Montreal zastavil sérii Ottawy, Havlátův gól nepomohl

NEW YORK

Skoro jako při zisku Stanleyova poháru to vypadalo v úterý večer v montrealském Bell Centru, kde hráči Canadiens v kanadském derby porazili Ottawu 4:2. Favorizovaní Senátoři sice dvakrát v zápasu vedli, domácí ale dokázali vždy srovnat a nakonec v poslední minutě mohutně zatáhli za vítězný konec. V dresu Ottawy opět skóroval Martin Havlát.

Montreal tak přerušil vítěznou sérii Ottawy, která v normální hrací době neprohrála posledních osm zápasů. I na ledě Canadiens začala lépe, když Havlát, který v posledních osmi utkáních vstřelil osm branek a sedmkrát asistoval, otevřel při přesilovce v 7. minutě skóre. O minutu později ale vyrovnal  Michael Ryder.

Ve druhé třetině se dlouho čekalo na gól a až dvacet sekund před sirénou dostal opět do vedení hostující celek Mike Fisher. Ottawa byla aktivnější i na začátku závěrečného dějství a vedení Senátorů mohl pojistit Havlát a po něm Peter Bondra, jejich střely ovšem pouze orazítkovaly brankovou konstrukci a okřídlené 'nedáš-dostaneš' platilo v Montrealu hned několikrát.

V 56. minutě totiž nejprve svým druhým přesilovkovým gólem srovnal Ryder a v poslední minutě strhl vedení na stranu domácích Stev Begin. Vítězství pak pojistil trefou do opuštěné klece Senátorů Joe Juneau a v téměř dvaadvacetitisícový dav v Bell Centru spustil nadšené ovace.

Montreal vítězstvím pojistil sedmou příčku ve Východní konferenci, na NY Islanders okupující poslední postupové místo do play-off, má náskok jednoho bodu. "Porazit Ottawu, to se vždycky počítá," jásal hrdina utkání Michael Ryder. "Každé vítězství nad celkem z horních pater tabulky je neuvěřitelné a nám se to dnes povedlo," uzavřel střelec dvou gólů.

Duel Islanders s Bostonem poznamenalo zdržení

Islanders si rozdělili body v utkání s Bostonem po kuriózním výsledku 0:0. Zápas poznamenalo devadesátiminutové zdržení kvůli velké díře v ledu u jednoho z brankovišť newyorské arény. "Bylo to hrozné, sedět ve výstroji v šatně a snažit se udržet koncentraci," přiblížil gólman Ostrovanů Rick DiPietro. "Pořád jsem čekal, kdy bude zápas zrušen," dodal.

Utkání se sice odehrálo, ale kvalita ledu zůstala tragická. "Je pravda, že puk hodně poskakoval a na led vinou různých nerovností padalo víc hráčů než obvykle," řekl útočník Bostonu Brial Rolston. "Na druhou stranu, oba celky hrály za stejných podmínek, nemá cenu se vymlouvat," uznal.

Sedin vstřelil čtyři branky Detroitu

Neobyčejný večer prožil švédský útočník Vancouveru Daniel Sedin, který čtyřmi brankami rozhodl o vítězství 4:2 nad Detroitem. V posledních devíti zápasech si připsal 14 bodů. Na první dvě trefy přihrál Sedinovi český obránce Marek Malík.

Vyrovnaný souboj strhl domácí útočník na stranu Canucks necelých sedm minut před koncem. Sedin dosáhl prvního hattricku v NHL a čtvrtou branku přidal v poslední minutě do prázdné branky. "Jestli nezískáte sebevědomí v takovémhle zápase, tak už nevím kde," přemýšlel střelec po zápase.

Výkon produktivnějšího z bratrů Sedinových ocenil i Malík. "Prostě má formu. Byl ve správný čas na správném místě a pak to přijde. Dnes se zdálo, že měl svůj den," říkal bývalý vítkovický obránce.

Colorado doma opět prohrálo

Diváci v Denveru již po 423. vyprodali halu Avalanche, ale viděli jen další trápení domácího týmu. Colorado nevyhrálo na vlastním ledě již pět zápasů. Hokejistům Calgary podlehlo 0:2, když rozhodující gól inkasovali těsně před koncem.

Hostující kouč Darryl Sutter si liboval, že jeho tým dobře brání. "Pět zápasů venku a my jsme inkasovali pouze deset gólů z toho dva do prázdné branky. To je vážně dobrá bilance. Hráči si zaslouží uznání," chválil svoje svěřence trenér kanadského celku, jehož branku hájil konkurent Romana Turka Miikka Kiprusoff.

Montreal - Ottawa 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)
Branky: 8. a 56. Ryder, 60. Begin, 60. Juneau - 7. Havlát, 40. Fischer. Zásahy brankářů: Theodore 19/17 - Lalime 26/23.
NY Islanders - Boston 0:0 pp (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0)
Zásahy brankářů: DiPietro 28/28 - Potvin 33/33.
Philadelphia - Chicago 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 24. Žamnov, 35. Amonte, 60. Lapointe - 48. Nichol. Zásahy brankářů: Burke 28/27 - Leighton 25/23.
Colorado - Calgary 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky: 58. Gelinas, 60. Clark. Zásahy brankářů: Aebischer 24/23 - Kiprusoff 26/26.
Vancouver - Detroit 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky: 13., 30., 54. a 60. D. Sedin (na pvní dvě Malík), - 18. Zetterberg, 26. Draper. Zásahy brankářů: Cloutier 30/28 - Legace 32/29.
4. Edmonton622510126159:15761
5. Minnesota612116223139:13960
10. Edmonton622510126159:15761
11. Minnesota612116223139:13960
12. Anaheim62219824136:16059
13. Phoenix622015323154:18058
14. Chicago61177532139:18146
15. Columbus61178433129:17746
Pozn.: Údaje v jednotlivých sloupcích označují počet odehraných zápasů, výher, nerozhodných zápasů, proher v prodloužení (tým získává jeden bod), porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů. Kluby na prvních místech v divizích zatím nejsou v tabulkách upřednostňovány.