Eliáš znovu skóroval a vylepšil ďábelskou historii

Ve skvělé formě je těsně před play-off zámořské NHL český hokejista Patrik Eliáš. Ve středečním utkání proti Floridě se Ďábel z New Jersey dvakrát prosadil střelecky, navíc přidal jednu asistenci. Devils vyhráli 5:2.

Ďáblové se radují, série tří porážek v řadě skončila.

Eliáš hraje ve formaci se Scottem Gomezem a Brianem Giontou, na základě prvních písmen jejich příjmení v New Yorku vznikají nové přezdívky celého útoku. Nejdříve byli pojmenováni 'Egg line', tedy něco jako vaječná řada, nyní mají výstižnější pojmenování - 'Goal Every Game line', čili řada, která v každém utkání skóruje.

To skutečně sedí, Devils na tento útok velmi spoléhají. Eliáš již letos nastřílel třicet branek a stal se prvním Ďáblem, kterému se to povedlo ve třech sezónách. Gomez měl ve středu prsty ve všech pěti brankách domácího celku a v posledních sedmi utkáních je to již podruhé, co nasbíral pět bodů. Celkem první formace New Jersey nasbírala v uplynulých jedenácti zápasech 22 gólů a 29 asistencí.

Konec světa se nekonal

Ďáblové prohráli před utkáním s Floridou třikrát v řadě, což byla jejich nejdelší série v sezóně. "Třikrát prohrát je v New Jersey snad konec světa. Bůhví, co by se dělo, kdyby se ta šňůra ještě protáhla," oddechl si kouč Pat Burns.

"Stavíme teď na našem sebevědomí a souhře," řekl Eliáš. "Dnes jsme měli blíže k odraženým pukům a kontrolovali jsme hru."

Výrazně se prosadil také coloradský Joe Sakic, který v domácím utkání Avalanche proti Vancouveru zaznamenal hattrick a navíc přidal asistenci. Dvěma góly a třemi asistencemi ho zdatně doplňoval vedoucí muž tabulky produktivity Alex Tanguay, ale ani to nestačilo domácím na zisk obou bodů a rozešli se s Vancouverem smírně 5:5 po prodloužení.

Vancouver zůstal v tabulce Severozápadní divize druhý o jeden bod právě za Coloradem. Oběma střelcům, Sakikovi i Tanguayovi, jednou nahrál na gól Milan Hejduk.

Hattrick i v Dallasu

Druhý hattrick středečního programu měl na svědomí Bill Guerin z Dallasu, jeho tým porazil Columbus 4:2. Guerin zaznamenal šest gólů a dvě asistence ve třech uplynulých zápasech. "Když tvrdě pracujete, daří se vám jak týmově, tak individuálně," dodal.

Za Columbus vstřelil obě branky Rick Nash, obě v přesilovkách. Na druhou mu přihrál Jaroslav Špaček. Columbus prohrál po třech vítězných zápasech.

Lídr pacifické divize ze San Jose přetlačil doma Montreal 4:3, když využil tři přesilovky ze šesti hraných. Sharks těžili také z výhody domácího ledu, na kterém vyhráli již poosmé za sebou. Hrdinou v domácím týmu byl bývalý dlouholetý hráč a kapitán Montrealu Vincent Damphousse, který zaznamenal branku a dvě asistence.

Detroit doma přehrál 2:1 Calgary, jehož branku hájil Roman Turek. Český gólman si připsal 20 zákroků a odvedl dobrý výkon, ale Plameny vyhořely na neproměňování šancí. "Hráli jsme skutečně dobře. Měli jsme dost šancí na to, abychom tu vyhráli," litoval kouč Calgary Darryl Sutter.

Buffalo - Ottawa 4:3
Třetiny: 2:1, 1:2, 1:0. Branky: 11. a 20. Drury, 36. Afinogenov, 53. Šatan - 12. a 36. Alfredsson, 35. Marián Hossa. Střely na branku: 27:34. Diváci: 11.956.
Philadelphia - Nashville 5:2
Třetiny: 2:0, 1:0, 2:2. Branky: 1. a 46. Johnsson, 14. Žamnov, 22. Amonte, 60. Kapanen - 49. Walker, 53. Hall (Židlický). Střely na branku: 26:24. Diváci: 19.422.
Detroit - Calgary 2:1
Třetiny: 0:0, 1:0, 1:1. Branky: 33. Zetterberg, 49. Mowers - 56. Iginla. Střely na branku: 22:29. Diváci: 20.066. Za Calgary odchytal celý zápas Roman Turek, připsal si 20 zákroků.
Florida - New Jersey 2:5
Třetiny: 1:1, 0:3, 1:1. Branky: 3. Nilson, 45. Kolník - 22. a 40. Eliáš, 1. Gionta, 36. Niedermayer, 48. Gomez (Eliáš). Střely na branku: 29:37. Diváci: 18.621.
Chicago - Tampa Bay 3:5
Třetiny: 1:2, 1:1, 1:2. Branky: 20. Bell, 35. Calder, 51. Babchuk - 5. Lecavalier, 6. Modin, 27. Sarich, 45. Fedotěnko, 60. Richards. Střely na branku: 30:29. Diváci: 10.702.
Dallas - Columbus 4:2
Třetiny: 1:1, 2:0, 1:1. Branky: 20., 31. a 41. Guerin, 26. Barnes - 15. a 58. Nash (na druhou Špaček). Střely na branku: 36:17. Diváci: 18.008.
Colorado - Vancouver 5:5 po prodl.
Třetiny: 2:2, 2:1, 1:2 - 0:0. Branky: 4., 12. a 29. Sakic (na druhou Hejduk), 22. a 43. Tanguay (na druhou Hejduk) - 15. Morrison, 19. Sopel, 40. Näslund, 47. Malík, 48. Ohlund. Střely na branku: 34:24. Diváci: 18.007.
Anaheim - Minnesota 2:0
Třetiny: 0:0, 1:0, 1:0. Branky: 31. a 51. Pahlsson. Střely na branku: 22:28. Diváci: 12.747.
San Jose - Montreal 4:3
Třetiny: 1:0, 3:2, 0:1. Branky: 7. Stuart, 32. Damphouse, 35. Sturm, 36. Dimitrakos - 28. Perreault, 33. Markov, 49. Ribeiro. Střely na branku: 29:28. Diváci: 15.614.
4. Edmonton662710227177:17266
5. Minnesota662117226143:15161
11. Anaheim67249826149:17165
12. Minnesota662117226143:15161
13. Phoenix662015526165:20060
14. Columbus67208435146:19252
15. Chicago66189534153:19750
Pozn.: Údaje v jednotlivých sloupcích označují počet odehraných zápasů, výher, nerozhodných zápasů, proher v prodloužení (tým získává jeden bod), porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů. Kluby na prvních místech v divizích zatím nejsou v tabulkách upřednostňovány.