Jágr střílel i přihrával, Rangers však prohráli

NEW YORK

Českou show si ve středu užili diváci na Manhattanu. Vše dirigoval Jaromír Jágr, autor dvou branek a přihrávky. Pod jeho taktovkou zářili další střelec Petr Nedvěd a Bobby Holík s Martinem Ručinským, kteří si připsali po dvou asistencích. Ani jejich osm z celkem devíti bodů newyorských Rangers však k vítězství nad 'Divočáky' z Minnesoty nestačilo.

Utkání v Madison Square Garden mělo slavnostní předehru, během níž byl oceněn gólman Mike Richter. Rangers navždy vyřadili jeho dres s číslem 35. Richter se stal součástí historie slavného týmu, když vedl Jezdce k zisku Stanleyova poháru v roce 1994.

To jsou už poměrně matné vzpomínky. Nyní boháčům z Manhattanu hrozí již sedmá neúčast v play-off v řadě. A tuto hrozbu nerozptýlilo ani noční klání. Jezdci se po dlouhém ceremoniálu jen těžko dostávali do tempa, a tak vzal vše do rukou Jágr. Dvěma góly a asistencí vybudoval domácím těsný náskok 3:2.

"Jsem tu od toho, abych střílel góly," poznamenal český útočník. Jenže v nástupu do závěrečného dějství se trefil Sergej Žoltoks a o chvíli později strhl vedení na stranu hostů Marián Gáborík. "Mezi druhou a třetí třetinou jsme se v šatně burcovali. Chtěli jsme na ně vlítnout," řekl Gáborík, který se v novém roce trefil poprvé. Naposledy skóroval 26. prosince.

Kouč domácích Glen Sather si po utkání postěžoval na Richterovy náhradníky v brance. "Potřebovali bychom lepší gólmany. O tom není pochyb," prohlásil a shodl se tak s trenérem hostujících Wild Jacquesem Lemairem. "Mike byl jeden z nejlepších. Bylo ho velmi těžké překonat. Možná Rangers k dokonalosti chybí právě takový brankář," podotkl Lemaire.

Rangers jsou nyní desátí, na postupovou pozici ztrácejí osm bodů.

Lang zbyl na všechno sám

Edmonton doma prohrával se St. Louis 0:1 a 2:3, ale nakonec dokázal vyhrát 5:3. Gólem a asistencí se na vítězství podílel Radek Dvořák a jednu finální přihrávku zaznamenal Aleš Hemský.

"Dvakrát jsme v utkání prohrávali, ale prokázali jsme velkou morální sílu a podařilo se nám to otočit," pochvaloval si Dvořák. "Tvrdě jsme dřeli po celých šedesát minut, přesně tak, jak jsme si to řekli před zápasem."

Čeští hokejisté se prosadili také v utkání Anaheimu s Carolinou, které domácí vyhráli 3:2. Jednu branku vítězů vstřelil Václav Prospal po asistenci Petra Sýkory, za hosty se trefil Josef Vašíček.

Philadelphia si bez větších problémů poradila doma s Washingtonem 5:1, přestože se v její brance vinou zranění Jeffa Hacketta a Roberta Escheho objevil nováček Antero Niittymaki. Třiadvacetiletý finský gólman zneškodnil při svém debutu 19 střel a překonal jej pouze Robert Lang střelou nad levý beton.

"V prvním zápase v NHL jsem se cítil lépe, než jsem čekal," řekl Niittymaki. "Kluci hráli výborně, a tak jsem to měl dost snadné. Přišel jsem sem, abych hrál NHL a dnes jsem uspěl ve svém prvním zápase. To si budu samozřejmě vždycky pamatovat," dodal.

New York Rangers - Minnesota 3:4
Třetiny: 0:1, 3:1, 0:2. Branky: 32. a 36. Jágr (na první Ručinský a Holík, na druhou Holík), 26. Nedvěd (Jágr, Ručinský) - 25. a 41. Žoltoks, 5. Laaksonen, 54. Gáborík. Zásahy brankářů: Dunham 22/18 - Roloson 28/25.
Philadelphia - Washington 5:1
Třetiny: 1:0, 1:1, 3:0. Branky: 15. Gagne, 35. Leclair, 44. Johnsson, 50. Recchi, 56. K. Primeau - 34. Lang. Zásahy brankářů: Niittymaki 20/19 - Kölzig 40/36.
Dallas - Columbus 1:0
Třetiny: 0:0, 1:0, 0:0. Branky: 27. Arnott. Zásahy brankářů: Turco 18/18 - Denis 29/28.
Phoenix - Florida 4:5 v prodl.
Třetiny: 1:1, 1:1, 2:2 - 0:1. Branky: 5. Cleary, 33. Gratton, 56. Mara, 58. Langkow - 6. a 64. Jokinen, 24. Beaudoin, 59. Kolník, 59. Van Ryn. Zásahy brankářů: Boucher 28/23 - Shields 28/24.
Edmonton - St. Louis 5:3
Třetiny: 0:1, 4:2, 1:0. Branky: 34. a 58. Smyth (na první Hemský), 22. Moreau (Dvořák), 24. Dvořák, 39. Horcoff - 19. Tkachuk, 30. Mayers, 33. Pronger. Zásahy brankářů: Conklin 23/16 - Divis 22/18 (od 40. Osgood 9/8).
Anaheim - Carolina 3:2
Třetiny: 0:1, 2:1, 1:0. Branky: 23. Prospal (Sýkora), 31. Višněvskij, 56. Pahlsson - 5. Vašíček, 24. Cole. Zásahy brankářů: Gerber 24/22 - Weekes 43/40.