Výborný v parádní formě: pět bodů proti Coloradu!

NEW YORK

Hokejisté Columbusu se v sobotním utkání NHL zbavili noční můry, po čtrnácti utkáních konečně porazili Colorado. Vítězství Blue Jackets 5:4 v prodloužení neslo výrazný rukopis českého útočníka Davida Výborného. Ten v utkání zaznamenal pět bodů za gól a čtyři asistence. Vítěznou branku navíc vstřelil další Čech Jaroslav Špaček.

Čtyři roky čekali Modrokabátníci na podobný okamžik. Předtím byli třináctkrát poraženi, jednou urvali bod za remízu. A skóre bylo ještě děsivější - 16:61. Ale to už je minulostí, v NHL již není klub, který by hokejisté z Ohia neporazili. "Myslím, že to je naše vůbec nejlepší vítězství v historii," podotkl Výborný.

Byla to především jeho zásluha. Výborného maximum v zámořské soutěži byly tři body, proti Lavině se však parádně vytáhl. Pěti body nejen vyrovnal klubový rekord, ale také vylepšil svou letošní celkovou bilanci na 46 bodů, což je jeho další osobní maximum. "Určitě mi to pomůže. Do dalších zápasů půjdu sebevědoměji," prohlásil někdejší sparťan.

Ztratili náskok

Colorado vedlo po první třetině 2:0, ale druhou část prohrálo 0:3, přičemž v 30. minutě neproměnil Paul Kariya ani trestné střílení. Columbus si držel jednobrankový náskok až do samého závěru. Až dvě a půl minuty před koncem vynutil v přesilovce prodloužení Milan Hejduk, když dorazil do sítě puk po střele Roba Blakea do horní tyče. Hejduk v utkání navíc zaznamenal dvě asistence.

Ani to však týmu Avalanche nestačilo na vítězství. V prodloužení totiž rovněž v přesilovce rozhodl Špaček, který se od modré trefil nad rameno brankáře Philippa Sauveho a zaznamenal svůj druhý vítězný gól v sezóně.

Vokoun zastavil Jezdce

Tomáš Vokoun vychytal v brance Nashvillu vítězství nad New Yorkem Rangers, když zastavil 25 střel a položil základ k výhře Predators 2:1 v prodloužení. Vokoun zvítězil už popáté z šesti uplynulých startů.

"Boj o play off je pro nás tak těsný, že si nemůžeme dovolit prohrávat," řekl Vokoun. "Musíme být úspěšní hlavně doma, protože nás čekají těžké zápasy na hřištích soupeřů. Nebude to lehké," dodal.

Čeští hráči vyšli v utkání bodově naprázdno. Jaromír Jágr vyslal na Vokounovu branku tři neúspěšné pokusy, nejpilnějším střelcem Jezdců byl se čtyřmi střelami mezi tyče Jan Hlaváč.

Hrdina Belfour

Toronto doma přehrálo New Jersey 3:0, když gól a asistenci zaznamenal Karel Pilař a dvě finální přihrávky předvedl Tomáš Kaberle. Hrdinou večera byl ovšem brankář Javorových listů Ed Belfour, který nastoupil po více než dvoutýdenní přestávce zaviněné zraněním zad a pochytal všech 17 střeleckých pokusů Ďáblů.

"Záda mě při zápase nezlobila, ale jestli jsou opravdu v pořádku, se uvidí až zítra," konstatoval Belfour. "Podobné problémy mám už sedm let, takže snad pomůže, že už s tím mám zkušenosti," dodal.

Tomáš Žižka vstřelil jednu branku Los Angeles, které doma přehrálo Anaheim 2:1. V brance Králů se znovu objevil francouzský gólman Cristobal Huet, neboť Roman Čechmánek je s bolavými třísly na soupisce zraněných hráčů. Huet zneškodnil 29 střel Anaheimu.

Tampa Bay porazila také díky jedné asistenci Pavla Kubiny Washington 4:3. Jeden gól Lightning vstřelil Martin St. Louis, který se tím dostal do čela kanadského bodování o jeden bod před Roberta Langa.

Boston - Philadelphia 3:2 v prodl.
Třetiny: 0:1, 1:0, 1:1 - 1:0. Branky: 27. Hilbert, 41. Donato, 62. G. Murray - 18. Recchi, 49. Žamnov. Zásahy brankářů: Raycroft 28/26 - Esche 32/29.
Nashville - NY Rangers 2:1 v prodl.
Třetiny: 0:0, 1:0, 0:1 - 1:0. Branky: 28. Johansson, 64. Hutchinson - 45. Barnaby. Zásahy brankářů: Vokoun 26/25 - Markkanen 43/41.
Los Angeles - Anaheim 2:1
Třetiny: 1:0, 0:0, 1:1. Branky: 15. Žižka, 39. Robitaille - 50. Lupul. Zásahy brankářů: Huet 30/29 - Giguere 37/35.
Toronto - New Jersey 3:0
Třetiny: 3:0, 0:0, 0:0. Branky: 10. Pilař (T. Kaberle), 19. Tucker (T. Kaberle, Pilař), 19. Ponikarovskij. Zásahy brankářů: Belfour 17/17 - Brodeur 27/24.
Montreal - Carolina 1:0 v prodl.
Třetiny: 0:0, 0:0, 0:0 - 1:0. Branky: 64. Ribeiro. Zásahy brankářů: Theodore 18/18 - Weekes 32/31.
Ottawa - Buffalo 7:1
Třetiny: 1:1, 3:0, 3:0. Branky: 20. Alfredsson, 32. Redden, 37. Smolinski, 37. Chára, 46. Bondra, 48. Marián Hossa, 57. Neil - 5. Mair. Zásahy brankářů: Lalime 15/14 - Noronen 33/26.
Columbus - Colorado 5:4 v prodl.
Třetiny: 0:2, 3:0, 1:2 - 1:0. Branky: 35. Výborný (Špaček), 36. Sanderson (Výborný), 40. Žerděv (Výborný), 55. Malhotra (Výborný), 64. Špaček (Výborný) - 14. Sakic (Hejduk), 17. Liles (Hejduk), 47. Tanguay, 58. Hejduk. Zásahy brankářů: Denis 36/32 - Sauve 44/39.
Tampa Bay - Washington 4:2
Třetiny: 2:0, 0:1, 2:1. Branky: 10. a 16. Modin, 37. Stillman, 60. St. Louis (Kubina) - 32. Zubrus, 49. Semin. Zásahy brankářů: Chabibulin 23/21 - Charpentier 22/19.
Vancouver - St. Louis 2:0
Třetiny: 0:0, 1:0, 1:0. Branky: 25. Chubarov, 56. Ohlund. Zásahy brankářů: Hedberg 31/31 - Osgood 29/27.
4. Edmonton642610127168:16363
5. Minnesota632116225140:14660
11. Anaheim64229825141:16861
12. Minnesota632116225140:14660
13. Phoenix642015424159:19159
14. Columbus64198434141:18850
15. Chicago63187533146:18848
Pozn.: Údaje v jednotlivých sloupcích označují počet odehraných zápasů, výher, nerozhodných zápasů, proher v prodloužení (tým získává jeden bod), porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů. Kluby na prvních místech v divizích zatím nejsou v tabulkách upřednostňovány.