Washington se probudil až proti Hurikánům

NEW YORK

Hokejisté Washingtonu se po sedmi zápasech a poprvé v roce 2004 konečně dočkali vítězství. Jeden z nejhorších týmů současného pořadí NHL porazil na svém ledě Carolinu 4:1. Vyjma poslední branky se přitom na všech gólech podílel Jaromír Jágr, autor jedné branky a dvou přihrávek. O jednu asistenci méně měl další Čech ve službách Washingtonu Robert Lang.

"Aby jsme se dostali do formy, potřebujeme vyhrávat takovéhle zápasy," řekl po zápase, ve kterém zařídil pro Washington jubilejní 1000. vítězství v historii klubu, Jaromír Jágr. Poslední výhru si přitom Capitals připsali 23. prosince 2003.

Sám Jágr pak v posledních sedmi zápasech zaznamenal jedinou asistenci a místní média se do jeho mizerné formy často strefovala. "Nemůžete vinit Jágra z toho, že odvádí na ledě špatnou práci. Vždy se co nejvíc snaží dělat vše, co je v jeho silách," zastal se dnes české hvězdy trenér Washingtonu Glen Hanlon.

Hanlon k dnešnímu zápasu zařadil k Jágrovi a Langovi centra Jeffa Halperna a fungovalo to. Halpern si dle zámořských zvyklostí ze své pozice centra plnil obranné úkoly a čeští forvardi měli více prostoru v útočné fázi. "Fungovalo to dobře," pochvaloval si Hanlon.

Boucher se stal nesmrtelným

O historický rekord NHL se postaral brankář Phoenixu Brian Boucher. Sedmadvacetiletý gólman vychytal v Minnesotě nulu a byl to už jeho pátý zápas v řadě, ve kterém nedostal ani branku. To se v NHL od zavedení červené čáry v roce 1944 nikomu nepovedlo.

Brian Boucher (vpravo) se zapsal do historie NHL (Foto: REUTERS/Eric Miller)

Navíc americký brankář překonal i neuvěřitelný rekord v neprůstřelnosti, když neinkasoval 325 minut a 45 sekund a o téměř dvacet minut vylepšil zápis brankáře Montrealu Billa Durnana z roku 1949. Boucherova šňůra neprůstřelnosti přitom může ještě pokračovat.

"Poprvé jsem sledoval hodiny. Normálně to nenávidím, ale nevím, jestli by to někdo dokázal ignorovat. Když rekord padl, hodně jsem se uvolnil," přiznal po zápase Boucher, kterému přitom na začátku sezóny byla ve Phoenixu určena role až třetího brankáře.

Washington - Carolina 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky: 21. Jágr, 37. Semin (Lang, Jágr), 43. Lang (Jágr), 43. Battaglia - 6. O'Neill. Zásahy brankářů:  Kölzig 30/29 - Weekes 16/12
New Jersey - Tampa Bay 1:4 (1:1, 0:0, 0:3)
Branky: 2. Gomez (Eliáš) - 19. St. Louis, 42. Stillman, 47. Andreychuk, 47. Modin. Zásahy brankářů: Brodeur 37/33 - Grahame 19/18
Buffalo - Ottawa 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
Branky: 38. Dumont, 45. Briere, 58. Fitzpatrick - 55. Havlát, 55. White. Zásahy brankářů: Biron 25/23 - Lalime 32/29
Minnesota - Phoenix 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky: 40. Väänänen, 43. Sjöström. Zásahy brankářů: Roloson 32/30 - Boucher 21/21
Anaheim - Vancouver 2:5 (0:1, 0:3, 2:1)
Branky: 42. Simpson, 58. Sýkora - 34. a 60. Näslund, 15. Ruutu, 23. Keane (Šlégr), 27. H. Sedin. Zásahy brankářů: Giguere 20/16, Gerber (od 34. minuty) 4/4 - Cloutier 46/44