Jágr s Holíkem dostali na kolena Atlantu

NEW YORK

Branky útočníků Jaromíra Jágra a Roberta Holíka rozhodly o vítězství New Yorku Rangers v úterním duelu zámořské NHL na ledě Atlanty. Jágr otevřel skóre na sklonku první třetiny, Holík přidal druhý zářez v poslední minutě utkání při power-play Trashers. Velkou zásluhu na vítězství hostů měl gólman Mike Dunham, který vychytal osmnáctý shutout kariéry.

Rangers tak ukončili sedmizápasovou sérii s Atlantou bez výhry, z vítězství nad Trashers se radovali poprvé od února 2002.

Jágr vnesl smutek do domácích ochozů 33 sekund před první sirénou, když doklepl za záda brankáře Pasiho Nurminena střelu Borise Mironova. Český reprezentant se trefil poosmadvacáté v sezóně.

Atlanta se především v průběhu druhé části snažila seč mohla o smazání hubeného náskoku hostujícího kádru, Dunham byl ovšem tvrdým oříškem. "Mají výborné forvardy, kteří dokážou gólmanům zamotat hlavu. Nevím, jak jsem na ně vyzrál. Hádám, že to bylo hlavně štěstí," komentoval po zápasu se smíchem Dunham.

S ubíhajícím časem však aktivita domácích slábla a přibývalo nervozity, posledních pět minut zápasu pak nespokojení fanoušci doprovodili hlasitým bučením. Konec všem nadějím Trashers udělal devět sekund před závěrečnou sirénou Robert Holík, asistenci na jeho střele do prázdné branky si připsal Jágr.

Aubin překonal 35letý rekord

Obrovské překvapení zažili diváci v Pittsburghu, kde domácí Tučňáci rozstříleli Dallas 4:0. Famózní výkon předvedl brankář domácích Jean-Sebastien Aubin, který se blýskl 45 úspěšnými zákroky.

Pittsburgh tak začíná opěvovat nového hrdinu, v neděli totiž Aubin vychytal nejhoršímu týmu celé NHL 38 zákroky vítězství 7:4 nad NY Rangers. Úterním čistým kontem navíc zlomil 35 let starý klubový rekord Joa Daleyho v počtu zásahů při neobdržené brance.

"Někdy v polovině utkání mi blesklo hlavou 'Tohle bude tvůj večer'. Pak už šlo jen o to udržet maximální koncentraci," řekl po utkání Aubin, který zastavil devítizápasovou vítěznou šňůru Dallasu.

Dvěma asistencemi se na porážce texaského klubu podílel útočník Milan Kraft, když přihrával na úvodní branku zápasu a poté byl v polovině utkání u třetího gólu Pittsburghu.

Philadelphia zvýšila náskok v čele Atlantické divize

Jednu gólovou přihrávku přidal do svých statistik český obránce Marek Židlický z Nashvillu, Predators ale podlehli Bostonu 2:3. Gólman poražených Tomáš Vokoun zaznamenal 27 zákroků.

"Vyrovnali jsme tři minuty před koncem na 2:2, měli jsme najít způsob, jak získat bod," řekl Vokoun. Jenže o 42 sekund později rozhodl slabou střelou mezi Vokounovy betony svým druhým zásahem v utkání Joe Thornton.

Philadelphia zvítězila v New Jersey 3:1 a navýšila svůj náskok na čele Atlantické divize právě před druhými Devils už na sedm bodů. Na všechny tři branky vítězů přihrál slovenský útočník Michal Handzuš. Z první branky vstřelené v NHL se mohl radovat Zbyněk Michálek, který přispěl k výhře Minnesoty v San Jose 4:3.

Vysoké vítězství nad Floridou zaznamenalo Toronto. Na tom, že se floridští střelci ani jednou neprosadili, měl svůj podíl i český obránce Tomáš Kaberle. "Měli jsme dobrý start, dali jsme rychle dva góly a pak už to jen udržovali," řekl po skončení duelu spolupracovníkovi ČTK.

Toronto - Florida 5:0 (2:0, 0:0, 3:0)
Branky: 11. a 54. Roberts, 6. Nolan, 45. Stajan, 52. Nieuwendyk. Zásahy brankářů: Belfour 15/15 - Shields 42/37.
New Jersey - Philadelphia 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Branky: 47. Stevenson - 19. Recchi, 22. Johnsson, 60. LeClair. Zásahy brankářů: Brodeur 19/17 - Esche 21/20.
Pittsburgh - Dallas 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)
Branky: 7. Sim (Kraft), 30. Bradley, 31. Morozov (Kraft), 51. Eastwood. Zásahy brankářů: Aubin 45/45 - Turco 19/15.
Atlanta - NY Rangers 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky: 20. Jágr, 60. Holík (Jágr). Zásahy brankářů: Nurminen 24/23 - Dunham 25/25.
St. Louis - NY Islanders 3:2 pp (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 21. Tkachuk, 46. Kavanov, 62. Demitra - 29. Parrish, 42. Bates. Zásahy brankářů: Osgood 24/22 - DiPietro 39/36.
Nashville - Boston 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)
Branky: 21. G. Johnson, 58. Sullivan (Židlický) - 4. a 59. Thornton, 30. Knuble. Zásahy brankářů: Vokoun 30/27 - Raycroft 26/24.
Calgary - Edmonton 1:1 pp (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 33. Nieminen - 50. Horcoff. Zásahy brankářů: Kiprusoff 28/27 - Markkanen 31/30.
Los Angeles - Phoenix 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Branky: 11. Armstrong, 32. Frolov (Modrý), 57. L. Robitaille - 36. Comrie, 38. Doan. Zásahy brankářů: Huet 19/17 - Johnson 37/34.
San Jose - Minnesota 3:4 (1:2, 0:2, 2:0)
Branky: 2. a 55. Koroljuk, 45. Hannan - 12. Johnson, 17. Henry, 29. Michálek, 30. Daigle. Zásahy brankářů: Nabokov 20/16, Toskala 4/4 - Fernandez 31/28.
4. Edmonton692812227183:17770
5. Minnesota692219226149:15665
11. Anaheim70259828157:18067
12. Minnesota692219226149:15665
13. Phoenix692016528171:20861
14. Columbus69208437147:20052
15. Chicago68189635158:20651
Pozn.: Údaje v jednotlivých sloupcích označují počet odehraných zápasů, výher, nerozhodných zápasů, proher v prodloužení (tým získává jeden bod), porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů. Kluby na prvních místech v divizích zatím nejsou v tabulkách upřednostňovány.