Díky Kaberlemu vstalo Toronto z mrtvých

NEW YORK

Český obránce Tomáš Kaberle velkou měrou přispěl k vítězství hokejistů Toronta v Ottawě, když měl prsty v rozhodujících gólech zápasu. Ve třetí třetině nejprve přihrál na vyrovnávací branku a v prodloužení vstřelil Owen Nolan po jeho asistenci vítězný gól zápasu. Toronto přitom v zápase prohrávalo už o čtyři branky.

Hokejisté Toronta v Ottawě totálně zaspali začátek, už v první minutě inkasovali z hole Alfredssona. Do konce úvodní části se navíc ještě trefili Havlát a Pothier. Když se pak čtyři minuty po začátku druhé části trefil Langfeld, bylo Toronto zralé na ručník.

Do té doby bezchybného brankáře Lalimea dokázali hráči Maple Leafs překonat až v polovině zápasu, kdy se po přihrávce Roberta Reichela trefil Darcy Tucker. Před koncem třetiny pak v rozmezí dvou minut stačili skórovat Renberg a Stajan a zase bylo o co hrát.

Pak byla hra dlouho vyrovnaná a domácí nehodlali dopustit ztrátu vysokého náskoku. Přesto se tak stalo. Tomáš Kaberle pět minut před koncem vylákal z branky Lalimea, a pak poslal puk na volného Sundina, jenž pohodlně trefil opuštěnou branku. Zápas tak dospěl do prodloužení.

Třicet vteřin před jeho koncem překonal gólmana domácích Owen Nolan střelou z pravého kruhu pro vhazování. Přihrával mu znovu Kaberle. "Naše vítězství bylo dílem štěstí a bojovného srdce," řekl po utkání brankář Toronta Trevor Kidd.

Ottawě nepomohly ani body dalších českých hokejistů. Martin Havlát jednu branku dal a na druhou přihrál, Radek Bonk a Karel Rachůnek si připsali po asistenci. Senátoři navíc v první třetině přišli o slovenského útočníka Mariána Hossu. Ten inkasoval úder do obličeje a z ledu mu museli pomoci spoluhráči. Tržnou ránu nad okem pak muselo spravit devět stehů.

I v dalším utkání NHL přihrál český hokejista na vítězný gól svého celku. Jan Bulis z Montrealu se podílel na brance, kterou Michael Ryder jedenáct minut před koncem rozhodl o vítězství nad New York Islanders 2:1.

Buffalo - Boston 2:6 (1:1, 0:3, 1:2)
Branky: 11. Delmore (Kotalík), 56. Drury (Kotalík) - 14. Knuble, 22. J. Thornton, 29. Axelsson, 40. Lapointe, 47. G. Murray, 59. Boyton. Zásahy brankářů: Biron 16/12, Noronen (od 40:00) 5/3 - Raycroft 28/26
Montreal - N.Y. Islanders 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 8. Ribeiro, 49. Ryder (Bulis) - 17. Papineau. Zásahy brankářů: Theodore 28/27 - Snow 38/36
Ottawa - Toronto 4:5P (3:0, 1:3, 0:1 - 0:1)
Branky: 1. Alfredsson, 10. Havlát, 13. Pothier (Rachůnek), 24. Langfeld (Bonk, Havlát) - 30. Tucker (Reichel), 36. Renberg, 38. Stajan, 55. Sundin (T. Kaberle), 65. Nolan (T. Kaberle). Zásahy brankářů: Lalime 27/22 - Kidd 30/26
New Jersey - Vancouver 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Branky: 2. H. Sedin, 24. D. Sedin, 34. Morrison, 52. Linden. Zásahy brankářů: Brodeur 22/18 - Cloutier 24/24
Atlanta - Philadelphia 1:5 (1:0, 0:4, 0:1)
Branky: 20. Aubin - 26. Gagne, 33. Recchi, S. Kapanen, 40. Amonte, 60. LeClair. Zásahy brankářů: Nurminen 31/26 - Niittymäki 21/20
Nashville - Tampa Bay 2:5 (0:1, 2:3, 0:1)
Branky: 33. a 36. Archipov (na obě Erat) - 14. Richards, 24. Boyle, 26. Kubina, 40. Clymer, 58. T. Taylor. Zásahy brankářů: Vokoun 28/24 - Chabibulin 26/24
Calgary - St. Louis 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 34. McAmmond - 29. Tkachuk, 56. Mellanby. Zásahy brankářů: Turek 26/24 - Osgood 20/19
Colorado - Detroit 2:3P (2:1, 0:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 2. Selänne, 2. Tanguay (Hejduk) - 7. Whitney, 32. Dandenault, 61. Hull. Zásahy brankářů: Aebischer 31/28 - Joseph 31/29
San Jose - Phoenix 5:0 (2:0, 2:0, 1:0)
Branky: 8. McCauley, 14. Hannan, 29. Koroljuk, 33. Sturm, 42. Marleau. Zásahy brankářů: Nabokov 20/20 - Boucher 35/30
3. Calgary54265320132:12360
4. Minnesota551915220123:12555