NHL

Ďábelský večer: Eliáš a Brodeur překonávali rekordy

26. února 2004 07:45 - NEW YORK

Vydařený večer prožili hokejoví Ďáblové z New Jersey, na vlastním ledě rozstříleli Buffalo 8:2. Hned tři domácí hráči vsítili dva góly, mezi nimi i český útočník Patrik Eliáš, který navíc přidal tři asistence. Slavil i brankář Martin Brodeur, jenž v deváté sezóně za sebou dosáhl alespoň třiceti vítězství a ustanovil tak nový rekord NHL.

Jednatřicetiletý Brodeur si mohl v jedné z přestávek v průběhu utkání prohlédnout na světelné tabuli několik svých parádních zákroků, ve čtvrtek je však nepotřeboval. Devils hráli v pohodě, Brodeur lapil dvacet kotoučů.

Ještě ve středu se o rekord dělil, stejně jako on měl vyhrál v osmi sezónách v řadě třicet utkání i legendární Patrick Roy. Ten ovšem před letošní sezónou pověsil vyrážečku a lapačku na hřebík. Série obou skvělých gólmanů začaly v sezóně 1995/96.

"Odolnost a úspěch," odvětil po utkání oslavovaný brankář na otázku, co pro něj rekord znamená. "Dneska to bylo fajn. Když dáme osm gólů, není proč si dělat starosti," smál se Brodeur.

Smrtonosná zbraň - Eliáš a spol.

Hlavní zbraní Ďáblů ve čtvrtečním klání byla formace Scotta Gomeze s Eliášem a Brianem Giontou na křídlech. Kromě Eliášova příspěvku si Gionta připsal dva góly a asistenci, Gomez třikrát přihrával. Tomuto útoku se v posledních utkání daří náramně, nejen, že pořádně otupili Šavle, ale ve třech zápasech nasbírali již 26 bodů za jedenáct gólů a 15 asistencí.

O večer plný rekordů se postaral i Eliáš, který vstřelil svůj 26. a 27. gól v ročníku. V jeho podání byl překonán klubový rekord. Šest branek a pět přihrávek v posledních třech utkáních dalo zapomenout na desetibodové výkony Patrika Sundströma a Brendana Shanahana ze sezóny 1988/89. "Už jsem to říkal několikrát. Myslím, že hraju dobře celou sezónu, ale teď mi to tam padá," prohlásil český forvard.

Ďáblům to střílí

V souboji s Buffalem se navíc střelecky probudil jiný Ďábel Jay Pandolfo. Ten hledal cestu do sítě soupeřů dlouhých osmnáct zápasů, ve čtvrtek však skóroval rovnou dvakrát. Výrazně tak přispěl k současné produktivitě týmu, který je často v ofenzívě přehlížen a oceňován je spíše za pečlivou obranu. Jenže Devils ve třech duelech nastříleli již 18 gólů a před play-off posílají důrazné vizitky případným soupeřům.

Devils jsou nyní v Atlantické divizi čtyři body za Philadelphií, ta však odehrála o dva zápasy více.

Washington - Carolina 1:2
Třetiny: 0:1, 1:1, 0:0. Branky: 40. Lang - 19. Cole (Vašíček), 30. O'Neill. Zásahy brankářů: Charpentier 33/31 - Irbe 19/18.
Columbus - Chicago 3:4
Třetiny: 1:2, 1:1, 1:1. Branky: 9. Výborný, 28. Eriksson (Výborný), 46. Wright - 15. a 25. Ruutu, 4. Robidas, 57. Calder. Zásahy brankářů: Denis 28/24 - Anderson 42/39.
New Jersey - Buffalo 8:2
Třetiny: 3:2, 2:0, 3:0. Branky: 2. a 56. Eliáš, 17. a 43. Gionta (na obě Eliáš), 19. a 39. Pandolfo, 40. Rafalski (Eliáš), 44. Friesen - 3. Roy, 40. Afinogenov. Zásahy brankářů: Brodeur 22/20 - Noronen 24/19 (od 43. Biron 7/4).
Atlanta - Tampa Bay 2:4
Třetiny: 1:1, 0:0, 1:3. Branky: 17. Simon, 53. Savard - 13. a 59. Lecavalier, 41. Richards, 60. Stillman. Zásahy brankářů: Nurminen 33/30 - Chabibulin 25/23.
Florida - Toronto 4:0
Třetiny: 1:0, 0:0, 3:0. Branky: 13. a 41. Kolník, 42. Cullen, 53. Hagman. Zásahy brankářů: Luongo 33/33 - Tellqvist 28/24.
Dallas - Los Angeles 1:1 po prodl.
Třetiny: 0:0, 1:0, 0:1 - 0:0. Branky: 31. Morrow - 55. Frolov (Žižka). Zásahy brankářů: Turco 27/26 - Huet 27/26.
Phoenix - Pittsburgh 3:4 v prodl.
Třetiny: 2:1, 1:2, 0:0 - 0:1. Branky: 13.Hrdina, 16. Sillinger, 26. Hulse - 10. Melichar, 28. Malone, 40. Morozov, 62. Jackman. Zásahy brankářů: Boucher 22/18 - Chiodo 31/28.
Anaheim - Edmonton 4:2
Třetiny: 0:0, 2:0, 2:2. Branky: 45. a 57. Lupul (na druhou Škoula), 30. Havelid (Sýkora, Prospal), 35. Pahlsson - 41. Cross (Dvořák), 52. Uljanov. Zásahy brankářů: Giguere 26/24 - Salo 32/28.

4. Edmonton 63 25 10 1 27 161:161 61
5. Minnesota 61 21 16 2 23 139:139 60

11. Anaheim 63 22 9 8 24 140:162 61
12. Minnesota 61 21 16 2 23 139:139 60
13. Phoenix 63 20 15 4 23 157:184 59
14. Chicago 62 18 7 5 32 143:184 48
15. Columbus 62 17 8 4 34 132:181 46
Pozn.: Údaje v jednotlivých sloupcích označují počet odehraných zápasů, výher, nerozhodných zápasů, proher v prodloužení (tým získává jeden bod), porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů. Kluby na prvních místech v divizích zatím nejsou v tabulkách upřednostňovány.