist. Střely na branku: 44:27. Diváci: 20.066.
Columbus - San Jose 0:1
Třetiny: 0:0, 0:0, 0:1. Branka: 56. McCauley. Střely na branku: 26:29. Diváci: 18.136.
Carolina - Anaheim 1:3
Třetiny: 0:1, 1:1, 0:1. Branky: 26. Brind'Amour (Vrbata) - 11. McDonald, 27. Salej, 51. Fjodorov. Střely na branku: 18:31. Diváci: 13.379.
Calgary - Colorado 1:2
Třetiny: 0:2, 1:0, 0:0. Branky: 23. Warrener - 9. Worrell, 18. Moore. Střely na branku: 31:29. Diváci: 18.469.
Chicago - Vancouver 3:4 v prodl.
Třetiny: 0:1, 2:2, 1:0 - 0:1. Branky: 28. Žamnov, 40. Bell, 53. Ruutu - 6. Čubarov, 32. H. Sedin, 33. Sopel, 65. Bertuzzi. Střely na branku: 32:29. Diváci: 10.956.
Dallas - Montreal 1:1 po prodl.
Třetiny: 0:0, 1:0, 0:1 - 0:0. Branky: 36. Morrow - 60. Sundström. Střely na branku: 20:21. Diváci: 18.532.
Phoenix - Los Angeles 4:0
Třetiny: 1:0, 1:0, 2:0. Branky: 9. Sjoström, 33. Nagy (Hrdina), 45. Doan, 45. Väänänen. Střely na branku: 35:21. Diváci: 18.106. Milan Hnilička 35/31.