Skvělý Turek zastavil St. Louis

NEW YORK

Kouč Calgary Darryl Sutter dal v nedělním utkání NHL v St. Louis znovu šanci českému gólmanovi Romanu Turkovi a ten se mu v utkání s někdejším zaměstnavatelem odvděčil precizním výkonem. Zastavil všech 25 ran a Plameny pořádně sežehly domácí Bluesmany, vyhrály 3:0. "Byl vážně velmi dobrý. Takhle je potřeba chytat," chválil Turka Sutter.

Roman Turek v kleci Calgary.

Turek letos odchytal pouhých patnáct utkání, dlouho marodil a také nedostával dost příležitostí. Spekulovalo se také, že z Calgary odejde. Ovšem zůstal a v noci na pondělí si připsal svůj druhý letošní shutout, již 26. v kariéře. "Byl to pro mě důležitý zápas, byl jsem od první minuty dokonale koncentrovaný," podotkl Turek. "Bylo to jako v play-off. A když se povede nula, je to pro gólmana vždy povedený duel."

Porážka sesadila domácí Blues z příček pro play-off, v Západní konferenci jsou deset kol před koncem devátí se 78 body. Pokud by se St. Louis neprobojovalo do 'války' o Stanley Cup, bylo by to poprvé po dlouhých 24 letech. To je vůbec nejdelší šňůra v historii profesionálního sportu v USA. "Balancujeme na hraně," věděl domácí bek Bryce Salvador. "Je to bitva a bude to boj až do konce."

Calgary si naopak upevnilo šestou příčku, má o čtyři body více. Boj je velmi vyrovnaný, sedmý Nashville má 79 bodů, rozdílový bod na St. Louis získal v noci remízou v Detroitu. To, že v městě motorů Predátoři nakonec prohráli 2:3 v prodloužení, už na zisku bodu nic nezměnilo. Před Blues se dostali Králové z Los Angeles, kteří přestříleli Anaheim 5:1 a rovněž se 79 body jsou osmí.

"Pořadí v Západní konferenci je nesmírně vyrovnané. I proto to byl velmi důležitý mač," konstatoval Turek. "Všechny týmy jsou vedle sebe našlapané, v boji o místa v play-off rozhodnou maličkosti." Flames v posledních pěti utkáních neprohráli, vedle tří vítězství ještě dvakrát remizovali. St. Louis naopak ukončili čtyřzápasovou sérii výher.

Probuzení Tučňáci

Po dlouhé sérii neúspěchů se probudil Pittsburgh a k jeho zlepšeným výkonům přispívá i český útočník Milan Kraft. V neděli nahrál na všechny tři branky nejhoršího týmu soutěže, který remizoval s Philadelphií 3:3. Podobný kousek se bývalému plzeňskému útočníkovi povedl v NHL poprvé.

"Dostal jsem více času na ledě. Chci ukázat, že mohu hrát každý zápas," řekl juniorský mistr, který se v této sezóně v týmu Penguins konečně výrazněji prosadil.

Pittsburgh mohl i vyhrát, ale nedorozumění mezi gólmanem Jeanem Sebastienem Caronem a útočníkem Rikem Fatou za brankou umožnilo soupeři vyrovnat. Remíza posunula Philadelphii definitivně do play-off, kam už z Východní konference postoupili také hokejisté Tampy Bay.

Hned po zápase odletěl tým Flyers na Floridu, kde si hráči odpočinou před závěrem základní části a vyřazovacími boji. "Nehrajeme dobře. Děláme spoustu chyb. Odpočinek přichází v pravý čas. Pár hráčů potřebuje nabrat především psychické síly," prohlásil trenér Philadelphie Ken Hitchcock, jehož celek nastoupí až ve čtvrtek proti Torontu.

Prusek střídal

Kromě Romana Čechmánka z Los Angeles, který je stále zraněný, a jeho klubového kolegy Milana Hniličky, jenž dělá dvojku Cristobalu Huetovi, se v neděli dostali do hry všichni čeští gólmani.

