Detroit vyštípal Vokouna z branky

Až na čtvrtý pokus se v probíhající sezóně NHL podařilo hokejistům Detroitu porazit Predátory z Nashvillu. Rudá křídla vyhrála pondělní utkání v domácí aréně přesvědčivě 6:0. V brance hostů začal Tomáš Vokoun, ale po čtyřech gólech ji opustil. "Tenhle zápas se mi nepovedl," prohlásil pak český brankář. Naopak, na druhé straně zářil Curtis Joseph.

Kanadský gólman, který po návratu Dominika Haška z hokejového důchodu nemá v Detroitu jisté místo, zastavil 26 ran a mohl se radovat ze 43. čistého konta v kariéře a druhého v sezóně. "Dařilo se mi," spokojeně konstatoval Joseph, který se do týmu z farmy v Grand Rapids vrátil po opětovném zranění Dominika Haška. "Nijak jsem o své šanci nepřemýšlel. Prostě jsem vyjel na led a chytal," dodal.

Joseph plní v týmu Red Wings roli trojky, jíž a jejího platu osm miliónů dolarů se chce vedení celku zbavit, ale i přesto má velmi dobré statistiky. Naskočil do šestnácti utkání, z nichž Detroit vydoloval 21 bodů. Za pondělní výkon jej pochválil i kouč hostí Barry Trotz: "Byl výtečný. Prostě skvělý, musel jsem ho obdivovat."

Vokoun byl naopak ze svého výkonu rozmrzelý. V první třetině inkasoval dvakrát po střele zápěstím, v prostředním dějství kapituloval po příklepu Nicklase Lidströma v přesilové hře a z branky ho definitivně vyhnal druhým gólem v utkání i v ročníku Jason Woolley. Vokoun zlikvidoval jen třináct ze 17 ran.

V brance ho ve 45. minutě utkání nahradil Chris Mason. "Nechali jsme je skórovat téměř z každé šance, kterou měli," kroutil hlavou nešťastník Vokoun, který navíc v první dvacetiminutovce vyfasoval dvě minuty za zdržování.

Vokoun přesto nemusí truchlit. V Nashvillu si za slabší obranou, než je ta detroitská, připsal již osmnáct vítězství a má 91,6 procenta úspěšných zásahů. A takového výsledku nedosáhl žádný ze tří gólmanů Detroitu, z nichž dva patří platově na samotnou špici zámořské hokejové elity.

Eliáš strůjcem obratu

Patrik Eliáš z New Jersey byl hlavním strůjcem obratu proti hokejistům Edmontonu. Český útočník nejprve na konci třetí třetiny přihrál na vyrovnávací gól a v prodloužení sám rozhodl brankou o vítězství Ďáblů 3:2.

New Jersey tak ukončilo sérii tří prohraných utkání po sobě, byť to ve 44. minutě po gólu edmontonského Ethana Moreaua na 2:1 vypadalo s Ďábly všelijak. "Mohli jste si všimnout, že jsme už byli trochu zoufalí," připustil Eliáš. "Byl to velký zápas, protože jsme ale dokázali zabojovat," dodal.

Vše začalo právě u českého útočníka, který necelých pět minut před koncem zachytil v útočném pásmu pokus Erika Brewera o vyhození a od modré poslal puk na branku. Jeho pokus šikovně tečoval Sergej Brylin a poslal zápas do prodloužení.

To trvalo jen 41 sekund, když po sólovém průniku nahodil puk na branku pro změnu Scott Gomez a Eliáš se pasoval do role zakončovatele. Zvládl ji na jedničku a tečí nad vyrážečku brankáře Oilers Tommyho Sala zaznamenal svůj 12. gól v sezoně a třetí vítězný.

"Scotty to zahrál skvěle," pochválil Eliáš svého nahrávače Gomeze. "Byl velmi rychlý a soupeř nedokázal předvídat, kam s pukem pojede."

Kaberle pomohl ke kanonádě

Dalším českým hokejistou, který se v pondělí zapsal do tabulky střelců, byl Tomáš Kaberle, jehož Toronto přehrálo v Pittsburghu místní Penguins hladce 5:0. Stejným rozdílem zvítězilo Calgary na ledě New Yorku Rangers, když si po třech bodech do kanadského bodování připsali Andrew Ference za dvě branky a asistenci a Jarome Iginla za gól a dvě finální přihrávky.

"Hraji tady opravdu rád, vždyť je to Madison Square Garden, jsou to Rangers. Mají skvělé fanoušky a atmosféru," řekl Iginla. "Navíc se mi tady docela daří, doufám, že to bude pokračovat i v budoucnu," dodal. "Dnes jsme si žádné ovace fanoušků nezasloužili," podotkl zato český útočník Rangers Robert Holík.

New York Rangers - Calgary 0:5 Třetiny: 0:3, 0:1, 0:1. Branky: 13. a 48. Ference, 7. Iginla, 20. Lombardi, 22. Gauthier. Zásahy brankářů: Markkanen 13/10 (od 21. Dunham 14/12) - McLennan 36/36. New Jersey - Edmonton 3:2 v prodl. Třetiny: 1:0, 0:1, 1:1 - 1:0. Branky: 6. Stevenson, 56. Brylin (Eliáš), 61. Eliáš - 22. Torres (Dvořák), 44. Moreau. Zásahy brankářů: Brodeur 25/23 - Salo 36/33. Pittsburgh - Toronto 0:5 Třetiny: 0:2, 0:2, 0:1. Branky: 4. Nieuwendyk, 12. Domi, 26. Berg, 39. T. Kaberle, 47. Perrott. Zásahy brankářů: Caron 34/29 - Kidd 25/25. Detroit - Nashville 6:0 Třetiny: 2:0, 1:0, 3:0. Branky: 8. a 54. Draper, 18. a 45. Wooley, 30. Lidström, 57. Whitney. Zásahy brankářů: Joseph 26/26 - Vokoun 17/13 (od 45. Mason 10/8). St. Louis - Minnesota 1:1 po prodl. Třetiny: 1:0, 0:1, 0:0 - 0:0. Branky: 1. Rycroft - 34. Zjuzin. Zásahy brankářů: Osgood 24/23 - Roloson 24/23. Vancouver - San Jose 1:2 Třetiny: 0:0, 0:0, 1:2. Branky: 48. H. Sedin - 49. Thornton, 60. Marleau. Zásahy brankářů: Cloutier 19/17 - Toskala 28/27. Anaheim - Dallas 2:2 v prodl. Třetiny: 1:0, 0:1, 1:1 - 0:0. Branky: 3. Rucchin (Sýkora), 50. Niedermayer (Sýkora) - 28. Lehtinen, 46. Young. Zásahy brankářů: Giguere 23/21 - Turco 19/17.