Edmonton se znovu přiblížil play-off

NEW YORK

Přímý souboj o play-off zámořské NHL spolu svedli hokejisté Edmontonu a Nashvillu, jehož branku hájil český gólman Tomáš Vokoun. Úspěšnější byli domácí Oilers, kteří zvítězili 5:4. Edmonton si třetí výhrou v řadě hodně pomohl: desátý celek v pořadí Západní konference se osmým Predators přiblížil už na dva body.

Polovinu utkání se přitom na edmontonském ledě kromě pár vyloučených a několika málo šancí nic nedělo. Pak však v oslabení skóroval domácí Ethan Moreau a začaly brankové dostihy. Nashville během pěti minut skóre otočil, ale domácí po přestávce vyrovnali. 'Predátor' Greg Johnson poslal hosty opět do vedení, ale Moreau s Radkem Dvořákem strhli vedení na stranu Edmontonu.

Necelých osm minut před koncem Marek Židlický nahrál Scottu Walkerovi a ten nezaváhal. Když už se zdálo, že utkání spěje k prodloužení, zaúřadoval obránce Oilers Igor Uljanov. Ruský veterán poslal 91 vteřin před koncem do sítě vyraženou střelu Jarreta Stolla a rozhodl o výhře kanadského celku.

Po dvanáctizápasové absenci způsobené zraněním kolena se do sestavy Atlanty vrátil František Kaberle. Proti Floridě se sice neprosadil, ale jeho tým si po výhře 3:2 udržel naději na play off. Panthers hráli v Atlantě velmi dobře, ale o vítězství přišli v posledních dvou minutách zápasu.

Václav Nedorost svou druhou branku v sezoně poslal do vedení Floridu. Dany Heatley sice vyrovnal, ale Mikael Samuelsson po chybě Ilji Kovalčuka na začátku třetí třetiny získal pro hosty těsný náskok zpět. Kouč Thrashers Bob Hartley pak svého nejlepšího střelce posadil a dlouho sledoval marnou snahu svých svěřenců o vyrovnání.

Obránce Andy Sutton se trefil necelé dvě minuty před koncem a 24 sekund před závěrečnou sirénou hala v Atlantě bouřila znovu. Na poslední střídání nasazený Kovalčuk rozhodl utkání rychlou střelou k tyči. "Když uděláte chybu a ještě navíc zaviníte gól, chcete to odčinit," řekl zámořským novinářům střelec rozhodující branky.

Naděje Atlanty a dalších dvou týmů na play off závisí na výsledcích New Yorku Islanders. 'Ostrovanům' se v pátek podařilo porazit 3:1 Minnesotu a devátému Buffalu opět odskočili na osm bodů. Největší zásluhu na vítězství měl útočník Jason Blake, který vstřelil všechny tři branky a připsal si druhý hattrick v NHL.

Gólman Islanders Rick DiPietro na dálku poděkoval hráčům Tampy za čtvrteční vítězství. "Tampa Bay nám ve čtvrtek udělala službu, když porazila Buffalo. Čeká nás ještě osm zápasů a potřebujeme co nejvíce bodů," plánoval brankář.

N.Y.Islanders - Minnesota 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky: 16., 33. a 60. J. Blake - 44. Brunette. Zásahy brankářů: DiPietro 17/16 - Roloson 23/21
New Jersey - Montreal 1:1PP (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 22. Pandolfo - 5. Perreault. Zásahy brankářů: Brodeur 31/30 - Garon 30/29
Pittsburgh - Carolina 4:3P (2:1, 0:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 8. Sim, 18. Malone, 55. Tärnström, 62. Morozov - 13. Hedican, 33. Hill, 50. K. Adams. Zásahy brankářů: Caron 24/21 - Weekes 31/27
Atlanta - Florida 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)
Branky: 18. Heatley, 59. Sutton, 60. Kovalčuk - 17. Nedorost, 46. Samuelsson. Zásahy brankářů: Lehtonen 21/19 - Luongo 30/27
Chicago - Vancouver 4:3P (0:1, 3:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 22., 25. a 62. Arnason, 27. Vandermeer - 18. Morrison, 34. Cooke, 43. Linden. Zásahy brankářů: Leighton 35/32 - Hedberg 15/12, Auld (od 26:53) 20/19
Edmonton - Nashville 5:4 (0:0, 1:2, 4:2)
Branky: 30. a 50. Moreau, 47. Pisani, 52. Dvořák, 59. Uljanov - 36. a 53. Walker (na druhou Židlický), 32. Timonen, 47. G. Johnson. Zásahy brankářů: Conklin 27/23 - Vokoun 36/31
Anaheim - San Jose 2:4 (2:2, 0:0, 0:2)
Branky: 3. Čistov (Prospal), 5. Fjodorov - 44. a 57. Koroljuk, 7. Stuart, 12. M. Smith. Zásahy brankářů: Gerber 12/10, Giguere (od 11:34) 29/27 - Nabokov 23/21
10. Edmonton743112427199:19178
11. Minnesota742520227161:16472
12. Anaheim752610831165:19570
13. Phoenix742017631178:22263
14. Chicago73209638172:22555
15. Columbus73208442156:21752
Pozn.: Údaje v jednotlivých sloupcích označují počet odehraných zápasů, výher, nerozhodných zápasů, proher v prodloužení (tým získává jeden bod), porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů. Kluby na prvních místech v divizích zatím nejsou v tabulkách upřednostňovány.
Výrazně označené týmy mají jistou účast v play off.