Tomáše Vokouna v brance Nashvillu prostřelil ve 40. sekundě prodloužení Brendan Shanahan a zajistil Detroitu výhru 3:2. Predators sice dvakrát vedli, ale Shanahan dokázal vždy vstřelit vyrovnávací branku a nakonec dosáhl 16. hattricku v kariéře. Hokejisté Nashvillu nevyhráli již pět zápasů, ale Vokoun zůstal v klidu.

"Musíme to brát pozitivně - máme bod. Není to jednoduché takhle ztratit vítězství, ale bod odsud je cenný," pravil gólman, který si připsal 28 úspěšných zákroků. Nashville je sedmý v Západní konferenci a dál má dobré vyhlídky na účast v play off.

Nejhůře z českých brankářů bylo Martinu Pruskovi z Ottawy. Senátoři sice vedli v první třetině po brance Martina Havláta, ale ve druhé části vyrovnal Radek Dvořák a po gólech Ethana Moreaua a Raffiho Torrese se Prusek ve třetí třetině na led nevrátil. Za 40 minut si připsal 13 zákroků, pak ho nahradila týmová jednička Patrick Lalime. "Martina bolela záda. Ty góly jsem mu za vinu nedával," vysvětlil trenér Jacques Martin.

Pittsburgh - Philadelphia 3:3 po prodl.
Třetiny: 1:2, 2:0, 0:1 - 0:0. Branky: 28. a 38. Morozov (na obě Kraft), 14. Wilson (Kraft) - 4. Žamnov, 20. Johnsson, 42. Gagne. Zásahy brankářů: Caron 27/24 - Burke 21/18.
Chicago - Dallas 0:4
Třetiny: 0:1, 0:1, 0:2. Branky: 2. Guerin, 27. Bure, 43. Turgeon, 49. Lehtinen. Zásahy brankářů: Munro 31/27 - Tugnutt 26/26.
Colorado - Phoenix 4:1
Třetiny: 1:0, 0:0, 3:1. Branky: 11. Liles, 43. Barnaby, 56. Blake (Hejduk), 58. Konowalchuk - 56. Comrie. Zásahy brankářů: Salo 27/26 - Boucher 25/21.
Los Angeles - Anaheim 5:1
Třetiny: 1:0, 2:0, 2:1. Branky: 3. Klatt, 34. Robitaille, 40. Dempsey, 46. Laperriere, 60. Frolov (Modrý) - 50. Fjodorov. Zásahy brankářů: Huet 30/29 - Giguere 29/25.
Detroit - Nashville 3:2 v prodl.
Třetiny: 1:1, 0:1, 1:0 - 1:0. Branky: 9., 50. a 61. Shanahan - 6. J. Stevenson (Židlický), 23. Archipov (Erat). Zásahy brankářů: Joseph 29/27 - Vokoun 31/28.
St. Louis - Calgary 0:3
Třetiny: 0:1, 0:1, 0:1. Branky: 3. Nilson, 47. Conroy, 59. Simon. Zásahy brankářů: Osgood 23/21 - Turek 25/25.
Minnesota - Columbus 3:2
Třetiny: 0:0, 2:2, 1:0. Branky: 38. Park, 40. Schultz, 43. Daigle - 22. Výborný, 29. Letowski. Zásahy brankářů: Fernandez 21/19 - Denis 30/27.
Edmonton - Ottawa 3:1
Třetiny: 0:1, 3:0, 0:0. Branky: 32. Dvořák (Nedvěd), 33. Moreau, 39. Torres (Nedvěd) - 15. Havlát. Zásahy brankářů: Conklin 13/12 - Prusek 16/13 (od 40. Lalime 6/6).
11. Anaheim72259830159:18867
12. Minnesota712320226153:15968
13. Phoenix722016531175:21861
14. Chicago71199637166:21953
15. Columbus71208440154:21252
Pozn.: Údaje v jednotlivých sloupcích označují počet odehraných zápasů, výher, nerozhodných zápasů, proher v prodloužení (tým získává jeden bod), porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů. Kluby na prvních místech v divizích zatím nejsou v tabulkách upřednostňovány. Označení "y" znamená jisté vítězství v divizi.