NHL

Výborný v prodloužení potrestal Čechmánka

12. února 2004 07:50 - NEW YORK

Hokejisté Columbusu porazili Los Angeles v prodloužení 3:2, když rozhodující branku vstřelil český útočník David Výborný. Jednu branku vstřelil i Jaroslav Špaček, v dalších zápasech NHL se střelecky prosadili ještě Aleš Hemský z Edmontonu a dvojice Petr Sýkora, Václav Prospal z Anaheimu. Prospal ke gólu přidal ještě tři asistence, Kačeři porazili Phoenix 5:3.

O vítězství Columbusu nad Los Angeles rozhodl nepodařený manévr českého gólmana Králů Romana Čechmánka. Ten se v prodloužení při pokusu rozehrát nechal za brankou obrat o puk, a Výborný pak pohodlně skóroval do prázdné branky.

"Snažil se udělat mi kličku, ale já mu vypíchl puk. Byl jsem z toho dost překvapený, ale naštěstí jsem nezazmatkoval," vyprávěl po zápase v dobré náladě naložený Výborný. "Měl jsem rozehrát rychleji," přiznal na druhé straně Čechmánek, který poprvé musel lovit puk ze své sítě v 21. minutě po střele dalšího krajana Jaroslava Špačka.

Skvělý zápas odehrál za Anaheim Václav Prospal, který velkou měrou přispěl k vítězství nad Phoenixem.  Na první tři branky Kačerů sám přihrál, a ve druhé třetině ještě vstřelil vítězný gól. Na konečných 5:3 pak upravil Petr Sýkora, jenž v zápase zaznamenal ještě asistenci.

"Vinny Prospal se probouzí k životu. Konečně předvádí skvělé výkony, jaké jsme od něj čekali," chválil po zápase českého útočníka trenér Anaheimu Mike Babcock. "Začátek sezóny mi nevyšel," přiznal samotný Prospal. "Ale snad už je to za mnou a teď to bude jen lepší," zadoufal.

Skoro tři roky trvalo hokejistům New York Rangers, než dokázali znovu porazit rivala z New Jersey. Skóre otevřel ve 14. minutě při přesilovce obránce Tom Poti a těsně před koncem první části zvýšil na 2:0 další bek Mironov. Ten brankáře Brodeura překonal po dorážce střely Jaromíra Jágra, asistenci si připsal i Robert Holík.

Brodeur neměl šťastnou chvilku ani v 25. minutě, kdy jeho branku objel Lacouture a  bleskově zasunul puk za jeho záda. Jedinou branku Ďáblů vstřelil ve druhé třetině Turner Stevenson, skóre zápasu ale už jen upravil na konečných 1:3.

Columbus - Los Angeles 3:2P (0:1, 2:0, 0:1 -1:0)
Branky: 21. Špaček, 29. A. Johnson, 62. Výborný - 5. Frolov, 50. Corvo. Zásahy brankářů: Denis 32/30 - Čechmánek 34/31
New Jersey - N.Y. Rangers 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)
Branky: 35. Stevenson (Eliáš) - 14. Poti, 20. Mironov (Jágr, Holík), 25. Lacouture. Zásahy brankářů: Brodeur 16/13 - Dunham 29/28
Detroit - San Jose 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky: 28. a 49. Holmström, 12. Maltby, 37. Yzerman - 30. Ekman, 53. W.Primeau.  Zásahy brankářů: Joseph 5/5, Legace (od 2. třetiny) 19/17 - Toskala 33/29
Chicago - Nashville 5:2 (2:1, 3:0, 0:1)
Branky: 16. Bell, 19. Berard, 22. Žamnov, 26. Sullivan, 29. Vandebussche - 5. Archipov (Erat), 45. Hall. Zásahy brankářů: Anderson 27/25 - Vokoun 18/13, Mason (od 28:14) 14/14
Dallas-N.Y.Islanders 4:4PP (1:0, 1:2, 2:2 - 0:0)
Branky: 16. Boucher, 29. Oliver, 55. Turgeon, 60. Guerin - 23. Asham, 35. Czerkawski, 42. Kvaša, 59. Hunter. Zásahy brankářů: Turco 23/19 - Snow 35/31
Edmonton - Atlanta 5:1 (2:0, 0:1, 3:0)
Branky: 11. Torres (Dvořák), 14. Laraque, 43. Horcoff, 53. Stoll (Dvořák), 60. Hemský - 23. Aubin (F.Kaberle). Zásahy brankářů: Conklin 23/22, Salo (od 48:11 III. třetiny) 2/2 - Dafoe 17/15, Nurminen (od 2. třetiny) 15/13
Vancouver - Calgary 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)
Branky: 12. S. Salo, 14. Ruutu - 18. Conroy, 29. Kobasew (Turek), 41. Iginla. Zásahy brankářů: Cloutier 29/26 - Turek 34/32
Anaheim - Phoenix 5:3 (2:1, 3:2, 0:0)
Branky: 15. Havelid (Sýkora, Prospal), 17. Fjodorov (Prospal), 24. Lupul (Prospal), 34. Prospal, 38. Sýkora - 5. Hulse, 23. Taffe, 32. Savage. Zásahy brankářů: Giguere 25/22 - Boucher 28/23

4. Edmonton 56 23 8 1 24 146:145 55
5. Minnesota 56 19 15 2 21 124:128 55
Pacifická divize:
1. San Jose 57 26 11 5 15 141:117 68
2. Dallas 57 27 10 0 20 122:126 64
3. Los Angeles 56 22 13 6 15 150:144 63
4. Phoenix 55 18 14 3 19 138:153 53
5. Anaheim 56 18 8 7 23 124:149 51
Pozn.: Údaje v jednotlivých sloupcích označují počet odehraných zápasů, výher, nerozhodných zápasů, proher v prodloužení (tým získává jeden bod), porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů.