Detroit slavil, Yzerman překonal Lemieuxe

Oslavy jsou v poslední době v Detroitu na denním pořádku. Stará se o ně kapitán Red Wings Steve Yzerman. Ve čtvrtečním utkání proti New Jersey si veterán zámořské NHL připsal 1702. bod kariéry a na šestém místě historické tabulky vystřídal Maria Lemieuxe z Pittsburghu. Slavnostní náladu podpořilo vítězství Rudých křídel 5:2.

Yzerman zaznamenal slavný bod v polovině posledního dějství, když nabil Tomasi Holmströmovi na zlomový gól na 4:2. Pak hlasatel oznámil další pokořený milník a Yzerman vstoje poděkoval bouřícímu publiku zvednutými pažemi. "Mám pocit, že vždy má v každé slávě prsty Steve," smál se kouč Detroitu Dave Lewis.

Před dvěma týdny se Yzerman stal sedmým hráčem, který dosáhl hranice 1700 bodů. "Neuvěřitelné. Tolik bodů," kroutil hlavou Holmström. Samotný oslavenec nebyl po zápase novinářům k dispozici. Slavilo se i loni, 29. října vsítil Brett Hull svůj 718. gól a posunul se na čtvrté místo historické tabulky střelců.

Z minima maximum

Detroit se vrátil na domácí led po pětizápasovém výjezdu na hřiště soupeřů. A výlet nebyl příliš úspěšný, Red Wings nasbírali jen čtyři body. "Nepovedl se nám, tak jak jsme chtěli," věděl gólman Curtis Joseph. Ve čtvrtek však Detroit nepustil New Jersey ani jednou do vedení a cenné vítězství si pohlídal.

Přitom Rudá křídla nijak nedominovala, brankář loňských vítězů Stanleyova poháru Martin Brodeur čelil dvacítce ran. Naopak Devils přestříleli své rivaly v každé třetině, ale zoufalá produktivita jim byla osudná Ďáblové neproměnili ani jedinou ze sedmi početních výhod a jejich šňůra tří výher v řadě tak skončila.

"Promarnili jsme naše šance a oni ze svých vytěžili maximum. Také v oslabení hráli výtečně," zrekapituloval zápas Pat Burns, kouč New Jersey.

Larionov se vrátil

Vřelého přijetí se v Detroitu dočkal Igor Larionov, který v městě motorů strávil dlouhých osm sezón. "Bylo to krásné," řekl ruský útočník, který svlékl rudý dres loni v létě a jako volný agent podepsal nový kontrakt na východním pobřeží. Vadilo mu sice, že jeho nový tým prohrál, radoval se však z Yzermanova osobního úspěchu.

"Potěšilo mě, co dokázal. Patří k nejlepším hráčům v soutěži již dvacet let, neustále to dokazuje. Navíc je to velmi dobrý parťák," prohlásil Larionov.

Dařilo se českým Predátorům

Čeští hokejisté ve službách Nashvillu byli hlavními strůjci čtvrtečního vítězství Predátorů 6:4 na ledě Columbusu. Marek Židlický si připsal tři asistence, Martin Erat gól a finální přihrávku a brankář Tomáš Vokoun zneškodnil sedmadvacet střel domácích hráčů.

Vidět byl také coloradský Milan Hejduk, jenž si v utkání na ledě Los Angeles, které skončilo i po prodloužení 3:3, připsal gól a asistenci. Právě Hejdukova branka, kterou zvýšil těsně před polovinou utkání na 3:1, byla výstavní.

Český útočník se rozjel z pravého křídla a chytře využil toho, že gólman Cristobal Huet vyjel příliš daleko, aby mu zmenšil střelecký úhel. Hejduk bleskově zamanévroval, objel branku, a zatímco se Huet ve snaze o návrat mezi tyče srazil se spoluhráčem Joem Corvem, zasunul puk pohodlně k tyči.

