Prospal se Sýkorou pomohli lovit Vokouna

NEW YORK

Loňští vítězové Západní konference NHL z Anaheimu se takřka celou sezónu hledali, na konci základní části zámořské soutěže ale opět hrají jako z partesu. V úterním utkání přehráli Nashville na jeho ledě 4:1, o zkažený večer brankáře Predátorů Tomáše Vokouna se postarali gólovými zářezy i Václav Prospal a Petr Sýkora.

"Slušné výkony přišly bohužel trochu pozdě," komentoval výhru po utkání kapitán Anaheimu Steve Rucchin. "Máme chuť do hry, jsme rádi za vítězství, ale je velice těžké nastupovat do utkání s vědomím, že jsme zřejmě mimo hru o play-off a hrajeme už jen o čest," postěžoval si Rucchin.

Hodně po vítězství naopak toužil Nashville, bojující s Edmontonem o sedmou příčku Západní konference. Finalista loňského Stanleyova poháru však rozhodl jinak a už ve třetí minutě dostal hostující celek do vedení Václav Prospal. Domácí si srovnali krok zásluhou Scotta Walkera, na jehož brance se podílel i Marek Židlický.

Druhé dějství ovšem opět patřilo Anaheimu. Nejprve krátce po polovině utkání zvyšoval Sandis Ozolinš, jemuž připravili šanci Prospal s Martinem Škoulou. V posledních sekundách prostřední části se pak trefil Sýkora. Účet utkání uzavřel v oslabení, kdy hrál Nashville navíc power-play, přesným zásahem do opuštěné klece Predátorů Sergej Fjodorov.

Tomáš Vokoun v brance Nashvillu pochytal šestadvacet střel soupeře. Český gólman se po utkání podivoval, jak snadno domácí podlehli. "Chyběla nám větší vůle po vítězství. Možná jsme si mysleli, že vítězství přijde samo, to je ale samozřejmě hloupost," řekl Vokoun.

Havlátova pomoc byla na nic

Marná byla snaha ottawského útočníka Martina Havláta v úterním utkání zámořské NHL v Bostonu. Domácí hokejisté vedli 2:0, když začal úřadovat Havlát. Nejdříve v úvodu třetí třetiny svým 29. gólem v sezóně snížil a za chvíli přihrál na branku Jasonu Spezzovi. Mezitím však vstřelil vítězný gól Bostonu Glen Murray a na 4:2 zpečetil v závěru výsledek Nick Boynton.

Martin Brodeur se po výhře New Jersey nad Floridou 4:3 v prodloužení stal osmým brankářem v historii NHL, který vychytal 400 vítězství. Soupeři jej prověřili 24 střelami, zatímco Roberto Luongo musel čelit 50 pokusům hostů. "Jsem na ta vyhraná utkání hrdý. Statistiky jsou prima, ale měřítkem úspěchu jsou vítězství. A když se podívám dozadu, jsou tam," řekl jednatřicetiletý Brodeur.

V dresu Panthers se ve třetím utkání za sebou prosadil Václav Nedorost, přestože hrál teprve počtvrté po příchodu z farmy. Patrik Eliáš se v březnu poněkud trápí, ale na Floridě se možná konečně probral. Nejprve nahrál na gól Brianu Giontovi, a pak v prodloužení na rozhodující branku Scottu Niedermayerovi.

Tampa zaskočila Toronto

Nečekaný průběh mělo v Torontu utkání dvou favoritů Východní konference. Tampa Bay ukázala, proč patří k nejlepší celkům NHL a deklasovala domácí tým 7:2. Úspěšně tak zakončila putování po arénách soupeřů v základní části.

"Udělali jsme velký pokrok. Několik let zpátky jsme venku vůbec nemohli vyhrát. Nyní máme úspěšnost něco přes padesát procent," pochvaloval si trenér Tampy John Tortorella.

Boston - Ottawa 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)
Branky: 5. T. Green, 28. Samsonov, 47. G. Murray, 54. Boynton - 44. Havlát (Bonk), 48. Spezza (Havlát). Zásahy brankářů: Raycroft 30/28 - Lalime 36/32.
NY Islanders - Washington 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Branky: 16. Hamrlík, 34. Aucoin, 35. Jašin. Zásahy brankářů: DiPietro 17/17 - Kölzig 19/16, Yeats 14/14.
Carolina - Philadelphia 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
Branky: 14. Hedican (Vašíček), 49. Adams - 13. Sharp, 28. Ragnarsson, 39. Gagne, 42. Radivojevič. Zásahy brankářů: Weekes 25/21 - Burke 28/26.
Toronto - Tampa Bay 2:7 (1:4, 1:1, 0:2)
Branky: 6. Mogilnyj, 22. Antropov - 3. Modin, 7. Lukowich, 14. Fedotěnko, 20. Richards, 39. Andreychuk, 57. Lecavalier, 58. Cibák. Zásahy brankářů: Belfour 40/33 - Grahame 29/27.
NY Rangers - Pittsburgh 2:5 (0:2, 1:3, 1:0)
Branky: 21. Jágr (Hlaváč), 54. Pock - 22. a 27. Pirjetä, 8. Kraft, 10. Fata, 35. Kolcov. Zásahy brankářů: McLennan 17/12 - Aubin 37/35.
Florida - New Jersey 3:4 pp (2:1, 0:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 15. a 45. Odelein, 17. Nedorost - 8. Gionta (Eliáš), 28. Viktor Kozlov, 52. Stevenson (Hrdina), 64. Niedermayer (Eliáš). Zásahy brankářů: Luongo 50/46 - Brodeur 24/21.
Nashville - Anaheim 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
Branky: 7. Walker (Židlický) - 3. Prospal, 32. Ozolinš (Prospal, Škoula), 40. Sýkora, 59. Fjodorov. Zásahy brankářů: Vokoun 28/25 - Gerber 26/25.
Colorado - Chicago 2:2 pp (0:0, 2:0, 0:2 - 0:0)
Branky: 22. Barnaby, 32. Konowalchuk (Hejduk) - 45. Vandermeer, 59. Arnason. Zásahy brankářů: Salo 30/28 - Leighton 43/41.
San Jose - Detroit 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)
Branky: 10. a 27. Cheechoo, 8. Hannan, 47. Korljuk, 56. Damphousse - 19. Dacjuk, 33. Fischer. Zásahy brankářů: Nabokov 39/37 - Legace 20/15.
4. Edmonton763312427206:19482
5. Minnesota752520327163:16773
Pacifická divize:
1. San Jose763812620203:17394
2. Dallas763913024179:15891
3. Los Angeles752816724196:19879
4. Anaheim772810831177:20274
5. Phoenix762118631183:22666
Pozn.: Údaje v jednotlivých sloupcích označují počet odehraných zápasů, výher, nerozhodných zápasů, proher v prodloužení (tým získává jeden bod), porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů. Týmy s označením "x" mají jistou účast v play off, "y" znamená jisté prvenství v divizi.
11. Anaheim772810831177:20274
12. Minnesota752520327163:16773
13. Phoenix762118631183:22666
14. Chicago752011638176:22957
15. Columbus74218442161:22154
Pozn.: Údaje v jednotlivých sloupcích označují počet odehraných zápasů, výher, nerozhodných zápasů, proher v prodloužení (tým získává jeden bod), porážek v normální hrací době, skóre a počet bodů. Kluby na prvních místech v divizích zatím nejsou v tabulkách upřednostňovány. Týmy s označením "x" mají jistou účast v play off, "y" znamená jisté vítězství v divizi.