Havlátův střelecký apetit trvá, odnesl to Pittsburgh

NEW YORK

Martin Havlát se v poslední době potkal se skvělou formou a střelecký um předvedl i v nedělním utkání Ottawy s Pittsburghem. Český útočník v dresu hostujícího celku nasázel do branky Tučňáků tři góly a navíc si připsal i jednu asistenci. Senátoři zaslouženě vyhráli 6:3 a posunuli se do čela Východní konference.

Obránce Ottawy Karel Rachůnek si připsal dvě asistence, v brance Senátorů odchytal celý zápas Martin Prusek, který zastavil 23 střel soupeře. Jednou českého gólmana překonal v dresu Pittsburghu i Milan Kraft. Hokejisté Pittsburghu vyrovnali smutný klubový rekord z roku 1983, když nepoznali chuť vítězství poosmnácté v řadě.

Ottawa byla od začátku utkání aktivnější a už v šesté minutě vedla o dvě branky, když brankáře Aubina překonali Vermette a Havlát. Pittsburgh sice v závěru třetiny snížil při přesilovce, do přestávky ale ještě stihl poslal hosty do dvoubrankového vedení Chris Phillips.

Na začátku druhé třetiny snížil na rozdíl jediné branky Milan Kraft a Ottawa najednou vůbec nepůsobila jistým dojmem. V 38. minutě dokonce vyrovnal Ryan Malone, Senátoři ovšem ještě do sirény stačili opět strhnout vedení na svou stranu.

Ve třetím dějství přišla chvíle Martina Havláta. Po dlouhých minutách, kdy se neměnilo skóre, zvýšil český forvard v 57. minutě na 5:3 a čtrnáct sekund před koncem pečetil konečný výsledek trefou do prázdné branky.

"Rychle jsme se ujali dvoubrankového vedení, po celý zápas jsme se ale potýkali s udržením koncentrace," řekl po bodově štědrém duelu Havlát. "Narozdíl od posledního utkání s Pittsburghem, které jsme také dobře začali, ale na konci jsme málem celý zápas ztratili, nám tentokrát závěr utkání vyšel mnohem lépe," dodal český útočník.

Skóroval Eliáš i Hejduk

Výrazně se na vítězství svého týmu podílel i útočník New Jersey Patrik Eliáš, jenž vstřelil dvě branky Calgary, Ďáblové v domácím prostředí zvítězili 3:1.

Nejproduktivnější hráč New Jersey Eliáš nejdříve poslal svůj tým do vedení, ale Chuck Kobasew vyrovnal. Necelé čtyři minuty před druhou přestávkou hokejisté Flames špatně vystřídali a domácí využili volného prostoru k rychlé akci. Na konci povedené kombinace stál opět Eliáš, který tečoval do branky Gomezovu střílenou nahrávku.

"Snažil jsem se zůstat na pravé straně branky. Jamie Langenbrunner krásně nahrál Scottovi a pak se puk dostal ke mně," popsal Eliáš rozhodující akci. "Když jsem dostal přihrávku od Jamieho, uviděl jsem Patrika v poslední chvíli," doplnil Gomez.

Coloradu stačilo k vítězství 3:1 v Minnesotě pouhých 14 střel na branku a po třech prohrách v řadě konečně uspělo. Úvodní gól si připsal Milan Hejduk, který prostřelil gólmana Dwayne Rolosona již v sedmé minutě. Hejduk zaznamenal již 27. branku v sezoně a posunul se na osmou příčku tabulky střelců.

Domácí ještě stačili vyrovnat, ale Coloradu zajistil výhru Joe Sakic. Kapitán týmu se snažil nahrát a od brusle obránce Brada Bombardira se puk odrazil do branky.

Vítězství v poslední třetině pojistil Paul Kariya. "Střely na branku se nepočítají. Hlavní je vítězství. Minnesota dává dost gólů a pro nás bylo důležitější omezit jejich šance," vysvětlil defenzivní taktiku kouč Avalanche Tony Granato.

New Jersey - Calgary 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky: 5. a 37. Eliáš, 60. Stevenson - 26. Kobasew. Zásahy brankářů: Brodeur 19/18 - Kiprusoff 25/23.
Pittsburgh - Ottawa 3:6 (1:3, 2:1, 0:2)
Branky: 17. Morozov, 22. Kraft, 38. Malone - 26., 57. a 60 Havlát (na poslední Rachůnek), 3. Vermette (Rachůnek), 19. Phillips (Havlát), 39. Neil. Zásahy brankářů: Aubin 33/28 - Prusek 26/23.
Chicago - St. Louis 3:2 pp (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 12. Bell, 59. Calder, 65. Robidas - 6. Tkachuk, 58. Weinrich. Zásahy brankářů: Anderson 30/28 - Osgood 30/27.
Dallas - Anaheim 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)
Branky: 18. Lehtinen, 29. Modano, 41. Morrow, 49. Turgeon. Zásahy brankářů: Turco 14/14 - Giguere 29/25.
Minnesota - Colorado 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)
Branky: 28. Chouinard - 7. Hejduk, 37. Sakic, 51. Kariya. Zásahy brankářů: Roloson 14/11 - Aebischer 25/24.
4. Edmonton61259126158:15660
5. Minnesota612116223139:13960
10. Edmonton61259126158:15660
11. Minnesota612116223139:13960
12. Anaheim61218824135:15958
13. Phoenix612014323153:17957
14. Chicago60177531138:17846
15. Columbus61178432127:17346
Pozn.: Údaje v jednotlivých sloupcích označují počet odehraných zápasů, výher, nerozhodných zápasů, proher v prodloužení (tým získává jeden bod), porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů. Kluby na prvních místech v divizích zatím nejsou v tabulkách upřednostňovány.