"Hejduk je skvělý především ve stálosti své výkonnosti. V blízkosti branky vždycky dokáže využít svých šikovných rukou," pochválil českého útočníka, který už v této sezoně vstřelil 25 gólů, kouč Avalanche Tony Granato. "Dává důležité góly už od začátku svého působení v klubu. V tom je jeho síla. Je velmi houževnatý a vždycky najde způsob, jak se uvolnit a nabídnout se pro přihrávku," dodal. Šlégr znovu bodoval

Souboj divizních sousedů se odehrál také v Carolině, odkud si odvezl body za vítězství 5:3 zatím poslední tým Jihovýchodní divize Washington. I zde rozhodovaly přesilovky - Capitals využili dvě z tří. Gól a asistenci si v dresu vítězů připsal Robert Lang, za poražené jednu gólovou přihrávku zaznamenal Josef Vašíček.

Jiří Šlégr opět potvrdil, že mu přestup do Bostonu prospěl. Český obránce přispěl jednou asistencí k výhře Medvědů nad New Yorkem Islanders 2:1 v prodloužení.

Carolina - Washington 3:5
Třetiny: 0:1, 2:2, 1:2. Branky: 23. a 30. J. Williams, 49. Hedican (Vašíček) - 27. a 29. Bondra, 20. Lang, 54. Battaglia (Lang), 60. Grier. Zásahy brankářů: Weekes 18/14 - Kölzig 35/32.
Tampa Bay - Pittsburgh 5:1
Třetiny: 3:0, 2:1, 0:0. Branky: 5. Richards, 14. Kubina, 16. Lecavalier, 24. St. Louis, 28. Lukowich - 37. Malone. Zásahy brankářů: Chabibulin 14/13 - Aubin 32/27.
Columbus - Nashville 4:6
Třetiny: 1:2, 1:2, 2:2. Branky: 23. a 52. Letowski, 7. Sanderson, 57. Wright - 9. Smith (Židlický), 19. Timonen (Židlický), 21. Hartnell (Židlický), 23. Országh (Erat), 49. Walker, 53. Erat. Zásahy brankářů: Denis 16/12 (od 23. Brathwaite 15/13) - Vokoun 31/27.
Detroit - New Jersey 5:2
Třetiny: 2:1, 1:1, 2:0. Branky: 12. Rivers, 17. Schneider, 21. Hull, 49. Holmström, 59. Draper - 14. Rasmussen, 24. Stevenson. Zásahy brankářů: Joseph 33/31 - Brodeur 19/15.
Boston - New York Islanders 2:1 v prodl.
Třetiny: 1:0, 0:1, 0:0 - 1:0. Branky: 17. a 63. Murray (na první Šlégr) - 31. Kvasha. Zásahy brankářů: Raycroft 24/23 - DiPietro 38/36.
St. Louis - Vancouver 2:4
Třetiny: 0:0, 1:0, 1:4. Branky: 30. Rycroft, 53. Tkachuk - 43. a 51. Arvedson, 44. Näslund (Malík), 57. D. Sedin. Zásahy brankářů: Osgood 27/23 - Hedberg 33/31.
Minnesota - Montreal 2:3 v prodl.
Třetiny: 1:0, 1:1, 0:1 - 0:1. Branky: 11. Marshall, 26. Laaksonen - 35. Brisebois, 46. Ribeiro, 65. Zedník. Zásahy brankářů: Roloson 29/26 - Garon 29/27.
Edmonton - Chicago 5:2
Třetiny: 0:1, 3:0, 2:1. Branky: 28. a 36. Horcoff, 35. Laraque, 53. Pisani, 58. Moreau - 1. Calder, 49. Berard. Zásahy brankářů: Salo 32/30 - Anderson 31/27.
Phoenix - Ottawa 1:4
Třetiny: 0:1, 0:1, 1:2. Branky: 41. Doan - 13. a 53. Spezza, 29. Langfeld, 60. Alfredsson. Zásahy brankářů: Boucher 24/21 - Prusek 21/20.
Los Angeles - Colorado 3:3 po prodl.
Třetiny: 1:1, 1:2, 1:0 - 0:0. Branky: 8. Barney, 34. Frolov, 57. Armstrong - 10. Tanguay (Hejduk), 26. Brigley (Škoula), 29. Hejduk. Zásahy brankářů: Huet 29/26 - Aebischer 31/28.